Wymiana fug - krok po kroku

Spoiny, zwane też fugami to jeden ze słabych punktów powierzchni wykończonych płytkami. Mimo zabezpieczania specjalnymi impregnatami i starannego czyszczenia, co jakiś czas trzeba je po prostu wymieniać.

Krok I - Usuwanie starej spoiny

Starą fugę można wygodnie i szybko usunąć korzystając ze specjalnej nakładki na wiertarkę. Jeśli takiej nakładki nie mamy, spoinę da się usunąć ręcznie, na przykład przy pomocy śrubokręta. Będzie to jednak uciążliwe i czasochłonne.

Krok II - Rozprowadzanie nowej spoiny

Resztki fugi trzeba bardzo dokładnie usunąć ze szczelin. Można się przy tym posłużyć odkurzaczem.

Nową spoinę przygotowuje się zgodnie z wytycznymi producenta i rozprowadza, starannie nagarniając do szczelin.

Krok III - Ubijanie i wyrównywanie

Przestrzenie między płytkami powinny być głębokie, czyste i lekko zwilżone wodą. Zaprawę wprowadza się głęboko w spoiny za pomocą gumowej szpachelki lub gładkiej packi gumowej, najpierw ruchem ukośnym, a następnie ruchem prostopadłym do krawędzi płytek, jednocześnie zbierając nadmiar materiału.

Spoinę ubijamy, i wyrównujemy, tak, by fuga miała wszędzie jednakową grubość i wypełniła szczelnie wszystkie szczeliny.

Krok IV - Czyszczenie

Po upływie około 10 minut fugi trzeba wygładzić wilgotną, czystą gąbką.

Resztki zaprawy do spoinowania należy jak najszybciej usunąć z powierzchni użytkowej płytki, Wystarczy do tego woda i gąbką, trzeba tylko uważać, aby nie wymyć świeżych fug ze szczelin i nie zarysować ich. Mycie warto powtórzyć kilkakrotnie.

Krok V - Podziwianie efektu i impregnacja

Aby na długo zachować świeży wygląd nowych spoin, warto zastosować impregnat do płytek, który ochroni  nowe fugi przed zabrudzeniami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.