Na co Polacy zwracają największą uwagę kupując mieszkania? Nie jest to cena

Polacy, którzy decydują się na zakup mieszkania w pierwszej kolejności zwracają uwagę na lokalizację. Okazuje się, że cena, choć wciąż jest bardzo istotna, nie odgrywa decydując roli w wyborze konkretnego lokum. Dlaczego tak się dzieje?

Najważniejsza jest lokalizacja

Popyt na mieszkania własnościowe ciągnie rośnie. Polacy chętnie decydują się na kupno własnego lokum, ale pod pewnymi warunkami. Jak wynika z badań "Finansowy Barometr ING" głównym kryterium nie jest wcale cena, a lokalizacja. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta: to lokalizacja jest wyznacznikiem atrakcyjności lokalu, dlatego Polacy w pierwszej kolejności sprawdzają położenie, a dopiero później liczą, jaką kwotę mogą przeznaczyć na kupno mieszkania. Tego rodzaju kryteria nie są zbyt popularne za granicą. W krajach europejskich mieszkańcy najpierw szukają lokali, które mieszczą się w kryteriach finansowych, a dopiero później sprawdzają lokalizację. Dla Polaków najistotniejsze jest, by mieszkanie było dobrze skomunikowane z centrum, tak aby dojazd do pracy czy szkoły nie zajmował zbyt wiele czasu. Powodów dla których tak wielu Polaków zwraca uwagę głównie na lokalizację jest więcej. Jakie inne czynniki o tym decydują?

Dlaczego lokalizacja? Inne powody

Innym powodem dla którego Polacy wyżej stawiają lokalizację niż cenę mieszkania jest przywiązanie do konkretnego miejsca. Większość osób nie lubi przeprowadzek i źle znosi zmianę otoczenia, dlatego zamiast przeprowadzać się w zupełnie obce miejsce, szukają mieszkania w dobrze znanej okolicy.

Lokalizacja jest także ważna z innego powodu. Polacy rzadko decydują się na przeprowadzkę i dla wielu z nich kupno własnego mieszkania jest decyzją na całe życie. Dlatego też przykładają tak dużą wagę do miejsca, mając świadomość, że spędzą tam wiele lat.

Lokalizacja i cena to bez wątpienia ważne kryteria przy kupnie mieszkania, jednak istnieją także inne istotne powody, które mają wpływ na ostateczną decyzję. Na co jeszcze Polacy zwracają uwagę, decydując się na kupno własnego lokum?

Blisko terenów zielonych

Duże znaczenie dla Polaków szukających mieszkania ma także obecność terenów zielonych w okolicy. Okazuje się, że to właśnie przyroda dla wielu jest jednym z najważniejszych kryteriów, które decydują o kupnie lokalu. Trudno się dziwić, w końcu im więcej zieleni tym lepsze samopoczucie i piękniejszy widok z okna. 

Parking dla mieszkańców

Jeśli mowa o najważniejszych kryteriach wyboru mieszkania to nie można nie wspomnieć o parkingu. Miejsca parkingowe to jedno z najczęściej wymienianych czynników, które pomagają w podjęciu decyzji o kupnie mieszkania w danej okolicy. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie wolnych miejsc parkingowych jest jak na lekarstwo, parking tuż przy bloku będzie dużym atutem.

Na jakie czynniki Polacy najmniej zwracają uwagę przy kupnie mieszkania?

Nie wszystkie kryteria są brane pod uwagę przy kupnie mieszkania. Okazuje się, że dla Polaków bardzo małe znaczenie ma blisko zlokalizowana siłownia, przychodnia czy szpital. Niewiele osób szukających mieszkania jest zainteresowanych także takimi atutami jak dodatek od dewelopera w postaci sprzętu AGD czy możliwość urządzenia mieszkania w cenie. Tego rodzaju czynniki, choć spotykają się z pozytywnym odbiorem, nie są argumentami w walce o kupca mieszkania. Trudno się dziwić, wybór mieszkania to poważna i kosztowna inwestycja, która zaważy na komforcie życia, dlatego żadne bonusy nie powinny mieć wpływu na ostateczną decyzję.

Rada dla szukających mieszkania

Biorąc pod uwagę, ile czasu spędzamy w drodze do pracy oraz koszty przejazdów łatwo zrozumieć, czemu większość Polaków szukających mieszkania w pierwszej kolejności zwraca uwagę na lokalizację. Długie dojazdy na dłuższą metę mogą okazać się uciążliwe i stresujące, dlatego tym bardziej warto pomyśleć o zakupie lokalu w dobrze skomunikowanym miejscu. Warto pamiętać, że zakup mieszkania jest inwestycją na lata, dlatego pośpiech jest złym doradcą. Dlatego nie należy ulegać emocjom i zastanowić się, jakie czynniki są dla nas najważniejsze. O kupnie mieszkania zawsze powinny decydować indywidualne czynniki, które odzwierciedlają konkretne potrzeby i oczekiwania. 

Więcej o: