Dwupiętrowy dom z dwuspadowym dachem i oryginalną elewacją

Na wąskiej, narożnej działce powstał wyjątkowy dom projektu Michael Viviano. Architekt zaprojektował go dla swoich rodziców, próbując sprostać ich niełatwym oczekiwaniom. Efektem tej współpracy jest dwupiętrowy dom w Houston w Teksasie. Budynek wykonany jest z betonu i drewna, a znakiem charakterystycznym jest oryginalny, dwuspadowy dach.

Niezwykły dom w centrum miasta

Architekt, Michael Viviano zdecydował się zaprojektować dom dla swoich rodziców. Dużym wyzwaniem okazała się działka na której powstał budynek. Wąska, narożna działka tuż przy ulicy nie jest wymarzonym miejscem na budowę domu, jednak mimo tych przeszkód Michael Viviano stworzył wyjątkowy projekt, który zwraca uwagę przechodniów i odpowiada potrzebom właścicieli. 

Nietypowe materiały

Wyjątkowy wygląd budynku to w dużej mierze kwestia materiałów, jakie wykorzystano do jego budowy. Dom zawiera dwie kondygnacje, a jego powierzchnia wynosi 395m2. Budynek został zbudowany z nietypowych betonowych cegieł znajdujących się w niższej partii budynku, oraz drewnianej okładziny z modrzewia znajdującej się na górnym poziomie. Uwagę zwraca także nietypowy dwuspadowy dach, wykonany z blachy falistej, które świetnie komponują się z elewacją budynku.

Uwagę zwracają duże przeszklenie

Nietuzinkowy, nowoczesny wygląd budynku to także zasługa dużych, szklanych drzwi wejściowych z ramą stalową, także zaprojektowanych przez samego architekta. Oryginalne drzwi idealnie komponują się z nietypowymi oknami, tworząc nowoczesny i wyjątkowy styl domu.

Kłopotliwa lokalizacja

Dużą rolę w projektowaniu budynku odegrała matka architekta - Catherine, która przez 15 lat zajmowała się budownictwem, doradzając młodym architektom. Swoje doświadczenie mogła wykorzystać podczas budowy własnego domu, przy okazji po raz pierwszy współpracując z własnym synem. Zadanie to nie było łatwe, projekt domu znajduje się na wąskiej działce, usytuowanej tuż przy ruchliwej ulicy Houston. Projektując dom trzeba było wziąć pod uwagę wszystkie ograniczenia, tak by zapewnić właścicielom jak największy komfort i spokój. Właśnie dlatego, duże, prostokątne okna budynku znajdują się w bocznej części domu, tak by widok z okna nie rozpościerał się na ogród.

Okna z widokiem na ogród

Położenie działki znacznie utrudniało pracę architektowi, którego zadaniem było zapewnienie właścicielom prywatności i jak najlepszych warunków do odpoczynku z dala od szumy ulicy. Także wnętrza zostały zaprojektowane w taki sposób, by okna były skierowane na stronę ogrodu, zapewniając wnętrzom nie tylko piękne widoki, ale także naturalne światło. Dzięki temu zabiegowi, mimo nie najlepszej lokalizacji, dom mógł stać się dla właścicieli prawdziwą oazą spokoju.

Wnętrza domu

Plan budynku jasno określa zamysł architekta. Na parterze znajduje się część otwarta, znajduje się tam kuchnia, jadalnia oraz salon, w którym przebywają także zaproszeni gaście. Na piętrze mieści się część prywatna, dostępna jedynie dla najbliższych. To właśnie na piętrze znajdują się trzy sypialnie i dwie łazienki. Na uwagę zasługuje także kolorystyka wnętrz. Białe ściany, drewniane lub betonowe podłogi i szafki w odcieniach bieli i szarości tworzą idealne połączenie. Zarówno na zewnątrz jak i w środku domu architekt postawił na drewno i beton, które w połączeniu ze sobą tworzą niezwykły, oryginalny efekt.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.