Pierwszą istotną kwestią, którą musimy wziąć pod uwagę przed budową domu jest wybór odpowiedniej technologii budowlanej. W Polsce nadal największą popularnością cieszy się tradycyjna technologia murowana. Jednorodzinne, murowane domy kojarzą się nam z największą trwałością i dobrymi parametrami izotermicznymi. Koszt budowy takiego domu może być bardzo zróżnicowany, w zależności od jakości materiałów i doświadczenia firmy budowlanej, które zostaną zaangażowane w budowę. Koszt budowy takiego domu można łatwo obliczyć uwzględniając różne opcje na darmowym kalkulatorze kosztów budowy.
Z roku na rok przybywa też domów budowanych w technologii szkieletowej. Warto rozważyć tą możliwość w przypadku, gdy dysponujemy ograniczonymi kosztami inwestycyjnymi. Domy szkieletowe nie są tak masywne, ani trwałe jak ich murowane odpowiedniki. Buduje się je bowiem ze stosunkowo lekkich, prefabrykowanych elementów. Zapewniają jednak zbliżony komfort użytkowy i mogą być nawet o kilkanaście procent tańsze w wykonaniu. Ich niewątpliwą zaletą jest także możliwość łatwej rozbudowy.
Technologia domów prefabrykowanych jest dość popularna w niektórych krajach Europy Zachodniej, jednak w Polsce nie cieszy się jeszcze zaufaniem. Największą zaletą domów prefabrykowanych jest niski koszt ich wykonania, połączony też z dużą oszczędnością czasu. Prefabrykaty docierają na miejsce budowy w gotowych elementach. Mocuje się je bezpośrednio na uprzednio przygotowanym fundamencie. Prosty dom jednorodzinny może powstać w zaledwie dwa miesiące (razem z fundamentami). Dla porównania, średni czas budowy domu w technologii murowanej to dwa lata. Zaznaczmy też, że domy z prefabrykatów są w całości wykonywane przez wyspecjalizowaną firmę. Inwestor może jedynie uczestniczyć w koordynowaniu wszystkich prac.
Czytaj też: Kanadyjczyk po 20 latach
Fot. Domikon
Wybór pomiędzy budową systemem gospodarczym a zleconym to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przed budową domu. Budowa systemem gospodarczym zakłada, że inwestor samodzielnie wykona proste prace budowlane, wynajmie mniejszych podwykonawców i zakupi odpowiednie materiały budowlane. Z pewnością nie jest to łatwe przedsięwzięcie, a budowa systemem gospodarczym wymaga dobrego przygotowania. Jej niewątpliwą zaletą pozostaje cena.
Szacujemy, że oszczędności budowy domu systemem gospodarczym mogą wynieść od 10 do nawet 20% (w porównaniu z budową wykonaną systemem zleconym). Musimy jednak podkreślić, że system gospodarczy wiąże się z przeciągnięciem budowy w czasie. Nie będzie to zbyt bezpieczne rozwiązanie dla inwestorów, którzy posiłkują się kredytem hipotecznym. Każde opóźnienie jednej ekipy będzie powodowało opóźnienia kolejnych fachowców. W ten sposób trudno nam będzie dotrzymać terminów zawartych w harmonogramie budowlanym.
Zatem, jeśli budowa naszego domu jednorodzinnego jest wspomagana środkami kredytu hipotecznego, bezpieczniej będzie wybrać system zlecony. Za budowę będzie wtedy odpowiedzialna wyspecjalizowana firma, która ma większe doświadczenie w budowie domów jednorodzinnych. Zadaniem inwestora jest jedynie finansowanie wszystkich prac budowlanych.
Niezależnie od tego, czy budujemy systemem gospodarczym, czy zleconym, warto przed rozpoczęciem budowy porównać oferty kilku firm - zarówno wykonawców kompleksowych, jak i podwykonawców. Do tego celu najlepiej uzupełnić ten formularz. Firmy same zgłoszą się z ofertą, a inwestor będziesz mógł wybrać tę najlepszą.
Wydaje się, ze różnica cenowa pomiędzy projektami gotowymi, a indywidualnymi nie jest zbyt wysoka w porównaniu z sumarycznymi kosztami budowy. Za dokumentacje z katalogu zapłacimy od 2 000 do 4 000 zł. Projekt indywidualny może kosztować od 5 000 do nawet 15 000 zł. Warto jednak podkreślić, że gotowe projekty z reguły zawierają proste, a także sprawdzone rozwiązania. Ich zaletą są stosunkowo niewielkie koszty budowy. Ważną częścią dokumentacji projektowej jest kosztorys inwestycyjny. Niestety większość kosztorysów dołączonych do projektów wskazuje niedoszacowane wartości i nie jest miarodajna. Warto również pamiętać, że projekt gotowy zawsze musi być adaptowany do lokalnych warunków terenowych, co automatycznie generuje dodatkowe 1-2 tysiące złotych wydatku.
Wybierając pomiędzy ofertami biur projektowych zwróćmy szczególną uwagę na specyfikę przyszłego budynku. Im będzie prostszy, tym koszt jego wybudowania będzie niższy.
Czytaj więcej na temat tego, ile kosztuje projekt indywidualny i gotowy razem z adaptacją
Największe oszczędności poczynimy podczas wyboru projektu budowlanego. Nie chodzi tu o cenę samej dokumentacji, lecz o jej specyfikę. Szukając domu taniego w budowie zwróćmy uwagę na:
Piwnice i garaże - według ostrożnych kalkulacji, budowa domu z podpiwniczeniem może być o 15-20% droższa w porównaniu z budową nieruchomości niepodpiwniczonej. Wydatki będą tym większe, im bardziej niestabilny i podmokły będzie grunt. Jeśli szukamy oszczędności, zrezygnujmy z budowy piwnic oraz garaży. Rezygnacja z garażu pozwoli nam na uzyskanie większej przestrzeni mieszkalnej. Zamiast garażu zintegrowanego z domem możemy wybudować wiatę, bądź budynek wolnostojący z tańszych materiałów.
Bryła budynku - najtańsze w budowie są domy jednorodzinne o prostej bryle (najlepiej wpisującej się w kwadrat bądź prostokąt). Budynki o bardziej skomplikowanym kształcie będą trudniejsze, a co za tym idzie droższe w wykonaniu. Dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie domu parterowego z poddaszem użytkowym. W ostatnich latach jest to rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością wśród inwestorów.
Zobacz projekty domów z poddaszem
Kształt dachu - tu ponownie trzymamy się zasady mówiącej, że im prościej tym taniej. Najtańszy w budowie będzie dom ze zwykłym, dwuspadowym dachem. Im więcej załamań w więźbie, tym większe koszty jej wykonania (to samo dotyczy pokrycia dachowego). Budynki z dachami wielospadowymi mogą być o kilka do kilkunastu procent droższe w budowie niż proste domy z dachem dwuspadowym.
Lukarny - jeśli zależy nam na taniej budowie, zrezygnujmy z lukarn. Co prawda koszt ich wykonania nie będzie bardzo wysoki, jednak wydatki będą dodatkowo zwiększone poprzez zmiany w więźbie i pokryciu dachowym. Bardziej skomplikowana więźba wymaga zużycia większej ilości materiałów, a obecność lukarny podniesie dodatkowo koszty robocizny. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłaca się montaż prostych okien dachowych, bądź okien tradycyjnych ulokowanych w otworach ścian szczytowych.
Okna - w ofertach handlowych znajdziemy wiele modeli okien ściennych i dachowych. Najtańsze będą proste, białe okna z PCV, wpisujące się w standardowe formaty. Zwróćmy szczególną uwagę na parametry termoizolacyjne. Jednak pamiętajmy, że najdroższe okna są produktami dedykowanymi do domów pasywnych. Nie ma sensu inwestować w takie rozwiązanie, jeśli nasz dom posiada standardową termoizolację. W tym wypadku wystarczająco dobrze sprawdzą się standardowe, pięciokomorowe okna z PCV. Ich zakup może być znacznie tańszy niż kupno okien dedykowanych do budynków pasywnych.
Elewacja zewnętrzna - wbrew pozorom może być dość kosztownym przedsięwzięciem. Najtańsze w wykonaniu są elewacje z tynku akrylowego i silikatowego. Przy podłożu możemy zastosować nieco trwalszą zaprawę żywiczną (tzw. mozaika). Z pewnością będzie to tańsze rozwiązanie niż elewacja kamienna, drewniana czy wykonana z cegły klinkierowej.
Balkon - rezygnacja z balkonu może wygenerować dodatkowe oszczędności. Wynika to głównie z braku konieczności wykonania dodatkowego zbrojenia (a w późniejszym czasie także barierek zabezpieczających). Jedynym niedrogim typem balkonów są konstrukcje francuskie - czyli okno typu portfenetr, od podłogi, zabezpieczone barierką. Jednak pełnią one jedynie funkcję dekoracyjną i nie są w stanie zwiększyć komfortu użytkowania budynku, a do tego mimo wszystko generują koszt w postaci dużego okna z drzwiami o barierki. Tego typu rozwiązanie polecamy wyłącznie w celu poprawienia proporcji domu lub wprowadzenia do wnętrza większej ilości światła naturalnego.
Powyżej opisaliśmy kilka podstawowych zagadnień, które mogą wpłynąć na tanią budowę domu jednorodzinnego. Jednak nie jest to koniec możliwości. Każdy inwestor realizujący budowę systemem gospodarczym może poczynić dodatkowe oszczędności na materiale i robociźnie.
Nie chodzi tu o zakup produktów z najniższej półki cenowej, ani o zatrudnienie niesprawdzonych fachowców. W ofertach składów budowlanych znajdziemy te same produkty w dużej rozbieżności cen. Dlatego warto przejrzeć przynajmniej kilka ofert handlowych. Przy większym zamówieniu mamy też szansę na wynegocjowanie dodatkowych rabatów bądź upustów. Nawet kilkuprocentowa obniżka przełoży się na zmniejszenie kosztów budowy domu.
Ta sama zasada dotyczy wykonawców. Zapoznajmy się z kilkoma konkurencyjnymi ofertami, porównajmy je i spróbujmy wynegocjować atrakcyjne stawki. Pamiętajmy jednak, że kluczowe znaczenie w doborze pracowników ma jakość ich usług. Dlatego nie warto zatrudniać niesprawdzonych fachowców, którzy cieszą się wątpliwą renomą.