Płytki do kuchni na ścianę. Jakie wybrać?

Płytki ceramiczne to materiał dobrze znany i wciąż wybierany najczęściej na ścianę w kuchni. Duży wybór wzorów i kolorów pozwala bez problemu dopasować płytki do aranżacji kuchni w każdym stylu.
Mozaika APE ARTENS Mozaika APE ARTENS Fot. Leroy Merlin

Płytki kuchenne na ścianę

Najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykańczania ściany pomiędzy meblami kuchennymi jest położenie płytek ceramicznych. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, (bo płytki łatwo i szybko się czyści), trwałe, ponieważ glazura jest odporna na działanie wilgoci, kuchennych zabrudzeń czy wysokiej temperatury, a także stosunkowo tanie. Dziś modne są zarówno małe, kwadratowe płytki, mozaika, patchwark jak i płytki wielkoformatowe, najlepiej łączone bez użycia fug.

Azulejo - modne płytki rodem z Portugalii

Plytki kuchenne na sciane Plytki kuchenne na sciane Raw Decor

Płytki na ścianę do kuchni

Płytki ceramiczne są odporne na wysoką temperaturę oraz wilgoć. Ze względu na swe walory użytkowe, kafle kładziemy zazwyczaj na ścianie między blatem kuchennym a wiszącymi szafkami. W zależności od naszych upodobań, możemy zastosować płytki w tradycyjnych rozmiarach, płytki wielkoformatowe, jak również drobną i uroczą mozaikę.

Co na ścianę w kuchni? Inspirujące aranżacje

plytki kuchenne inspiracje
Raw Decor

Płytki wielkoformatowe Płytki wielkoformatowe Fot. Cermag

Płytki kamienne na ścianę w kuchni

W nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu sprawdzą się duże formaty o gładkiej, jednolitej powierzchni. Małe, kwadratowe płytki z brzegami, które wyglądają, jakby odprysnęło z nich szkliwo będą odpowiednie do kuchni rustykalnej. Lubiącym styl glamour przypadnie z kolei do gustu mozaika z fugą zawierającą brokat.

Marmur we wnętrzach. Meble, akcesoria i dekoracje z tym modnym wzorem

Ceramika Paradyż
Fot. Leroy MerlinPłytki na ścianę cegiełki

Czarne, prostokątne płytki z kolekcji Artworks powstały z inspiracji płytek, które w 1903 roku ozdobiły paryskie metro. Art De Vivre

Zwykle płytki układane są poziomo, przez co dużo lepiej się prezentują, poprawiając optycznie proporcje wnętrza. Płytki dostępne są w setkach wzorów i kolorów, dlatego z pewnością każdy znajdzie odpowiednią kolekcję do swej kuchni.

Panele melaminowe mogą imitować płytki lub mieć bardziej fantazyjne wzory
Fot. IKEA

Mozaika ścienna Diamond Art Deco Mozaika ścienna Diamond Art Deco fot. Raw Decor

Płytki na ścianę - mozaiki

Przy układaniu bardzo drobnych elementów warto zatrudnić doświadczonego fachowca, z mozaiką w większych formatach (elementy są umieszczone na większych lub mniejszych plastrach) powinien poradzić sobie również glazurnik z mniejszym doświadczeniem.

Kolekcja Majorka od Marconi Kolekcja Majorka od Marconi Fot. Polcolorit

Płytki na ścianę do kuchni patchworki

Aby stworzyć w domu patchworkową ścianę, wcale nie trzeba kupować kilkunastu różnych płytek. Producenci oferują gotowe kolaże. Na jednej płytce znajdziemy od 4 do nawet 16 wzorów. Patchworki nie są propozycją jedynie dla odważnych. Ci, którzy lubią spokojniejsze wnętrza, mogą wybrać płytki utrzymane w jednej, stonowanej gamie kolorystycznej (szczególnie popularne są te w odcieniach beżu lub szarości). Bardzo modne są również czarno-białe patchworki. Decydując się na kolorowy patchwork, warto zadbać, aby pozostałe elementy utrzymane były w spokojnej stylistyce. Unikniemy wtedy wrażenia przesytu. Takie płytki szczególnie chętnie wykorzystywane są w kuchniach i łazienkach. Świetnie prezentują się na ścianie nad kuchennym blatem. Przyjrzeliśmy się płytkom patchworkowym dostępnym w polskich sklepach. Zobaczcie, co wybraliśmy.

Czarno- białe płytki kuchenne
Fot. CeramsticPłytki do kuchni heksagon Płytki do kuchni heksagon Fot. Castorama

Płytki do kuchni na ścianę castorama

Nie można obok nich przejść obojętnie. Od kilku sezonów coraz częściej wybieramy płytki w kształcie arabesek oraz hexagonów. W kuchniach można z nich wykonać ciekawe mozaiki, które ożywiają pomieszczenie.

Płytki na ścianę w kuchni Płytki na ścianę w kuchni Fot. Raw Decor

Płytki dekoracyjne na ścianę

Płytki w nowoczesnych kuchniach idealnie dopasowane są do szafek -  stanowią albo mocny akcent kolorystyczny albo neutralne dyskretne tło nich.

Co na ścianę w kuchni? Co na ścianę w kuchni? Fot. Comitor

Płytki do kuchni na ścianę

W kuchniach monochromatycznych płytki są zachowane w kolorze ścian - są zwykle białe - a odróżniają się od pomalowanych powierzchni fakturą i połyskiem

Szare płytki metro w kuchni ułożone w jodełkę Szare płytki metro w kuchni ułożone w jodełkę fot. Topps Tiles

Szare płytki na ścianę do kuchni

Jeśli tradycyjny sposób układania płytek wyda się nam nudny, spróbujmy stworzyć kompozycję z różnokolorowych gładkich płytek lub ułożyć płytki przypominające cegiełki w jodełkę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.