Siła detali: pozornie niewidoczne, a potrafią odmienić wnętrze

Pewne elementy wyposażenia wnętrz uznajemy za mało istotne i nie przykładamy do nich zbytniej uwagi. Tymczasem dobrze dobrane klamki, grzejniki, uchwyty i inne "drobiazgi" mogą diametralnie odmienić wnętrze.
Ramki na przełączniki światła Ramki na przełączniki światła Fot. slds.taobao.com

Przełączniki

Drobny detal, który może wiele. Przełącznik do światła ujęty w ramki będzie stylowym i eleganckim akcentem, który wyróżni wnętrze. W prosty i oryginalny sposób wzbogaci je i wniesie wysublimowanie. Przełącznik przestanie być już tylko funkcjonalną koniecznością, ale także ozdobą. Ramka powinna być idealnie dopasowana pod wymiary przełącznika. Można ją kupić bądź wykonać samemu. Warto dobrać kolor korespondujący z kolorem ścian.

kontaktyFot. chaisingdavies.com

Grzejniki dekoracyjne Grzejniki dekoracyjne Fot. Purmo

Grzejniki

Na co dzień niedoceniane i ukrywane przed wzrokiem. Jednak nowoczesne modele potrafią zdziałać cuda. Mają efektowne, często rzeźbiarskie formy. Albo wręcz przeciwnie - minimalistyczne i eleganckie. W zależności od stylu wnętrza warto wybrać coś dla siebie, aby mieszkanie zyskało nowy wyraz.

Grzejniki dekoracyjneFot. Purmo

Wyglądają jak kolczyki albo ozdobne guziki. A to tylko gałki do szafek, które bez wątpienia zasługują na miano meblowej biżuterii. <BR /> Dekoracje. Orientalna, ceramika, śr. 5 cm, lokaah.pl,  5 zł  Wyglądają jak kolczyki albo ozdobne guziki. A to tylko gałki do szafek, które bez wątpienia zasługują na miano meblowej biżuterii.
Dekoracje. Orientalna, ceramika, śr. 5 cm, lokaah.pl, 5 zł Fot. producent

Uchwyty i gałki szafek

Mała rzecz o wielkim znaczeniu. Ich siła oddziaływania może być ogromna. Wystarczy spojrzeć na komodę poniżej. Bez kwiatów-uchwytów byłaby to zwykła, nijaka i nie przyciągająca uwagi komoda. Tymczasem za pomocą jednego szczegółu, zamieniła się w coś wyjątkowego.

WNETRZA SZAFKA DEKORACJE  Fot. Radosław Wojnar

Apartament Apartament Fot. archiwum

Klamki

Sięgamy po nie mechanicznie i odruchowo, czasami w ogólne na nie nie patrząc. Jednak ładna, stylowa klamka w drzwiach może dodać mieszkaniu elegancji, charakteru, podkreślić jego styl. Klamki mogą być kolorowe, rzeźbiarskie, a nawet uzupełnione o zabawne akcenty. Jeśli zdecydujemy się na styl odmienny od całego wnętrza, bądź wyrazisty kolor, z pewnością nie pozostaną niezauważone.

klamki dekoracyjneFot. producent

Upięte na stałe zasłony i zasłaniająca okno roleta rzymska to wciąż modna dekoracja okna. Zazwyczaj szyje się je z dwóch tkanin dopasowanych kolorystycznie, ale w różne desenie, lub (tak jak tutaj) z materiału gładkiego i wzorzystego. Zasłony na krótkich karniszach pełnią tylko funkcję dekoracyjną. Specjalne upięcie sprawia, że drążek nie jest widoczny. Upięte na stałe zasłony i zasłaniająca okno roleta rzymska to wciąż modna dekoracja okna. Zazwyczaj szyje się je z dwóch tkanin dopasowanych kolorystycznie, ale w różne desenie, lub (tak jak tutaj) z materiału gładkiego i wzorzystego. Zasłony na krótkich karniszach pełnią tylko funkcję dekoracyjną. Specjalne upięcie sprawia, że drążek nie jest widoczny. Fot. Rafał Lipski

Rolety i żaluzje

Mają przede wszystkim chronić wnętrza przed nadmiarem światła, a meble przed płowieniem na słońcu. Mogą jednak także być dodatkową ozdobą okna. Wybierając rolety lub żaluzje, warto baczniejszą uwagę zwrócić na kolor - tak, aby harmonizował z kolorystyką wnętrza - oraz wykończenie. Szczególnie rolety można kupić z ozdobnym wykończeniem, które doda smaczku całej aranżacji.

roletyFot. producent

BATERIE UMYWALKOWE. Organic Ambience, dwuuchwytowa, chrom, Axor, 2082 zł BATERIE UMYWALKOWE. Organic Ambience, dwuuchwytowa, chrom, Axor, 2082 zł Fot. producent

Baterie

Szeroka gama produktów dostępnych na rynku pozwala nam wybrać nie tylko baterie praktyczne, szczelne i trwałe, ale także o oryginalnych kształtach. Nie ma już ograniczeń co do formy oraz koloru. W naszej łazience możemy mieć stylowe wyposażenie, które podkreśli charakter wnętrza. Tak samo w kuchni. Tam możemy się zdecydować np. na stylizowane baterie, które wniosą swojski klimat, lub przypominające te z profesjonalnych kuchni, co z kolei pozwoli się nam poczuć jak wybitny szef kuchni.

baterie kuchenne, bateria kuchennaFot. Oras

Listwy przypodłogowe Listwy przypodłogowe mat. promocyjne

Listwy przypodłogowe

Bez nich mieszkanie wydaje się jakby niedokończone. Stanowią element przejścia między ścianą a podłogą. Listwy przypodłogowe są detalem, który może w prosty i szybki sposób nadać wnętrzom elegancji i szyku. Do tego można w nich ukryć kable. Wybierając wyższe listwy o rzeźbiarskim profilu wnętrze zyska dystyngowany charakter, z kolei niższe i gładkie mają bardziej nowoczesny wyraz.

listwy przypodłogowemat. promocyjne

Parapety

Najczęściej dobieramy je razem z oknami, czasem jednak dzieje się to w oderwaniu od stylu całego wnętrza. Tymczasem dobrze jest skoordynować estetycznie elementy wykończeniowe. Do tego wykonanie i wygląd parapetu przekłada się na wygląd okna. Warto na nie zwrócić uwagę szczególnie, gdy rezygnujemy z firanek. Wówczas bardziej rzucają się w oczy. Jeśli są zniszczone lub źle dobrane psują wygląd wnętrza.

UWAGA ! PONOWNA PUBLIKACJA WYLACZNIE ZA ZGODA WLASCICIELI    WARSZAWA , MIESZKANIE , WNETRZA - POKOJ , MEBLE  STYLIZACJA EVA MILCZAREK FOT. RADOSLAW WOJNAR   PUBLIKACJA CZTERY KATY  NR 12 (242) - 12 2011 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZE POKOJ MEBEL ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY  NR 12 (242) - CZASOPISMAFot. Radosław Wojnar

 

Nie chowaj za długich kabli - ułóż z nich oryginalną kompozycję. Nie chowaj za długich kabli - ułóż z nich oryginalną kompozycję. Fot. Maisie Broadhead

Kable

Kable najczęściej bezwładnie plączą się w naszych domach, bądź są poupychane za meblami. Można je jednak ukryć w kreatywny sposób, który wpłynie na aranżację wnętrza. Jest kilka sprawdzonych i stylowych metod począwszy od klasycznej osłonki, którą umieszczamy przy gniazdku, chowając za nią długi kabel. Taka osłonka nie jest droga, ale możemy ją także wykonać sami. Te o nowoczesnych formach, wyglądają jak abstrakcyjne rzeźby, dodając do wnętrza artystycznego szlifu. Kable możemy też ładnie zaaranżować, jak na zdjęciu u góry.

kableFot. Studio Manzanpo

Więcej o: