Parapety zewnętrzne - z czego i za ile?

Parapet zewnętrzny jest niezbędny, chroni bowiem ścianę pod oknem przed zawilgoceniem wodą deszczową spływającą po szybach. Odpowiednio dobrany, stanowi też ozdobę elewacji.

Parapet zewnętrzny z cegły klinkierowej

Cegła klinkierowa to materiał bardzo wytrzymały i ciężki. Na parapety używa się cegieł klinkierowych lub licowych - pełnych i drążonych. Nie mają one kapinosu, dlatego też aby umożliwić swobodny spływ wody, muszą być murowane ze spadkiem. Zwykle wymagają docinania.

Cena brutto 1 m parapetu z cegły klinkierowej pełnej - ok. 30-100 zł; z cegły drążonej - ok. 29-50 zł.

Parapet zewnętrzny z kamienia

Parapet z kamienia jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia. Na zewnątrz najlepiej stosować jest granity, sjenity i bazalty. Granity i sjenity to skały wytrzymałe, twarde, o ziarnistej strukturze, dlatego wykonane z nich parapety są niezwykle trwałe. Bazalty odznaczają się dużą odpornością na wietrzenie chemiczne i fizyczne, wytrzymałością na ściskanie i ścieralność. Są bardzo ciężkie. Mankamentem wyrobów z bazaltu jest ich wysoka cena. Na parapety stosuje się też piaskowce. Są to jednak skały mniej wytrzymałe, ze względu na dużą nasiąkliwość i ścieralność wymagające impregnacji specjalnym preparatem.

Uwaga! Niektóre z nich można stosować jedynie na okładziny pionowe, nie zaś na parapety.

Ceny za parapet kamienny zależą w od jego grubości i rodzaju. Najczęściej musimy kupić cały metr kwadratowy materiału i dopiero z tak dużej płyty kamieniarz wycina zaplanowany parapet. Cena brutto za 1m2 kamienia: ok. 250-1250 zł.

Parapet zewnętrzny z kształtek klinkierowych

Kształtki klinkierowe to elementy o klinowym kształcie (co ułatwia zachowanie wymaganego spadku) i specjalnie wyprofilowanym kapinosie. Oferta jest bardzo duża i różnorodna, łatwo więc dobrać kształtki dopasowane wymiarowo i stylistycznie. W sprzedaży są kształtki pełne i lżejsze od nich - komorowe. Parapet można zrobić i z jednych, i z drugich, z zastrzeżeniem, by na brzegach zawsze stosować elementy pełne.

Cena brutto 1 m parapetu z kształtek klinkierowych - ok. 40-170 zł.

Parapet zewnętrzny z elementów prefabrykowanych

Parapet zewnętrzny z gotowego prefabrykowanego elementu ceramicznego posiada rdzeń wykonany ze zbrojonego betonu, a z zewnątrz jest wyłożony płytkami klinkierowymi w dowolnie wybranym kolorze. Jest bardzo szczelny.

Cena brutto gotowego elementu o dł. 1 m - ok. 200 zł.

Parapet zewnętrzny z płytek klinkierowych

Na parapety zewnętrzne najczęściej stosuje się płytki klinkierowe albo gresowe, niemal nienasiąkliwe i bardzo trwałe. Najlepiej wybierać płytki ze szkliwioną powierzchnią, które są bardziej odporne na zabrudzenia i łatwiejsze do czyszczenia. Niektórzy producenci ceramiki oferują specjalne płytki parapetowe z kapinosem.

Cena brutto 1 m parapetu z płytek klinkierowych - ok. 23-70 zł.

Parapet zewnętrzny z blachy stalowej

Blacha podwójnie ocynkowana jest zabezpieczona farbą gruntującą oraz bardzo trwałą farbą dekoracyjną. Jeśli parapet stalowy wymaga skrócenia, miejsce, w których był przycinany, trzeba ponownie zabezpieczyć przed korozją. Gotowe parapety osłonięte są folią utrudniającą uszkodzenie ich powierzchni podczas transportu (usuwa się ją po montażu). Oprócz parapetów gotowych niekiedy stosuje się parapety gięte przez dekarza na miejscu budowy (np. z blachy w takim samym kolorze jak obróbki dachowe). Parapety stalowe są popularne ze względu na niewygórowaną cenę; można dokupić do nich zakończenia boczne. Parapet stalowy, podobnie jak aluminiowy, wymaga wytłumienia odgłosu uderzających w niego kropel wody.

Cena brutto za 1 m parapetu z blachy stalowej ocynkowanej szer. 15-30 cm - ok.  14-30 zł; z blachy ocynkowanej i powlekanej farbą - ok. 15-42 zł.

Parapet zewnętrzny aluminiowy

Tłoczona blacha aluminiowa może być pomalowana proszkowo albo pokryta lakierem akrylowym lub poliestrowym. Producenci oferują gotowe parapety z uformowanym kapinosem, zakończenia boczne umożliwiające zakotwienie w murze, zaślepki do śrub oraz taśmy uszczelniające. Parapet aluminiowy może być dość uciążliwy w czasie deszczu, ponieważ blacha potęguje odgłos spadających kropel. Warto więc przykleić do niej od spodu specjalne podkładki wytłumiające hałas albo wcisnąć pod nią trochę pianki poliuretanowej.

Cena brutto za 1 m parapetu aluminiowego zwykłego szer. 15-30 cm - ok. 19-70 zł; aluminiowego wytłaczanego - 30-80 zł.

Więcej o: