Jakie okna są najmodniejsze?

Kupno okien to poważna i kosztowna inwestycja, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób przykłada dużą wagę do ich wyboru. Okna to nie tylko niezbędny element domu, ale także świetny sposób na dekorację wnętrz. Jakie okna cieszą się obecnie największym zainteresowaniem i uznaniem klientów?

Energooszczędne

Moda na domy energooszczędne trwa w najlepsze. Ceny energii wciąż rosną, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób stawia na energooszczędne elementy wyposażenia domu. To właśnie okna w dużym stopniu przyczyniają się do utraty ciepła, dlatego tak ważne jest, by nowe okna zapewniały komfort i przyczyniały się do zmniejszenia kosztów utrzymania domu. Im szczelniejsze okna, tym mniej energii elektrycznej potrzeba do ogrzania budynku.

Wielkość

Od lat dużym powodzeniem cieszą się duże przeszklenia. To dzięki nim wnętrza nabierają ciekawego wyrazu i wyjątkowego wyglądu. Ponad to im większe okna tym wnętrza będą jaśniejsze. Duże przeszklenia mają jeszcze jedną ważną zaletę - optycznie powiększają wnętrza.  Duże okna to świetny patent zwłaszcza w małych pomieszczeniach, które dzięki dużym przeszkleniom wydają się znacznie większe, a przez to bardziej przestronne.

Kształt

Okna prócz swoich praktycznych funkcji, pełnią także rolę dekoracyjną. Zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie przykłada się dużą wagę do wyglądu okien, które znacząco wpływają na wygląd budynku. Dużą popularnością cieszą się okna niestandardowe, często robione pod wymiar. Zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie stawia się na oryginalność i nietuzinkowy wygląd. Producenci wychodzą naprzeciw, dlatego bez przeszkód można zamówić zarówno kwadratowe, prostokątne jak i okrągłe okna. Warto przy tym kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać, że trendy przemijają, a okna to inwestycja na lata. Dlatego nie należy ulegać jedynie modzie, ślepo podążającym za najnowszymi trendami. Okna powinny pasować do projektu budynku i współgrać z całą aranżacją.

Minimalizm

Coraz popularniejszym trendem w architekturze jest wybór minimalizm. Przepych ustąpił miejsca prostocie i zamiast wyrazistego efektu stawia się na wysokiej jakości materiały. Nic dziwnego, okna muszą spełniać szereg funkcji, dlatego im lepsza jakość, tym będą służyły dłużej i lepiej spełnią nasze oczekiwania. Coraz częściej zwraca się też uwagę, że okna muszą współgrać z estetyką budynku, tworząc jedną, spójną całość.

Stonowane kolory

Minimalizm można zauważyć także w kolorystyce okien. Coraz więcej osób stawia na okna w odcieniach szarości oraz jasne drewno. Im bardziej stonowane kolory, tym okna są bardziej uniwersalne, dzięki czemu będą pasować do każdego stylu. Wybierając nietypowe, oryginalne przeszklenia w charakterystycznych odcieniach ryzykujemy, że efekt końcowy będzie inny niż zamierzaliśmy.

Warto także pamiętać, że moda szybko ulega zmianie, dlatego podążając ślepo za trendami narażamy się na dodatkowe koszta. Stonowana kolorystyka okien to gwarancja, że nasze przeszklenia pozostaną modne i stylowe nawet za kilka lat, dzięki czemu za jakiś czas nie będziemy żałować swojej inwestycji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.