Eko-gadżety dla eko-maniaków

Ekologia to pojęcie, które budzi tyle samo sprzeciwu co aprobaty. Przedstawiamy kilka rozwiązań-ciekawostek dla domowych ekologów. Czy zainstalowalibyście w swoim domu radio na wodę lub wyłącznik światła, który zadziała po wrzuceniu monety?

Gazeta na opał

The Paper Briquette Log Maker kompresuje niechciane gazety na cegły-brykiety, które można użyć jako paliwo do kominków, a nawet na grilla. Papier trzeba przed włożeniem do urządzenia namoczyć w wodzie. Naciskając na uchwyty zgniatarki, wyciskamy nadmiar wody, która wycieka przez sito na dole urządzenia. Tak powstały brykiet musi wyschnąć przed użyciem. W przeciwieństwie do luźnego papieru, który spala się bardzo szybko, papierowa cegła pali się - jak zapewnia producent urządzenia - nawet do dwóch godzin.

Dzbanek na deszczówkę

Raindrop mini watering zaprojektowany przez Bas van der Veer pozwala w łatwy sposób zbierać wodę deszczową z rury spustowej i wykorzystać ją na przykład do podlewania kwiatów. Jest idealne dla posiadaczy mieszkań w bloku, z balkonem, dla tych, którzy nie mają miejsca na zbieranie wody do dużych pojemników na deszczówkę stawianych na ziemi. Konewka, w której gromadzi się woda, została wykonana z polietylenu i może być w pełni poddana recyklingowi.

 

 

Źródło:  iGreenSpot

Cegły z gliny

MecoPress to prasa hydrauliczna do wytwarzania cegieł z gliny, iłów i lokalnej ziemi. Prasa wytwarza cegłę w około 30 sekund. Posiada opcję zasilania z energii słonecznej. Cegły wykonane z ziemi mogą być wykorzystywane do szybkiego budowania mieszkań tam, gdzie brakuje innych materiałów budowlanych. To propozycja również dla amatorów budynków eko-house.

 

Źródło:  iGreenSpot

Radio na wodę

Jeśli potrzebujesz słuchać radia w łazience, możesz zastosować odbiornik napędzany ciśnieniem wody spod prysznica. Wystarczy zamontować je na baterii prysznicowej. Radio posiada wbudowane turbiny generatora, które przetwarzają energię wody na czysty dźwięk. Ponadto wbudowany akumulator przechowuje energię, która może być wykorzystywana do dalszego grania po skończeniu kąpieli. Urządzenie zawiera funkcję automatycznego zapisywania poziomu głośności. Parametry techniczne: zakres FM 87,5-108 MHz; rozmiar 131/74.5/42.5 mm; waga 272 gram.

Ścienna skarbonka

Zdeklarowanym eko-maniakom proponujemy ścienną skarbonkę projektu Karla Zahna, która wyłącza światło za każdym razem, gdy wrzucamy do niej monetę. Potem oczywiście pieniądze wyjmujemy ze ściany.

Wyłącznik Scotta Amrona

Dla tych, którzy zapominają o wyłączeniu światła przed wyjściem z domu. Wyłącznik służy jako wieszak na ubranie, wystarczy więc zdjąć z niego kurtkę, by światło wyłączyło się samo.

Domowe centrum zarządzania sprzętami

Polska firma Ah&Oh Studio pracuje nad projektem BugPlug, które będzie oszczędzać prąd za nas. BugPlug to urządzenie z wbudowanym czujnikiem ruchu, do którego podłączamy różne sprzęty domowe. Kiedy czujnik wykrywa brak naszej obecności w pomieszczeniu, wyłącza wszystkie urządzenia, a włącza je ponownie po wejściu do pokoju.

 

 

Źródło: www.ulicaekologiczna.pl

Ekologiczna wtyczka

Green Plug to wtyczka, która pomaga zmniejszyć zużycie energii w domu o około 33 procent. Wbudowany czasomierz, po określonym czasie, wyłącza zasilane prądem urządzenia elektryczne takie jak na przykład żelazko, koc elektryczny czy radio. Green Plug jest dostosowany do współpracy z niemal wszystkimi urządzeniami elektrycznymi. Niestety, aby można było z niego korzystać w Polsce, potrzebna jest odpowiednia przejściówka.

Lampa z butelki

Szklane, ładne butelki, nieprzydatne już, ale o wartości sentymentalnej można wykorzystać do wykonania własnej lampy oświetleniowej. Jako źródło światła sprawdzą się energooszczędne diody LED zasilane na baterie. Pozostaje dobrać tylko odpowiedni abażur.

Odkurzacze z morza

Firma Electrolux wyprodukowała w pełni funkcjonalne odkurzacze z odpadów plastikowych zebranych z mórz i oceanów z różnych stron świata. Z Morza Bałtyckiego, Pacyfiku, Morza Północnego oraz Morza Śródziemnego wyłowiono butelki PET, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach i zabawki plażowe, fragmenty sandałów oraz sieci rybackich i plastikowe liny. Ze względu na bardzo powolny rozkład plastiku większość z tych odpadów zalega w morzach w nieskończoność. Odkurzacze zostały wykonane nawet do 70% z przetworzonego plastiku.

Profile okienne z recyklingu

Profile okienne z recyklingu są już dostępne w Polsce. Wyprodukowała je firma Brügmann, a sprzedaż odbywa się poprzez sieć handlową PolskieOkna.pl. Powstały z użyciem polichlorku winylu pochodzącego z recyklingu i mają takie same własności i parametry jak profile wykonane ze "świeżego surowca". Recyklat PVC jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników okien, a jego zastosowanie pozwala znacząco zaoszczędzić zasoby ropy i soli - surowców używanych do produkcji. Istotną zaletą stosowania powtórnie przetworzonego PVC jest zmniejszenie ilości odpadów przeznaczonych do utylizacji, a zatem znaczne korzyści dla środowiska. Eksperci tłumaczą, że powtórne wykorzystanie surowca będzie za kilkanaście lat ekologiczną koniecznością.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.