Domy pasywne (pięć przykładów)

Pasywne, czyli - do bólu energooszczędne. W Polsce wciąż są nowością, wciąż ich stawianie traktowane jest jak eksperyment. Decyzja o budowie takiego domu wiąże się z umiejętnością precyzyjnej kalkulacji: trzeba wszystko tak policzyć, by koszt uzyskania oszczędności nie przekroczył zaoszczędzonej kwoty...

Dom 1

Projekt domu Pireus Pasywny LDP03 ma stosunkowo niedużą powierzchnię i zwartą bryłę, co ogranicza straty ciepła. Duże przeszklenia od strony strefy dziennej powinny być skierowane na południe - wówczas dom może wykorzystywać ciepło słoneczne tak, jak zaplanowali to architekci. Duże okna sprawiają też, że dom jest jasny i przestronny, otwarty na otoczenie.

Żeby zminimalizować zużycie energii na ogrzewanie, zastosowano bardzo dobre izolacje przegród zewnętrznych, zadbano o szczelność domu i wyeliminowano mostki termiczne. Koszt budowy domu podnoszą materiały budowlane o dobrych parametrach izolacyjnych; muszą spełnić wymagania związane ze standardem domu energooszczędnego NF15 określonym w programie dopłat NFOŚIGW. Dom ma być osadzony żelbetowej płycie fundamentowej z warstwą izolacji termicznej z twardego, nienasiąkliwego styropianu o grubości 30 cm. Zaplanowano ściany dwuwarstwowe z cegły silikatowej Xella lub bloczku gazobetonowego Ytong o grubości 54, na co składa się 24 cm ściany i 30 cm styropianu Platinum Plus firmy Termo Organika o współczynniki lambda 0,033 W/mk. Odpowiednio zaprojektowano również ocieplenie dachu. Projektanci wybrali również drzwi zewnętrzne, okna do ścian pionowych i połaciowe o niskich współczynnikach przenikalności cieplnej.

projekty domów jednorodzinnychSypialnia na parterze. Projekt i wizualizacja Domy Lipińscy

Do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej wykorzystano gruntową pompę ciepła ze źródłem dolnym. W łazienkach zaplanowano elektryczne ogrzewanie podłogowe. W projekcie instalacji uwzględniono wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

WIĘCEJ O TYM PROJEKCIE ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

Dom 2

Inwestorzy od początku stawiali na energooszczędne rozwiązania. Dlatego uznali, że metraż domu wraz z pomieszczeniem garażu nie powinien przekroczyć 200 m2.

By dom realizował wymogi domu pasywnego, został wyposażony w pompę ciepła (do podgrzewania wody) oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe.

dom nowoczesny, dom pasywny, salonUkład funkcjonalny domu pozwala domownikom cieszyć się otwartą przestrzenią za oknami i światłem dnia w ogólnodostępnej części parterowej budynku, a jednocześnie chroni ich przed wzrokiem przechodniów, zapewniając niezbędną potrzebę intymności. Fot. Bartosz Makowski/projekt Xosa Architekci

Przy dobrym ociepleniu ścian zewnętrznych, braku mostków termicznych i odpowiedniej ekspozycji budynku, koszty eksploatacji zostały zminimalizowane. Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe przy zastosowaniu drugiej taryfy zapewniło efektywne i tanie źródło ciepła, co przełożyło się na zmniejszenie w znacznym stopniu kosztów utrzymania domu.

WIĘCEJ O TYM PROJEKCIE ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

Dom 3

Projekt, który powstał, można uznać jako wzorcowy dom pasywny, uwzględnia on bowiem wszystkie rozwiązania sprzyjające uzyskaniu wymaganych parametrów. To przede wszystkim zwarta, nieskomplikowana bryła - każdy ekstrawagancki element to okazja do powstania mostków cieplnych - a tego jak wiadomo - idealny dom energooszczędny powinien zdecydowanie unikać. Dobrze, aby dom nie miał zbędnych metrów, niezliczonych zakamarków i ciągów komunikacyjnych - gospodarze postawili na otwarte przestrzenie i funkcjonalny rozkład pomieszczeń.

  Gospodarze zadbali o jedność stylistyczną wszystkich pomieszczeń. Pomysłowe dodatki tworzą pogodny i optymistyczny nastrój. Fot. Bartosz Makowski

Zgodnie z zasadami dom jest otwarty na południe. Duże okna, nieocenione źródło pozyskiwania energii słonecznej, usytuowane są właśnie od strony południowej, natomiast elewacja północna powinna być i jest "zamknięta". Tego powinni być świadomi wszyscy planujący budowę domu energooszczędnego czy pasywnego na polskim wybrzeżu. Muszą się liczyć z tym, że nie da się zbudować takiego domu z widokiem na morze - przestrzegają lojalnie gospodarze.

WIĘCEJ O TYM PROJEKCIE ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

Dom 4

Ten dom jest przeznaczony dla typowej, czteroosobowej rodziny, która nie zapomina o konieczności dbania o środowisko naturalne. Dodajmy, że korzyści ekologiczne w przypadku budowy domu pasywnego wiążą się ściśle z ekonomicznymi, bo radykalnie obniżają się koszty eksploatacji budynku.

Zwarta bryła główna mieści część mieszkalną rozłożoną na trzech poziomach (parter, piętro i piwnice). Garaż na dwa samochody to osobny obiekt, zagłębiony w ziemi i pokryty zielonym dachem. Wygodne garażowanie dwu aut uniezależni gospodarzy od komunikacji zbiorowej, zatem miejsce zamieszkania mogą wybierać z dużą swobodą.

projekty domów, nowoczesny dom, dom pasywny, tarasZ salonu można wyjść na taras, ulokowany od zachodniej strony domu. Fot. Synergia Architekci

By dom zasłużył na miano pasywnego, powinien zużywać nie więcej niż 15 kWh (m2rok); prezentowany budynek ma szanse bez problemów spełnić ten wymóg. Doskonale ocieplony i szczelny obiekt wykorzystuje głównie ciepło pochodzące z alternatywnych, ale powszechnie dostępnych źródeł energii, to znaczy: ze słońca i pracujących urządzeń elektrycznych, a także z odzysku z wentylacji (dzięki systemowi rekuperacji).

WIĘCEJ O TYM PROJEKCIE ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

Dom 5

Dom Zero-E ma zapotrzebowanie na energię do ogrzania i wentylacji na poziomie 14 kWh/(m2/rok). - Do jego ogrzania potrzebnych jest zaledwie 1120 kWh w ciągu roku, na potrzeby przygotowania ciepłej wody potrzebne będzie około 2500 kWh, 300 kWh to maksymalna zapotrzebowanie napędów systemów aktywnych domu, m.in. rekuperacji - opowiadają architekci. - Potrzeby bytowe inwestor oszacował 1500 kWh na podstawie rachunków z obecnego miejsca zamieszkania. Łącznie jest to 5500 kWh rocznie.

W jaki sposób właściciele będą pozyskiwali prąd? Zapotrzebowanie energetyczne domu jest całkowicie pokryte przez energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne, które mają być zamontowane na całej połaci dachu skierowanej na południe. - Prognozowany wynik uzyskanej energii przez fotowoltaikę o mocy 9 kWp to 9350 kWh rocznie - mówią architekci.

 

dom pasywny, projekt domuElewacja od strony salonu, skierowana na południowy zachód. Fot. MIDI Pracownia Architektoniczna

Najwięcej energii dom wyprodukuje latem, ale w tym czasie jej zużycie będzie mniejsze niż zimą. Na szczęście, dzięki programowi Prosumet (producent i konsument w jednym), latem nadwyżkę energii będzie można sprzedawać do sieci, a za uzyskane pieniądze - opłacać rachunki w trakcie najzimniejszych miesięcy. W skali całego roku i tak powinna powstać nadwyżka energetyczna - około 3500 kWh. Jeśli właściciele będą sprzedawać energię za cenę z programu Prosument, czyli 65 groszy za 1 kWh, w ciągu roku zarobią 2275 zł.

WIĘCEJ O TYM PROJEKCIE ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

ZOBACZ TAKŻE: ZUŻYCIE ENERGII W DOMU PASYWNYM >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.