Producenci stolarki są w stanie zaoferować coraz większe przeszklenia - co więcej, są to wyroby o doskonałych parametrach, czyli dobrej izolacyjności termicznej oraz dużej trwałości i odporności na odkształcenia. Inwestorzy, którym podoba się pomysł zastąpienia dużego fragmentu ściany oknem lub drzwiami tarasowymi, ale obawiają się, że spowoduje to pewne niedogodności, nie mają więc powodów do niepokoju. Dobrej jakości okna czy drzwi tarasowe z pewnością nie spowodują nadmiernego wychłodzenia wnętrza - przeciwnie, zimą, w słoneczne dni pomogą je dogrzać, dzięki dużej ilości przenikających przez nie promieni słonecznych. Przy tak dużych przeszkleniach szczególnie istotna jest kwestia ich dobrego montażu.
Przesuwne drzwi tarasowe to rozwiązanie, na które decyduje się obecnie wielu inwestorów. Nowoczesne systemy profili i okuć pozwalają na realizację śmiałych wizji architektonicznych, w tym przeszkleń ważących po kilkaset kilogramów. Tak duże okna zwykle występują jako przesuwne (znacznie łatwiej jest sterować skrzydłami przesuwnymi niż tradycyjnymi - rozwiernymi).
Maksymalny wymiar okien zależy od rodzaju zastosowanych profili i szkła. Ważne jest także dobranie najlepszych okuć, które poradzą sobie z obsługą dużego i ciężkiego skrzydła.
- Profile. Największą sztywność i wytrzymałość konstrukcji zapewnią okna aluminiowe lub drewniane. Ale okien z PVC również nie należy się obawiać - szczególnie tych oferowanych przez renomowanych, sprawdzonych dostawców. Aby zwiększyć sztywność i wytrzymałość profili, producenci umieszczają wewnątrz nich specjalne wzmocnienia. Wprowadzają też dodatkowe podziały okna - pionowe i poziome elementy konstrukcyjne.
- Szyby. Są ważnym elementem okna - wpływają na oszczędność energii zużytej do ogrzania wnętrz, zapewniają optymalną temperaturę pomieszczeń oraz doprowadzają do nich odpowiednią ilość światła. Różnorodne właściwości szkła dają też możliwość zwiększenia ochrony przed włamaniem czy nadmiernym hałasem.
- Sposób otwierania. Najpopularniejszym rozwiązaniem są okna podnoszono-przesuwne HS (skrzydło jest odsuwane na część stałą). Mają one wiele zalet. Dają komfort korzystania z okna z niskim progiem (skrzydła poruszają się bowiem po aluminiowym progu, częściowo wpuszczanym w posadzkę). Ciekawym uzupełnieniem oferty HS jest możliwość zdalnego sterowania oknem za pomocą pilota.
Popularność dużych przeszkleń wciąż rośnie, jednak o satysfakcji z ich użytkowania w znacznej mierze decyduje montaż. Osadzanie wielkogabarytowych przeszkleń przesuwnych, zwłaszcza przy zastosowaniu metod tzw. ciepłego montażu, wymaga szczególnej staranności.
PRZYGOTOWANIA DO MONTAŻU. Sposób prac przygotowawczych należy dopasować do wybranej metody montażu (warstwowy na taśmy rozprężne lub na folie okienne albo w warstwie ocieplenia - tzw. ciepły) oraz materiałów, z których zbudowane są ściany. Jeśli na przykład wzniesiono je z ceramicznych pustaków szczelinowych, przed montażem trzeba będzie wyrównać ościeża. Pamiętajmy, że zaleca się do tego stosować materiały odporne na wilgoć - np. zaprawy termoizolacyjne, kleje do styropianu itp. Nie mogą to natomiast być tynki, a w szczególności tynki gipsowe.
Na tym etapie prac może się także okazać, że wymagane będzie przygotowanie podmurówki o określonej wysokości; trzeba to zrobić bardzo starannie, gdyż jakość tej podmurówki będzie miała kluczowe znaczenie dla funkcjonowania podnoszono-przesuwnego okna tarasowego.
POMIAR. Dokonując pomiarów, należy uwzględnić wysokość posadzki i - jeśli będą stosowane - poszerzeń systemowych. Warto jednak przypomnieć, że przy konstrukcjach wielkogabarytowych zaleca się korzystać z poszerzeń zamiast robić podmurówkę. Elementy te ułatwiają bowiem zamocowanie dolnej części przeszklenia i zapewniają odpowiednią sztywność części progowej konstrukcji. Pamiętajmy też o uwzględnieniu szczelin dylatacyjnych o szerokości dostosowanej do materiałów, które będą użyte do uszczelnienia (piana poliuretanowa, folie okienne, taśmy rozprężne).
ROZŁADUNEK OKIEN. Im większe okna mają zostać zamontowane, tym etap ten jest trudniejszy. Coraz częściej wielkogabarytowe konstrukcje, ważące po kilkaset kilo, przewożone są nieoszklone lub w częściach, aby umożliwić ekipie bezpieczne przeniesienie ich na miejsce montażu. Dobrym rozwiązaniem jest użycie sprzętu budowlanego w postaci różnego rodzaju dźwigów, podnośników i wózków.
Przed wyładowaniem okien warto zadbać o swobodny dostęp do otworu okiennego, np. ułożyć ścieżkę z płyt OSB i po niej przetransportować przeszklenia na miejsce montażu, minimalizując ryzyko uszkodzenia okien.
PRZYGOTOWANIE OKIEN DO WSTAWIENIA. Co lepiej wybrać - dyble czy kotwy? W przypadku przeszkleń wielkogabarytowych zalecany jest montaż z wykorzystaniem dybli lub śrub mocowanych przez ramę - ze względu na wytrzymałość takiego zespolenia. Jednak montaż na kotwy też jest możliwy, pod warunkiem że będą one odpowiedniej jakości oraz że zachowane zostaną odpowiednie odległości pomiędzy miejscami mocowania. Rozmieszczenie elementów montażowych opisane jest w instrukcji producenta. Dobre efekty przynosi także tzw. montaż mieszany, w którym boczne ścianki mocowane są na dyble, a górna i dolna - na kotwy.
Jeżeli inwestor wybierze montaż na dyble, możliwe jest wykonanie otworów w ramie już w fabryce, co skraca czas montażu, minimalizuje ryzyko uszkodzenia profili podczas nawiercania przelotów oraz gwarantuje ich właściwe umiejscowienie, co przekłada się na solidność montażu i długoletnie, bezproblemowe użytkowanie okna.
Uwaga! Niektóre otwory będą się znajdować w widocznych miejscach, które można zamaskować odpowiednimi zaślepkami - jest to konieczne, by zapewnić odpowiednie mocowanie.
OKLEJANIE RAM. Oklejanie ram taśmami rozprężnymi bądź foliami okiennymi pomaga uzyskać bardzo dobre parametry szczelności i izolacji akustycznej oraz izolacyjności termicznej. Podobny efekt można uzyskać, stosując folie paroszczelne i paroprzepuszczalne oraz wypełniając przestrzeń pomiędzy ramą a ościeżem pianą poliuretanową. Jest to jednak bardziej pracochłonna metoda.
Ważne, by taśmy dobrze przylegały do powierzchni, na którą zostaną naklejone. Od staranności ich zamocowania zależy uzyskanie maksymalnych korzyści z montażu. Należy także pamiętać, że większość folii okiennych nie jest odporna na działanie UV i w związku z tym w ciągu 2-3 miesięcy od ich montażu należy wykończyć elewację budynku lub w inny sposób zabezpieczyć je przed promieniami UV.
WYPOZIOMOWANIE. Przy montażu przeszkleń o dużych gabarytach właściwe wypoziomowanie jest szczególnie istotnym etapem prac, ponieważ ma wpływ na funkcjonowanie okna. Niestaranne wypoziomowanie może utrudnić przesuwanie skrzydeł.
Właściwie wypoziomowane okno przesuwa się płynnie i bez zacięć. Dobrym pomysłem na wypoziomowanie nawet 6-metrowej konstrukcji jest użycie niwelatora laserowego, który pozwoli precyzyjnie określić położenie konstrukcji.
KLINOWANIE. Podklinowanie konstrukcji przy użyciu klocków nośnych jest potrzebne, by zapewnić jej odpowiednią płaszczyznę podparcia. Klocki z twardego PVC umieszcza się pod ramą okna lub pod poszerzeniem (jeśli zostało ono zastosowane). Brak podklinowania może skutkować wadliwym funkcjonowaniem skrzydeł podnoszono-przesuwnych, powodując nieszczelności pomiędzy nimi a progiem.
Ważne jest prawidłowe rozmieszczenie klocków. Powinny one znajdować się pod wszystkimi fragmentami łączenia pionowych i poziomych elementów ramy, a odległości pomiędzy klockami nośnymi nie powinny przekraczać 50 cm; dokładne rozmieszczenie jest opisane w instrukcji montażu. W przypadku przeszkleń wykonywanych w systemach o dużej głębokości trzeba zastosować zarówno podparcie, jak i mocowanie na wewnętrznej i na zewnętrznej części ościeżnicy. Absolutnie nie wolno wyjmować klinów nośnych po zakończonym montażu.
SZKLENIE. Ze względu na ciężar konstrukcji, szyby do okien podnoszono-przesuwnych przyjeżdżają na budowę osobno. Szyby te po zamontowaniu ramy ze skrzydłami należy zaszklić - jest to dość skomplikowane głównie z powodu dużych wymiarów szyb i ich ciężaru. Dlatego do szklenia dużych konstrukcji warto zastosować specjalne przyssawki, które pozwalają chwycić szybę w odpowiedni sposób.