Pomysł na oświetlenie holu i schodów

Przestrzeń komunikacyjna domu bywa często lokowana tam, gdzie naturalne światło dociera tylko pośrednio. Dlatego tak ważne jest odpowiednie doświetlenie holi, korytarzy i schodów światłem sztucznym. Dobry pomysł ma szansę podkreślić urodę lub uatrakcyjnić przestrzeń najbardziej zadeptanych, a zarazem lekceważonych fragmentów domu.

Światło w podłodze

Oprawy świetlne w podłodze. Dodają monumentalności i wysmuklają wystylizowane na współczesną kolumnadę szafki wykonane z drewna.

Lustrzane odbicie

Atrakcyjne przeszklenie umieszczone na całej ścianie powiększa optycznie hol i sprytnie "podwaja" liczbę umieszczonych w suficie podwieszanym halogenów oraz wykonanej w nim wnęki z zainstalowanym oświetleniem liniowym.

Długa perspektywa

Typowe, niemal niewidoczne oświetlenie korytarza - z oprawami w suficie podwieszanym - sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie chcemy zwrócić uwagę na inne elementy wnętrza, np. na długą perspektywę z oknem.

W rytmie stopni

Popularny sposób oświetlenia schodów oprawami usytuowanymi bezpośrednio nad stopniami, ze światłem skierowanym w dół.

Światło czołowe

Punkty oświetlenia można również zainstalować w czole stopnia. Są wtedy widoczne od przodu i jednocześnie rzucają delikatne światło na poziomą powierzchnię stopni.

Jak w galerii rzeźby

Kunsztowny kształt schodów wolno stojących podświetlają skierowane na ich rzeźbę ruchome, zamocowane w suficie lampy halogenowe.

Rzucanie uroków

Ruchome reflektorki pozwalają dowolnie sterować światłem i podkreślić urok odsłoniętych fragmentów więźby dachowej, która będzie widoczna również z dolnej kondygnacji - i tam warto mieć włącznik.

W duchu minimalizmu

Źródła światła można ukryć za panelami, np. z matowego szkła. Takie neutralne rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowoczesnym minimalistycznym czy industrialnym wnętrzu, jak i w bardziej tradycyjnych przestrzeniach.

Oświetlenie w płaszczyźnie

Matowe szkło i ukryte pod nim świetlówki liniowe w eleganckiej oprawie z drewna wyznaczają dużą, funkcjonalną płaszczyznę świetlną w holu i jednocześnie mogą określać kierunek "zwiedzania" domu.

W jednej linii

Świetliste punkty diod LED rozmieszczone rytmicznie w dolnej części ściany korytarza ocieplają klimat wnętrza, a przy tym pobierają niewiele prądu.

Światełko w tunelu

Do ciemnego pomieszczenia warto (jeśli to możliwe) doprowadzić światło dzienne przez świetlik tunelowy, zwany też rurowym. Jest jeden warunek - odległość między sufitem a połacią dachu, w której trzeba wyciąć otwór nie może być większa niż 6 m. Taką bowiem maksymalną długość może mieć rura światłonośna prowadząca przez warstwy dachu do sufitu.

Zobacz także:

Oświetlenie kuchni

Fot. Philips

 

Światło przy schodach

Fot. Shutterstock

 

UWAGA ! DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJI Poddasze dobrze oświetlone

Fot. Hanna Długosz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.