7 najciekawszych domów inspirowanych stodołą

Domy w typie stodoły cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Charakteryzują się niebanalną architekturą, oraz połączeniem minimalizmu z nowoczesnością. Domy-stodoły świetnie sprawdzą się na wąskich działkach, a do tego są proste w budowie, energooszczędne i ekologiczne. Oto 7 najciekawszych domów inspirowanych stodołą. Który projekt najbardziej przypadł ci do gustu?

Dom stodoła z porozbiórkowej cegły

Plan był prosty - stara, nieużywana stodoła miała zostać zaadaptowana na budynek mieszkalny. Niestety, okazało się, że budynek był w zbyt złym stanie technicznym i wymagał rozbiórki. Na jego miejscu powstał nowy dom, który swoim wyglądem i klimatem przypomina rozebrany obiekt. Co więcej, do budowy domu wykorzystano cegły z rozebranej stodoły w środku, a domu wyeksponowano stare, drewniane belki.

Mimo że swoim wyglądem dom przypomina starą stodołę, jest wyjątkowo nowoczesny i przytulny. Dach został wykończony płaskimi dachówkami w kolorze czerwieni, które świetnie komponują się z cegłą. Uwagą zwracają nietypowe, trzyszybowe okna, które posiadają czarne, aluminiowe profile. Ciekawym pomysłem jest podzielenie domu na dwie bryły, połączone szklanym łącznikiem, który jednocześnie pełni funkcję wiatrołapu, a także umożliwia przejście do ogrodu.

Dom jednorodzinny inspirowany stodołą

Projekt tego domu świetnie wpasowuje się w wiejski krajobraz. Architekci, a zarazem właściciele domu zadbali, aby budynek wpisywał się w klimat miejsca. Zamiast klasycznego kształtu, projektanci szukali nieco bardziej charakterystycznej formy, która na dodatek nawiązywałaby do budynków, które znajdują się w sąsiedztwie. Mocno spadzisty dach, jasne modrzewiowe deski, które tworzą część elewacji i okna to elementy, które niewątpliwie wyróżniają ten projekt.

Przebudowa starej stodoły w budynek mieszklany

W tym miejscu kiedyś była wiejska farma. Właściciele z czasem zrezygnowali z uprawy ziemi i zamiast tego zamarzyli, aby w miejsce stodoły stanął przestronny, duży dom. W ten sposób stodoła została przerobiona na budynek mieszkalny. Co ważne, mimo że budynek uległ zmianie i przeznaczeniu, wciąż nawiązywał do wiejskiego klimatu. Architekci wykorzystali dużą przestrzeń, która była wielką zaletą stodoły i postarali się, żeby dom zaprojektować w podobny sposób. Dlatego też większa część budynku została pozostawiona otwarta aż po strop.

Metamorfoza starej stodoły w nowoczesny apartament

Choć trudno w to uwierzyć ten ekskluzywny, nowoczesny apartament dawniej był wiejską stodołą. Architekci zadbali jednak, żeby budynek przekształcić w taki sposób, by zachować jak najwięcej z dotychczasowego wyglądu budynku, jednocześnie czerpiąc z niezwykłych widoków i krajobrazu za oknem. Uwagę zwracają nowoczesne drzwi, szklane przejście łączące budynki oraz wysokie i wąskie okna. W środku budynku znajduje się ogromny salon połączony z kuchnią, cztery łazienki, sala do ćwiczeń, garderoba, szatnia i aż sześć sypialni.

Dom w kamiennej stodole

Ten wyjątkowy dom znajdujący się w hiszpańskich górach początkowo był starą, kamienną stodołą. Nowi właściciele zamarzyli, aby przekształcić go w bardziej nowoczesny, zachowując przy tym swój pierwotny wygląd. Do przebudowy domu użyto wyłącznie naturalnych materiałów, dzięki czemu dom idealnie pasuje do otoczenia. Obok domu przepływa strumień z czystą, górską wodą, która nie tylko zasila basen przed domem, ale także płynie z kranów. Dzięki przeszklonej fasadzie dom prezentuje się nowocześnie, co w połączeniu z elementami starej stodoły przynosi ciekawy efekt.

Nowoczesny dom inspirowany stodołą

Ten budynek znajduje się w spokojnej dzielnicy miasta Tychy, nieopodal lasu. To właśnie natura i wiejski krajobraz były inspiracją do stworzenia projektu domu w typie stodoły, ale w nowoczesnym wydaniu. Budynek został podzielony na dwie bryły, połączone ze sobą przeszkloną antresolą. W lewym skrzydle domu mieści się duży garaż oraz sypialnia z łazienką. W prawej części znajduje się strefa dzienna. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale także bardzo efektowne i nowoczesne. Mimo że kształt domu do złudzenia przypomina stodołę, całość prezentuje się nowocześnie i nietuzinkowo. 

Wiejski dom z drewna cedrowego

Ten niezwykły dom inspirowany stodołą znajduje się pomiędzy zieloną zatoką, a jeziorem Michigan w stanie Wisconsin w USA. W pobliżu domu znajdują się łąki, jeziora, lasy oraz pola uprawne. Dom inspirowany kształtem stodoły idealnie wpasowuje się w pobliski krajobraz. Znakiem charakterystycznym budynku są duże okna i stromy dach wykonany z metalowych paneli. Zewnętrzne ściany domu pokryte zostały drewnem cedrowym, dzięki czemu budynek zachował swój naturalny styl i niepowtarzalny klimat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.