Co to jest stan deweloperski?

Stan deweloperski mieszkania lub domu to modne ostatnio pojęcie, które nie wszyscy rozumieją. Dlatego też postanowiliśmy raz na zawsze rozwiać wątpliwości i jasno odpowiedzieć na to pytanie. Co to jest stan deweloperski? Ile kosztuje? Oto garść najważniejszych informacji, które przydadzą się zwłaszcza tym, którzy przymierzają się do kupna mieszkania lub domu.

Stan deweloperski: co to znaczy?

Z określeniem stan deweloperski można się spotkać często w folderach reklamujących mieszkania na sprzedaż, a mało osób wie, co w zasadzie to oznacza. Nie ma jednej definicji terminu stan deweloperski, dlatego też często przy różnych ofertach może oznaczać co innego. Warto dokładnie zapoznać się z umową zakupu nieruchomości, by dowiedzieć się co to oznacza w konkretnym przypadku, nawet jeśli agent sprzedaży wyjaśnił wszystko podczas spotkań. 

Nie mniej, przyjmuje się, że stan deweloperski to wybudowane mieszkanie czy dom ze wszystkimi mediami, ale bez wykończenia. Nie ma w nim gniazdek, grzejników czy pomalowanych ścian. Osoba kupująca takie mieszkanie musi wykończyć je na własną rękę.

Stan deweloperski domu: ile kosztuje?

Mieszkanie w stanie deweloperskim to dla wielu osób synonim ogromnych kosztów. Niemniej jednak mieszkanie w stanie deweloperskim jest znacznie tańsze od mieszkania wykończonego chociażby podłogami czy białym montażem. 

Cena mieszkania doprowadzonego do stanu deweloperskiego jest uzależniona przede wszystkim od standardu wykończenia. Im więcej gotowych rozwiązań zastaniemy na miejscu, tym wyższa będzie cena. Zdarzają się również lokale urządzone pod klucz - i taki stan deweloperski u niektórych deweloperów to standard.

Stan deweloperski czy mieszkanie pod klucz?

W momencie, gdy decydujemy się na zakup nowego mieszkania, które dopiero jest budowane, musimy zadać sobie pytanie czy lepszy będzie stan deweloperski czy mieszkanie wykończone pod klucz. Pierwsza opcja to dom w stanie surowym, druga - mieszkanie gotowe do wprowadzenia. Wiadomo, że opcja druga jest droższa, a jednocześnie dość ograniczająca, gdyż firma, która buduje i wykańcza raczej nie skonsultuje z nami wszystkich elementów wykończeniowych. Właśnie z tego względu wiele osób decyduje się na stan deweloperski, dzięki czemu nie tylko można zaoszczędzić sporo gotówki, ale także mieć większy wpływ na ostateczny wygląd mieszkania. 

Stan deweloperski: co obejmuje?

Stan deweloperski, czyli najogólniej ujmując - standard wykończenia domu bądź mieszkania kupowanego w nowym budownictwie może obejmować różne elementy. Może się zdarzyć, że na miejscu zastaniemy jedynie postawione ściany z sufitem oraz wylewkę na podłodze. Taka sytuacja to jednak na szczęście rzadkość. Najczęściej dodatkowo w grę wchodzą zamontowane drzwi zewnętrzne oraz okna PCV i otynkowane ściany. Rzadziej w pakiecie jest biały montaż, czyli wanna oraz sedes w łazience lub gładź położona tynk wewnętrzny. W najbardziej luksusowych wariantach można spotkać się również z obsadzonymi drzwiami wewnętrznymi oraz gotowymi podłogami.

Stan deweloperski podwyższony

Wiele osób szukających mieszkania spotyka się z terminem stan deweloperski podwyższony. Nie każdy wie, co ten termin dokładnie oznacza i w rezultacie nie wie, które warunki proponowane przez dewelopera są korzystniejsze. Określenie stan deweloperski podwyższony oznacza stan pomiędzy mieszkaniem wykończonym, a niewykończonym. Jak to rozumieć w praktyce? Podwyższony stan deweloperski oznacza, że w mieszkaniu zostały wykonane niektóre dodatkowe prace, takie jak wykończenie ścian i sufitów tynkiem a następnie białą farbą. Nie należy się jednak spodziewać, że w lokalu zostały zamontowane drzwi wewnętrzne czy urządzenia sanitarne. 

Stan surowy, a stan deweloperski

Co oznacza stan surowy?

Przy zakupie nieruchomości można się także spotkać z terminem - stan surowy. Mimo że z pozoru określenie to może nasuwać skojarzenia ze stanem deweloperskim, terminy te nie oznaczają tego samego. Na czym polega różnica? Stan surowy w przeciwieństwie do stanu deweloperskiego nie jest jeszcze gotowy do indywidualnego wykończenia. Oznacza jedynie, że wykonane zostały takie prace jak ścianki działowe, schody, stropy, pokrycie dachu oraz wstawione zostały okna i drzwi zewnętrzne. Stan deweloperski jest więc kolejnym etapem w budowie domu, ponieważ zakłada, że wykonane zostały także kolejne etapy pracy, takie jak wszystkie niezbędne instalacje. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA