Nowoczesna rezydencja w Austin z widokiem na jezioro

W Austin, mieście położonym w południowej części Stanów Zjednoczonych w stanie Teksas powstał niezwykła rezydencja Lake Austin. Za projekt odpowiadała lokalna firma A Parallel Architecture, która zadbała o to aby projekt mimo nowoczesnego charakteru, czerpał inspirację z natury i świetnie korespondował z okolicznym krajobrazem.

Nietypowa bryła

Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca nietypowa bryła, płaski dach i okna sięgające od sufitu do podłogi. To wszystko składa się na nowoczesny charakter budynku. Dwukondygnacyjna rezydencja Lake Austin zwraca uwagę również za sprawą imponującej powierzchni - 627 m2. Mimo dużego metrażu, architekci zadbali, aby rezydencja zachowała lekkość. Duża w tym zasługa szerokich przeszkleń i elewacji, utrzymanej w ciepłym, jasnym kolorze.

Polecamy: Przeszklona rezydencja na zboczach wzgórza >>

Budynek niczym skrzydła motyla

Bryła budynku przypomina prostokątne kostki połączone ze sobą i ułożone razem.  Sami architekci porównali budynek do skrzydeł motyla, podkreślając przy tym dbałość o detale i przywiązanie do lokalnej architektury. Elewacja domu została wykonana z cegieł wapiennych i białych stiuków, które świetnie korespondują z dużymi przeszkleniami. Nad mniejszymi oknami zastosowano drewniane panele, które stanowią przedłużenie drewnianych ram okiennych.

Inspiracje naturą

Także w środku budynku można znaleźć nawiązania do otaczającej natury. Wnętrza rezydencji są utrzymane w kolorze bieli, a  dzięki szerokim okno sięgającym od sufitu do podłogi także w środku budynku można podziwiać okoliczny krajobraz i główną atrakcję - jezioro Austin. Wewnątrz budynku, w samym centrum domu mieści się duży salon z kamiennym kominkiem. Tuż bok salonu, znajduje się klimatyczna kuchnia, której przesuwne szklane ściany - podobnie jak salon - otwierają się na taras, którego główną atrakcją jest prywatny basen.

Polecamy: Przytulna rezydencja otoczona lasem >>

Drewno w roli głównej

Po prawej stronie budynku znajduje się główny apartament z prywatną łazienką i garderobą. Lewe skrzydło jest przeznaczone na trzy sypialnie - każda z prywatną łazienką. Wewnątrz domu króluje przede wszystkim drewno - począwszy od drewnianych szaf, stołu, podłogi, aż po sufit. Dzięki temu wszechobecne drewno świetnie komponuje się z krajobrazem za oknem, a przeszklone ściany sprawiają, że nawet wewnątrz domu można poczuć się jak na łonie natury. Turkusowe, błękitne i zielone dodatki które wykorzystano w aranżacji wnętrz także są nawiązaniem do widoków za oknem.

Dom energooszczędny

Rezydencja Lake Austin spełnia wszelkie kryteria domu energooszczędnego i co więcej posiada nawet kontrolę klimatu geotermalnego. Budynek umożliwia także przetwarzanie odpadów na miejscu i gromadzenie wody. Przed domem prócz dużego tarasu i prywatnego basenu znajduje się jezioro z piaszczystą plażą, przestrzenią dla łodzi i miejscem do łowienia ryb.

Polecamy: Dom energooszczędny z miedzianego drewna >>

Dane projektu:

Biuro projektowe: A Parallel Architecture

Lokalizacja: Stany Zjednoczone, Austin w stanie Texas

Rok powstania: 2016

Fotografie:  Casey Dunn

Więcej o: