Jak rozpoznać pseudofachowca? 6 porad, które pomogą Ci uniknąć kłopotów z ekipą remontową

Na rynku nie brakuje "fachowców", którzy zamiast pomóc przeprowadzić sprawnie remont, generują dodatkowe problemy i straty finansowe. Warto wiedzieć, po czym łatwo można rozpoznać pseudofachowca i nie dać się oszukać.

Nie ufaj na słowo - koniecznie spisz umowę

Na temat nieuczciwych fachowców krążą legendy. Niestety, wciąż łatwo dać się oszukać. Taki błąd może nas słono kosztować, dlatego lepiej zawczasu dowiedzieć się, na co należy zwracać uwagę.

Jak łatwo zabezpieczyć się przed oszustami? Wystarczy sporządzić umowę na wykonanie prac remontowych. Wiele osób uważa to za stratę czasu i przesadę, jednak może to uchronić nas przed dużymi kłopotami. Brak podpisanej umowy to najczęściej popełniany przez zleceniodawców błąd. Niestety, wiele osób mylnie wierzy w umowę ustną, która choć powinna być wiążąca, jest bardzo trudna do udowodnienia w razie procesu. Dlatego sporządzenie umowy na wykonanie prac remontowych jest absolutną koniecznością. W umowie powinien znaleźć się zapis dotyczący nie tylko ogólnej odpowiedzialności, lecz także kary umownej. Dzięki temu w przypadku niewywiązania się z umowy zleceniodawca nie tylko otrzyma odszkodowanie, lecz także zwrot poniesionych kosztów, w tym zaliczki. Dlatego pod żadnym pozorem nie warto zgadzać się na umowę ustną i zawczasu zadbać, by wszystkie najważniejsze ustalenia miały swoje potwierdzenie na piśmie. Jeśli ekipa remontowa nie będzie chciała zgodzić się na podpisanie umowy, to znak, że należy poszukać innych fachowców.

Zasięgnij rady znajomych

Świetnym sposobem na to, żeby nie zostać oszukanym jest zasięgnięcie opinii u znajomych. Większość osób ma wśród swojej rodziny lub znajomych sprawdzoną ekipę remontową, której efekty pracy można samodzielnie ocenić. Świetnie wykonana praca to najlepsza laurka, jaką może sobie wystawić ekipa remontowa, dlatego warto podpytać swoich znajomych, czy mogą polecić nam zaufanych fachowców. Jeśli z jakichś powodów nie można skorzystać z ich opinii, warto poprosić ekipę remontową o referencje. Fachowcy, którzy należycie wykonali swoją pracę, z pewnością będą chcieli pochwalić się efektami swojej pracy, dzięki czemu będzie można się przekonać, czy rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwymi profesjonalistami.

Zajrzyj na fora internetowe

Dobrym pomysłem na znalezienie ekipy remontowej są także fora internetowe. Bardzo wielu internatów dzieli się swoimi doświadczeniami i zwraca uwagę na nieuczciwych fachowców, dzięki czemu można uczyć się na cudzych błędach.

Nie ufaj fachowcom od wszystkiego

Podejrzenie powinni wzbudzić tzw. fachowcy od wszystkiego. Jeśli z miejsca będą zapewniać, ze znają się na wszystkich pracach od hydrauliki, układania płytek aż po instalację elektryczną, warto zastanowić się nad ich kompetencjami. Zwłaszcza że źle wykonana instalacja elektryczna może stanowić duże zagrożenie, skutkiem czego może być nawet pożar. Dlatego lepiej zlecić takie zadania wykwalifikowanym hydraulikom czy elektrykom niż tzw. złotej rączce.

Podejrzanie niska cena

Na jakie jeszcze zachowania należy uważać? Podejrzana powinno wydać się bardzo niska cena usług. Oczywiście - każdy chciałby znaleźć ekipę remontową w rozsądnej cenie, jednak warto zastanowić się, z czego wynika zaskakująco niska stawka. W niektórych przypadkach uzasadnienie będzie proste: wykwalifikowani fachowcy z pewnością będą mieli wyższą stawkę niż tzw. złota rączka. Niestety, zazwyczaj świetni fachowcy wysoko cenią swoje usługi, dlatego dużo niższa stawka powinna wzbudzić podejrzenia.

Dostępność od zaraz

Mimo że firm trudniących się wykonywaniem remontów przybywa, prawdziwych fachowców wciąż jest jak na lekarstwo. Ciesząca się dobrą opinią firma ma dużo zleceń, więc krótki termin oczekiwania może okazać się podejrzany. Podobnie w przypadku bardzo krótkiego terminu wykonania zlecenia. Jeśli inne ekipy remontowe twierdziły, że na remont potrzeba co najmniej tygodnia, a nasi nowi fachowcy przekonują, że wystarczą maksymalnie dwa dni, powinna się nam zapalić czerwona lampka. W takich sytuacjach lepiej dmuchać na zimne niż przysporzyć sobie dodatkowych kłopotów.

Na koniec ostatnia rada dla szukających ekipy remontowej. Nie warto szukać fachowców na ostatnią chwilę, ponieważ większość z nich planuje swoją pracę z paromiesięcznym wyprzedzeniem. Dlatego jeśli zależy wam, aby remont przeprowadzić latem, warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednimi fachowcami. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego stresu i dodatkowych kłopotów.