Domy energooszczędne - wybierz projekt i zagłosuj

Dom energooszczędny wcale nie musi być brzydki i nudny tylko dlatego, że ze względu na odpowiedni bilans energetyczny powinien mieć prostą, zwartą bryłę i nieskomplikowany dach. Wybraliśmy dla Was kilka naszym zdaniem ciekawych propozycji projektów. Zobaczcie sami! W którym domu chcielibyście zamieszkać - zagłosujcie!

Dom energooszczędny Anka DR-ST - 117,6 m2

Anka DR-ST to nieduży dom energooszczędny o powierzchni użytkowej 117,6 m2, z użytkowym poddaszem. Sprawia wrażenie przyjaznego i bezpiecznie zakorzenionego w ziemi, dzięki wyważonym proporcjom całkiem sporego dachu w stosunku do bryły parteru. Uwagę przyciąga ciekawe obramowanie wejścia w formie drewnianej pergoli.

 

 

Widok domu od strony ogrodu

Dom energooszczędny Lumina II - 166,79 m2

Lumina II to projekt domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej 166,79 m2. Dom z charakterem - przy zupełnie zwyczajnej bryle wyróżnia się minimalną ilością zdobień na białych elewacjach - trochę drewna w postaci zewnętrznych okiennic, kamienne opaski wokół okien i drzwi, okna dachowe zachodzące na ściany i charakterystyczny rysunek dachu bez okapu, poprowadzony niemal w linii ścian zewnętrznych.

 

 

Widok elewacji ogrodowej

Dom pod figowcem - 127,7 m2

Dom pod figowcem o powierzchni użytkowej 127,7 m2, z użytkowym poddaszem. Budynek o prostej, energooszczędnej bryle, ale z kilkoma wypracowanymi zabiegami wykończenia elewacji, które nadają współczesny ton całości projektowanego domu. Są nimi z pewnością pionowe, wąskie i wysokie ogrodowe okna wchodzące w przestrzeń dachu, jak również kilka poziomych okien, drewniane deskowanie czy klinkierowy narożnik.

 

 

Widok elewacji bocznej i ogrodowej

Dom energooszczędny Tokio III - 130,3 m2 + garaż 21,4 m2

Tokio III z użytkowym poddaszem, o powierzchni 130,3 m2 + garaż 21,4 m2. Prezentowany projekt energooszczędnego domu charakteryzuje się prostą i elegancką architekturą. Sprawia wrażenie domu zaprojektowanego w tradycyjnym stylu, ale we współczesnej wersji. Tego typu architektura dobrze wygląda dzisiaj, jak i za wiele lat.

 

 

Elewacja ogrodowa

Dom energooszczędny Romek II - 241,05 m2

Romek II to energooszczędny dom piętrowy o powierzchni użytkowej 241,05 m2. Wyróżnia się nowoczesną, prostą bryłą, na którą składają się dwa połączone ze sobą prostopadłościany - jeden z funkcją mieszkalną, a drugi gospodarczą (z garażem). Duże przeszklenia, ożywiające minimalistyczną formę budynku, wyznaczają na każdej z elewacji jedną wspólną płaszczyznę.

 

 

Widok od strony ogrodu

Dom w rododendronach 5 (E) - 152,5 m2 + garaż 19,1 m2

Energooszczędny Dom w rododendronach 5 (E) o powierzchni 152,5 m2 + garaż 19,1 m2. Zwyczajny, klasyczny dom, który może nie zaskakuje efektownymi rozwiązaniami, ale jego zaletą są wyważone proporcje i konsekwentnie zastosowane detale wykończeniowe. Architekturę domu wyróżnia grafitowa barwa dachu, białe tynki i jeden i ten sam kolor drewna stolarki okiennej, drzwiowej oraz podbitki dachowej. Dodatkowo płaszczyzny ścian ożywiają opaski wokół okien i drzwi.

Dom energooszczędny Kyoto/DCP245 - 153,3 m2

Kyoto/DCP245 to dom energooszczędny z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 153,3 m2. Budynek zwraca uwagę udanym zestawieniem nowoczesnych i eleganckich detali wykończenia elewacji z tradycyjnie zaplanowaną bryłą domu - wystające ponad połacie dachu ściany szczytowe spinają prostopadłościan przykryty dwuspadowym dachem oraz frontowy ryzalit wysmuklający sylwetkę budynku.

 

 

Elewacja ogrodowa

Dom energooszczędny Onyks - 203,80 m2

Onyks, z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 203,80 m2. Z wyglądu dość nietypowy jak na dom energooszczędny, który kojarzy się raczej z oszczędną i zwartą formą budynku. Tutaj elewacje tworzą, zamiast płaskich i jednolitych powierzchni, różnego rodzaju płaszczyzny - białe, czerwone, szklane czy też z efektownym, odcinającym się od bryły domu wejściem.

 

 

Widok od strony ogrodu

Dom energooszczędny EX3 G1 - 187,21 m2

Projekt domu energooszczędnego EX3 G1 znajduje się na stronie internetowej pracowni projektowej w zakładce o nazwie "Dla odważnych" (powierzchnia 187,21 m2). Rzeczywiście trzeba odwagi i atrakcyjnie położonej działki dla takiego projektu, chociażby ze względu na duże, ogrodowe przeszklenia, które zresztą bardzo dobrze robią budynkowi - nadają mu lekkości i przestronności. Ale dom, oprócz tego, że się w nim mieszka, może służyć także do pochwalenia się. Budynek sprawia wrażenie mocno osadzonego w ziemi, z pewnością dzięki poziomym liniom na elewacji - poziome drewniane żaluzje, gzyms odcinający parter od dachu czy też linia kolektorów i okien na dachu. Tutaj nawet komin jest designerski. Dla indywidualistów i koneserów.

 

 

Widok elewacji wejściowej

Dom energooszczędny Z127 - 129,9 m2

Z127 to propozycja projektu domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej , z użytkowym poddaszem. Dom przyciąga uwagę foremną bryłą, na którą składa się główny korpus podkreślony zgrabnym, ogrodowym ryzalitem oraz kubik garażu z ulokowanym nad nim tarasem, dostępnym z poziomu piętra.

 

 

Elewacja ogrodowa

Dom energooszczędny Zx11 - 210,9 m2

Zx11 to projekt domu pasywnego z pełnym piętrem, o powierzchni użytkowej 210,9 m2. Bryła domu, chociaż duża, nie przytłacza i wydaje się całkiem lekka dzięki umiejętnie zaprojektowanym fragmentom poziomych deskowań na elewacji oraz ażurowym zadaszeniom usytuowanym na obydwu dłuższych bokach budynku.

 

 

Elewacja ogrodowa

Więcej o:
Copyright © Agora SA