Klimatyczny dom-stodoła z dwuspadowym dachem i widokiem na jezioro

Na prowincji Los Rios w południowym Chile znajduje się drewniany dom w stylu stodoły. Wybór miejsca nie był przypadkowy, budynek idealnie koresponduje z naturalnym krajobrazem. Położony z dala od zabudowań, blisko jeziora i drzew tworzy wyjątkowy klimat.

Wyjątkowy dom z dwuspadowym dachem

Studio architektoniczne Apio Arquitectos postanowiło zaprojektować budynek, nawiązujący do historii i tradycji miejsca ze szczególnym uwzględnieniem krajobrazu. W efekcie powstał dom z dwuspadowym, skośnym dachem, wykonanym z metalowych elementów, które rozciągają się przez cały budynek.  Ściany boczne domu zostały wykonane z drewna sosnowego, korespondując tym samum z naturalnym krajobrazem.

Dom z widokiem na jezioro

Budynek powstał w Lake Calafquen nieopodal Los Rios na południu Chile. Na co dzień właściciele domu mieszkają w innym miejscu, a budynek służy im w czasie wakacji, weekendów czy rodzinnych rekolekcji. Projektanci postawili sobie za cel stworzyć dom, który będzie odzwierciedlał rodzimą architekturę i nawiązywał do kultury regionu. W efekcie powstał projekt domu odwołujący się do lokalnej typologii. Najlepszym tego przykładem jest forma budynku - drewniana stodoła, charakterystyczna dla południowej części Chile.

Drewno w roli głównej

Także wnętrza budynku idealnie pasują do widoku za oknem. We wnętrzach dominuje drewno, które znajduje się nie tylko na podłodze, ale także na ścianach, a nawet suficie. Projektanci połączyli drewniane elementy z czarnymi akcentami, dlatego też czerń widoczna jest na ramach okien, kominku czy krzesłach. 

Sosnowe drewno i czerń

Architekci postawili na ciekawy zabieg - zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz dominuje drewno oraz czerń. Dzięki temu projektanci nie tylko uzyskali ciekawy efekt, ale także idealnie nawiązali do architektury regiony i wyjątkowego krajobrazu. W pomieszczeniach króluje minimalizm, projektanci postawili na oszczędność mebli i dodatków. Elementy dekoracyjne - takie jak krzesła czy kominek - pełnią jednocześnie funkcje użytkowe. 

Plan budynku

W budynku znajdują się dwie kondygnację. Na parterze znajdują się kuchnia, jadalnia, dwie sypialnie oraz garaż. Na piętrze znajdują się dodatkowe cztery sypialnie, przeznaczone zarówno dla domowników jak i gości. 

Nietypowy dach

Powierzchnia domu wynosi 480 m2, jednak co ciekawe budynek podzielony jest na dwie, przylegające do siebie części. Dom wyróżnia ciekawe zadaszenie, nietypowe dla okolicznych domów. Budynki w tej okolicy w większości pokryte są sosnowymi deskami, podczas kiedy w tym przypadku architekci postawili na dach składający się z szarego metalu, który rozciąga się na całą długość domu, aż do ziemi. 

Dane projektu:

Miejsce: Południowe Chile, region Los Rios

Studio Projektowe: Apio Arquitectos

Główny architekt: Angie Chadwick Stuardo 

Inżynier budowlany: Gustavo Gomez Korn

Wykonawca: Francisco Oyarzo 

Zdjęcia:  Marcela Melej

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.