Jakie są zalety okien dachowych?

Nie bez powodu okna dachowe cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością, jednak nie wszyscy doceniają ich zalety. Czy wybór tego typu okien jest zawsze słuszny? Oto, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie i co trzeba wiedzieć, zanim dokonamy zakupu.

Naturalne światło

Jedną z największych zalet okien dachowych jest niewątpliwie naturalne światło słoneczne, dzięki któremu pomieszczenia są zdecydowanie lepiej doświetlone. Nie trudno zauważyć, że im więcej naturalnego światła wpada do wnętrz, tym są one bardziej przytulne. Dodatkowym argumentem "za" są także względy ekonomiczne. Im więcej naturalnego światła, tym rzadziej korzystamy z żarówek, oszczędzając tym samym na rachunkach. Poza tym promienie słoneczne wpadające przez okna dachowe korzystnie wpływają na samopoczucie i nastrój. Im więcej słońca, tym czujemy się bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Warto pamiętać o tym, zastanawiając się nad kupnem okien dachowych.

Wyjątkowy klimat

Pomieszczenia znajdujące się na poddaszu gwarantują wyjątkowy klimat i styl. Nie potrzeba wiele, aby wnętrza wyglądały oryginalnie i nietuzinkowo. Decydując się na okna dachowe mamy pewność, że aranżacja nabierze ciekawego wyrazu i charakteru. Zwłaszcza, że w ostatnich latach na rynku pojawiają się coraz to nowe typy okien dachowych, dzięki czemu z łatwością można wybrać modele najbardziej pasujące do wnętrz i osobistych potrzeb. Jedno jest pewne - okna dachowe spełniają nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną.

Możliwość montażu w każdym dachu

Wiele osób błędnie zakłada, że okna dachowe nie nadają się do każdego rodzaju zadaszenia. Okazuje się jednak, że okna dachowe mogą być stosowane do każdego dachu nachylonego pod kątem 15-90 stopni. Co ważne są więc nie tylko uniwersalne, ale także nie mają żadnego wpływu na konstrukcję pokrycia dachowego. Trudno wyobrazić sobie poddasza bez okien, dlatego uniwersalność okien dachowych jest tym cenniejsza.

Bezpieczeństwo przed włamaniem

Kolejną zaletą okien dachowych są kwestie bezpieczeństwa. Ze względu na położenie okien dachowych, złodzieje mają do nich utrudniony dostęp. Nie trzeba obawiać się, że pozostawiając uchylone okno na noc lub podczas nieobecności w domu narażamy się na włamanie. To jednak nie wszystko. Obecnie, na rynku dostępne są okna dachowe ze specjalnym systemem zabezpieczającym przed włamaniem. To świetna alternatywa dla osób, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie i komforcie.

Prywatność

Bez wątpienia, zaletą okien dachowych jest większa prywatność. Położenie okien dachowych uniemożliwia obserwacje z zewnątrz. Dzięki temu można mieć pewność, że nie jest się podglądanym przez sąsiadów czy przechodniów na ulicy. Plusem posiadania okien dachowych jest także możliwość sprawdzenia stanu dachu i orynnowania. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda kontroli dachu, która umożliwia jego sprawdzenie bez wchodzenia na pokrycie.

Jakie są minusy okien dachowych?

Jak łatwo zauważyć, zalet okien dachowych jest naprawdę wiele. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest pozbawione wszelkich wad. Do najczęściej wymienianych zalicza się szczególne narażenie na wilgoć. Rzeczywiście, tego typu okna zdecydowanie gorzej radzą sobie z wilgocią niż tradycyjne okna umieszczone w ścianie. Trzeba jednak pamiętać, że jakość okien dostępnych na rynku znacznie się różni się od siebie. W przypadku okien dachowych należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego je wykonano. Dlatego, aby uniknąć tego problemu, warto zainwestować w okna o podwyższonej odporności na wilgoć. Tego rodzaju okna sprawdzą się także w łazienkach, które z oczywistych względów są bardziej narażone na działanie wilgoci.

Jakie są minusy okien dachowych? Tego typu okna są bardziej narażone na zabrudzenia, przez co wymagają częstszego mycia niż te tradycyjne. Innym mankamentem jest szybkie nagrzewanie się pomieszczeń latem. Można temu jednak zaradzić, montując w oknach rolety lub żaluzje. Wniosek? W stosunku do zalet, minusów posiadania okien dachowych jest wciąż niewiele. Dlatego, tym bardziej, jeśli planujemy urządzić poddasze, warto na poważnie wziąć pod uwagę okna dachowe, dzięki którym wnętrza będą nie tylko jaśniejsze, ale także przytulne i klimatyczne. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.