Domy ukryte - cztery przykłady i jedna niespodzianka

Podczas gdy jedni właściciele chcą swoje domy jak najlepiej wyeksponować, inni robią wszystko, aby je ukryć. Powody? Bardzo różne. Tak jak różne są te przykłady.

Dom schowany w jałowcach

Projektując domy wtopione w otoczenie architekci używają różnych sztuczek - lustrzanych fasad, zielonych ścian z żywych roślin. Ulla Alberts i Hans Murman ze sztokholmskiej pracowni Murman Architeker wykorzystali wydruk na winylowej folii, by ich niewielki nowoczesny dom jak najmniej rzucał się w oczy. Wyspa Gotland zabudowana jest tradycyjnymi, drewnianymi domami i władze lokalne niechętnie patrzą na nowoczesną architekturę. Nadrukowany gąszcz wiecznie zielonych jałowców skutecznie kryje prostą bryłę przed oczami przechodniów, tym bardziej, że dom otoczony jest zimozielonymi drzewami stojącymi zaledwie 30 cm od fasady. "Fałszywa" elewacja zamontowana jest na prętach z ocynkowanej stali zaledwie 15 cm od właściwych ścian budynku.

dom w jałowcachFot. Ake E-son Lindman/Murman Arkitekter

Dom schowany w pagórku

Jak na Danię, to prawie górzysty region - z naszego punktu widzenia pokryty jest łagodnymi pagórkami. Kiedyś były tu głównie łąki, dziś teren częściowo jest już porośnięty lasem. Inwestorzy i architekci chcieli w jak najmniejszym stopniu ingerować w tutejszy krajobraz. Dom miał być skromny, zharmonizowany z otaczającą go naturą. A także - energooszczędny i ekologiczny. I tak pojawił się pomysł na wykorzystanie ziemi jako kamuflażu i czegoś w rodzaju koca. Tylko część budynku wysuwa się ze zbocza pagórka - reszta jest po prostu w nim schowana. Dzięki temu nie tylko wygląda jak górka, z której można zjeżdżać na saneczkach - gruba warstwa ziemi jest też doskonałym izolatorem termicznym. Najpierw powstała betonowo-stalowa konstrukcja domu, potem zakryto ją warstwami gruntu.

  Fot. John Lewis Marshall/projekt KRFT

Dom z łąką na dachu

Zazwyczaj zielone dachy są płaskie, ale architekt miał inną koncepcję - dach jego domu płynnie schodzi do parteru. Stąd zresztą nazwa domu: vague, czyli fala po francusku. Dzięki temu nie ma problemów z odprowadzaniem wody deszczowej, która po prostu spływa na poziom gruntu. Wysunięty przed lico ściany szczytowej fragment dachu chroni front budynku przed zamakaniem.

Dom jest pokryty ziemią, dzięki czemu jego bryła  przypomina naturalne, łagodnie nachylone wzgórze. Rośliny dobrano bardzo starannie, tak aby nie tylko dobrze wyglądały, ale też nie wymagały pielęgnacji. To mieszanka niedużych rozchodników, traw, tymianku, lawendy i innych aromatycznych ziół.

zielony dach, projekt domu, dom nowoczesny, dom piętrowyźródło www.patricknadeau.com

Dom ukryty pod ażurową elewacją

Poprzedni właściciel działki rozpoczął budowę, po czym pozostawił dom w stanie surowym. Ze względów formalnych nie można go było ani wyburzyć, ani w zasadniczy sposób przebudować. Prawdziwym wyzwaniem było więc tak zmienić jego niezgrabną bryłę, by odpowiadała wymaganiom estetycznym inwestorów. Projektanci postanowili ukryć ją pod oryginalną, ażurową fasadą z pionowych lameli o grubości 1-3 cm, przymocowanych do samonośnego rusztu. Mają one po półtora metra długości i zrobione są z chińskiego marmuru. Prześwitująca, "rzeźbiarska" fasada pełni równocześnie dwie funkcje: nie tylko skutecznie maskuje niedoskonałości wzniesionego na działce domu, lecz także jest jego oryginalną ozdobą.

dom z lodu, dom jednorodzinny, duże przeszklenia, duże oknaFot. Hanna Długosz, January Iłendo

Niespodzianka: piwniczka ziemna na wino

W związku z tym, że piwniczka nie stanowi części domu, jest zlokalizowana w ogrodzie, możemy ją potraktować jako element urozmaicający krajobraz lub bardziej prozaicznie jako ?ziemną lodówką?. Jest chłodna i można w niej przechowywać nie tylko trunki, ale również warzywa czy przetwory.

Murowanie z kamienia jest dość trudne, toteż warto zbudować piwniczkę ze współczesnych, dostępnych na rynku materiałów. Można ją zbudować np. z fundamentowych bloczków betonowych lub pełnej cegły. Całość stawiamy na żelbetowym fundamencie. Ponieważ piwniczka ma proste ściany, konieczne jest wzmocnienie ich słupami chroniącymi przed naporem ziemi. Budowla może pozostać wolnostojącym budynkiem lub też - tak jak tutaj - można ją obsypać ziemią  i obsadzić ściany krzewami winorośli.

piwniczka ziemnaFot. www.wavingrooster.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.