Jak kupić mieszkanie poniżej ceny rynkowej?

W ostatnich latach znacznie wzrosła cena wynajmu mieszkań. Dlatego też coraz więcej osób zamiast wynajmu, woli kupić własne, traktując to jak inwestycję na przyszłość. W tej sytuacji rodzi się pytanie, jak kupić nieruchomość, poniżej ceny rynkowej?

Licytacje komornicze

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, świetnym sposobem na kupno mieszkania w bardzo okazyjnej cenie jest odkupienie nieruchomości od komornika. Okazuje się, że kupno mieszkania na tzw. aukcjach komorniczych pozwala zaoszczędzić nawet 1/3 wartości mieszkania. Czemu zawdzięczamy tak duży upust? Wszystko za sprawą kodeksu cywilnego, według którego komornik ma obowiązek wystawić nieruchomości na licytację za kwotę nie niższą niż 75 % wartości mieszkania. Jeśli jednak w pierwszej licytacji, lokal nie zostanie sprzedany, kolejna aukcja rozpoczyna się od 2/3 wartości mieszkania.

Niestety, trzeba pamiętać, że takich licytacji nie jest zbyt wiele. Szanse na to, że uda nam się odkupić mieszkanie od komornika są więc niewielkie, a nawet jeśli nadarzy się okazja, prawdopodobnie mieszkanie będzie wymagało generalnego remontu. Mimo wszystko, kupno nieruchomości od komornika jest z całą pewnością rozwiązaniem godnym uwagi.

Projekty rządowe

Kupno mieszkania to duża inwestycja, dlatego wielu młodych ludzi nie stać na zakup własnego lokum. Z pomocą przychodzą programy rządowe, które mają za zadanie ułatwić kupno własnej nieruchomości na korzystnych warunkach. Powodzeniem cieszył się program Mieszkanie dla Młodych,który zakończył się w styczniu tego roku. Rząd wprowadził na jego miejsce kolejny program - Mieszkanie Plus. W ramach tego projektu mają powstać tańsze mieszkania do wynajęcia, jednak wciąż pozostają one własnością Skarbu Państwa. Możliwość wykupienia lokalu będzie możliwa nie wcześniej niż po 30 latach od podpisania umowy, po wcześniejszym wyrażeniu chęci wykupu. Będzie się to wiązało z wyższym czynszem niż w przypadku deklaracji samego wynajmu. Więcej na ten temat znajdziesz tu: Koniec programu mieszkanie dla młodych. Zastąpi go inny program

Dodatkowy lokator

Kolejną możliwością zakupu mieszkania po niższej cenie jest opcja kupna lokalu z dożywotnim lub dzikim lokatorem. W pierwszym przypadku, takie rozwiązanie może się okazać korzystne. Zdarza się, że właścicielami są osoby w podeszłym wieku, które potrzebują pieniędzy, dlatego decydują się na sprzedaż mieszkania w dużo niższej cenie, niż jego wartość rynkowa. Warunkiem jest zastrzeżenie w umowie, że przysługuje im prawo zamieszkiwania w tym lokalu do śmierci. Jeśli więc mieszkanie jest inwestycją na przyszłość, tego typu rozwiązanie może się okazać bardzo korzystne.

Jest także druga możliwość, tzw. zakup mieszkania z dzikim lokatorem. Co to oznacza w praktyce? W takim przypadku sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, bardzo często dziki lokator jest prawdziwym problemem dla właścicieli, a walka o eksmisję niechcianego lokatora często wymaga interwencji sądu, a sprawa może potrwać latami. Właśnie dlatego właściciele takich mieszkań często wolą pozbyć się problemu i wystawiają mieszkanie z dzikim lokatorem na sprzedaż, w zamian obniżając jego cenę.

Mieszkanie od gminy

Dobrym pomysłem na zakup nieruchomości jest odkupienie lokalu będącego własnością gminy. Często mieszkania należące do gminy są nieużywane, dlatego odkupienie jest korzystne dla obu stron. Dobrym pomysłem jest wyszukiwanie samemu takich nieruchomości i składanie gminom oferty odkupienia nieruchomości w korzystnej cenie. W zdecydowanej większości, takie lokale będą wymagały remontu, dlatego dla gminy taka oferta może być bardzo atrakcyjna - nie dość, że pozbędzie się nieużywanego lokalu, który wymaga wkładu finansowego, to jeszcze podreperuje budżet gminy.

Mieszkanie do remontu

Najczęściej spotykanym przypadkiem sprzedaży mieszkania w okazyjnej cenie jest lokum wymagające dodatkowego wkładu finansowego. Szukając mieszkania na sprzedaż w okazyjnej cenie, najczęściej można spotkać lokale wymagające gruntownego remontu. Bardzo często właściciele nie chcą inwestować w nieruchomość, którą planują wystawić na sprzedaż, dlatego wolą obniżyć jego cenę, by szybciej znaleźć kupca. Dla szukających mieszkania do kupienia jest to świetna okazja, aby znaleźć lokal w dużo niższej cenie, niż jego wartość rynkowa. Istnieje jednak ryzyko, że koszty remontu będą wyższe niż ulga, którą zaproponują nam sprzedający, dlatego zanim podpiszemy umowę, lepiej sprawdzić, ile wyniosą koszty remontu. Zazwyczaj, mieszkanie przeznaczone do remontu jest mimo wszystko dobrą inwestycją, dlatego jeśli szukacie nieruchomości w okazyjnej cenie, warto poszukać wśród mieszkań wymagających wkładu finansowego. Więcej na ten temat można przeczytać tu: Czy warto kupować mieszkanie do remontu?

Mieszkanie za gotówkę

Szukając mieszkania do kupienia w niższej cenie, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na tzw. okazje. Wówczas cena mieszkania jest znacznie niższa niż podobne nieruchomości na rynku, a powodem nie jest zły stan techniczny, czy niechciany lokator, a np. pośpiech lub nagła potrzeba gotówki. Zdarza się, że właściciele nie mają czasu czekać, aż znajdą kupca chętnego do kupna mieszkania w cenie rynkowej, ponieważ muszą szybko sfinalizować transakcję sprzedaży nieruchomości. Tego rodzaju sytuacje losowe są nie lada okazją dla szukających mieszkania w niższej cenie. W takich przypadkach, kiedy do sprzedaży mieszkania musi dojść w krótkim czasie, trzeba spełniać jeden warunek - trzeba dysponować całą kwotą potrzebną do kupna nieruchomości. Jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie w niższej cenie, bo zależy mu na czasie, dlatego też wymaga by kupujący dysponował całą gotówką. W takim przypadku nie można liczyć na zaciągnięcie kredytu, ponieważ procedura może potrwać zbyt długo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.