Szykują się zmiany w prawie. Dochód w rodzinie będzie miał wpływ na wysokość czynszu

Ruszyły prace nad zmianą przepisów najmu mieszkań socjalnych. Nowelizacja projektu przewiduje podwyżki czynszu. Nowe przepisy nie obejmą jednak wszystkich. Kto zapłaci więcej i jakie inne zmiany przewiduje ustawa?

Kto zapłaci więcej?

Czekają nas się zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów w mieszkaniach socjalnych. Rząd planuje rozpocząć pracę nad nowymi przepisami, na mocy których gmina będzie mogła podnieść czynsz. Skąd taka decyzja? Okazuje się, że lokale komunalne cieszą się największym zainteresowaniem na rynku mieszkaniowym. Szacuje się, że w lokalach socjalnych mieszka około 5 milionów osób, a chętnych jest znacznie więcej.

Nowelizacja ustawy o ochronie lokatorów zakłada możliwość podniesienia czynszu lokatorom w sytuacji, gdy dochód rodziny przekroczy próg dochodowy. Ile wyniesie próg, tego nie wiadomo, ponieważ decyzję będą podejmowały same gminy. Może się jednak okazać, że czynsz wzrośnie nawet o połowę, dlatego w takiej sytuacji gmina będzie miała obowiązek, aby rozłożyć lokatorowi czynsz w ratach.

Nowe przepisy nie będą dotyczyć wszystkich?

Okazuje się, że nowe przepisy nie będą jednak obejmowały wszystkich. Obecni najemcy nie będą podlegali nowym przepisom. Nowelizacja ustawy obejmie jedynie lokatorów, którzy podpiszą umowę najmu już po wejściu w życie nowelizacji ustawy. Na tym nie koniec dobrych informacji. Okazuje się, że początkowo Rząd planował wprowadzić przepis na mocy którego lokatorzy będą zawierać umowy najmu na okres 5 lat. Warunkiem podpisania umowy na kolejne lata byłaby zła sytuacja finansowa. Gmina miałaby obowiązek sprawdzać sytuację materialną rodziny i na tej podstawie wydać ewentualną zgodę na przedłużenie umowy najmu. Na szczęście Rząd zrezygnował z tego pomysłu i zapis ten nie znajdzie się w nowelizacji umowy.

Jakie jeszcze zmiany przewiduje Rząd?

To nie jedyne zmiany, jakie przewiduje Rząd w związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów w mieszkaniach socjalnych. Nowym rozwiązaniem będzie możliwość wynajęcia przez gminę dowolnego lokalu na zasadach najmu socjalnego. Do tej pory istniała szansa na wynajęcie mieszkania, które było własnością gminy. Zmiana ma pomóc w rozwiązaniu problemu, jakim jest zbyt mała liczba mieszkań socjalnych. To jeszcze nie koniec zmian planowanych przez Rząd. Ruszyły także pracę nad zmianami dotyczącymi przyznawania mieszkań socjalnych, zgodnie z którymi sąd nie będzie musiał przyznawać mieszkania socjalnego lokatorom, którzy mają inne mieszkanie lub stać ich na wynajęcie lokalu. Wszystko dlatego, że na mocy nowych przepisów, mieszkanie socjalne nie będzie przysługiwało najemcom, którzy posiadają inne mieszkanie w tej samej okolicy. Ubiegając się o lokal socjalny, będzie trzeba złożyć oświadczenie o nieposiadaniu innego mieszkania, tym samym udowadniając, że pomoc w postaci lokalu socjalnego jest konieczna.

Z jakim problemem borykają się gminy?

Zmiany w przepisach nie rozwiązują innego problemu z którym borykają się gminy. Mimo szeregu nowych przepisów i obostrzeń, gminy wciąż nie mogą dysponować swoimi lokalami. Niezależnie od sytuacji materialnej lokatorów, mieszkania są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieje się tak dlatego, że umowy są podpisywane na czas nieokreślony i zgodnie z obowiązującymi przepisami, po śmierci najemcy rodzinie zmarłego przysługuje prawdo do najmu lokalu na tych samych zasadach.

Skąd decyzja o zmianach w ustawie?

Decyzja o nowelizacji jest spowodowana niedoborem mieszkań socjalnych. Dlatego też w  pierwszej kolejności będą się należały osobom o niskich zarobkach, aby pomóc tym, którzy nie mogą liczyć na kupno własnego lokum. Nowe przepisy z pewnością nie przypadną do gustu potencjalnym najemcom. Dla nich, informacja o dochodzie rodziny może oznaczać koniec planów o mieszkaniu komunalnym. Zbyt duże zainteresowanie lokalami socjalnymi zmusza jednak gminy do wprowadzenie zmian, aby w pierwszej kolejności mieszkania mogły być przyznawane najbardziej potrzebującym. 

Więcej o: