Pomysł na oświetlenie holu i schodów
Światło w podłodze
Oprawy świetlne w podłodze. Dodają monumentalności i wysmuklają wystylizowane na współczesną kolumnadę szafki wykonane z drewna.
Lustrzane odbicie
Atrakcyjne przeszklenie umieszczone na całej ścianie powiększa optycznie hol i sprytnie "podwaja" liczbę umieszczonych w suficie podwieszanym halogenów oraz wykonanej w nim wnęki z zainstalowanym oświetleniem liniowym.
Długa perspektywa
Typowe, niemal niewidoczne oświetlenie korytarza - z oprawami w suficie podwieszanym - sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie chcemy zwrócić uwagę na inne elementy wnętrza, np. na długą perspektywę z oknem.
W rytmie stopni
Popularny sposób oświetlenia schodów oprawami usytuowanymi bezpośrednio nad stopniami, ze światłem skierowanym w dół.
Światło czołowe
Punkty oświetlenia można również zainstalować w czole stopnia. Są wtedy widoczne od przodu i jednocześnie rzucają delikatne światło na poziomą powierzchnię stopni.
Jak w galerii rzeźby
Kunsztowny kształt schodów wolno stojących podświetlają skierowane na ich rzeźbę ruchome, zamocowane w suficie lampy halogenowe.
Rzucanie uroków
Ruchome reflektorki pozwalają dowolnie sterować światłem i podkreślić urok odsłoniętych fragmentów więźby dachowej, która będzie widoczna również z dolnej kondygnacji - i tam warto mieć włącznik.
W duchu minimalizmu
Źródła światła można ukryć za panelami, np. z matowego szkła. Takie neutralne rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowoczesnym minimalistycznym czy industrialnym wnętrzu, jak i w bardziej tradycyjnych przestrzeniach.
Oświetlenie w płaszczyźnie
Matowe szkło i ukryte pod nim świetlówki liniowe w eleganckiej oprawie z drewna wyznaczają dużą, funkcjonalną płaszczyznę świetlną w holu i jednocześnie mogą określać kierunek "zwiedzania" domu.
W jednej linii
Świetliste punkty diod LED rozmieszczone rytmicznie w dolnej części ściany korytarza ocieplają klimat wnętrza, a przy tym pobierają niewiele prądu.
Światełko w tunelu
Do ciemnego pomieszczenia warto (jeśli to możliwe) doprowadzić światło dzienne przez świetlik tunelowy, zwany też rurowym. Jest jeden warunek - odległość między sufitem a połacią dachu, w której trzeba wyciąć otwór nie może być większa niż 6 m. Taką bowiem maksymalną długość może mieć rura światłonośna prowadząca przez warstwy dachu do sufitu.
Zobacz także:
Fot. Philips
Fot. Shutterstock
Fot. Hanna Długosz