Kuchnie z wyspą z waszych domów

Wyspa kuchenna to marzenie wielu z nas. Nie tylko dostarcza nam dodatkowej powierzchni roboczej, ale i miejsca na przechowywanie. A do tego kuchnia z wyspą po prostu dobrze wygląda. Sprawdzamy, jak rozwiązaliście wyspy kuchenne w waszych domach.
Aneks kuchenny z zabudową z lakierowanej na biało płyty MDF niknie na tle ścian pomalowanych na ten sam kolor. Ścianę nad blatem roboczym zdobi fototapeta z panoramą Warszawy. Przed zniszczeniem zabezpiecza ją tafla hartowanego szkła. Aneks kuchenny z zabudową z lakierowanej na biało płyty MDF niknie na tle ścian pomalowanych na ten sam kolor. Ścianę nad blatem roboczym zdobi fototapeta z panoramą Warszawy. Przed zniszczeniem zabezpiecza ją tafla hartowanego szkła. Fot. Rafal Lipski

Wyspa - granica kuchni

Kuchnia z wyspą to rozwiązanie nie do każdego wnętrza. Wyspa kuchenna, choć jest funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie, nie pasuje do wszystkich kuchni. Przede wszystkim wymaga nieco miejsca. Przy małej, zamkniętej kuchni może się zwyczajnie nie zmieścić i dodatkowo przytłaczać przestrzeń. Sprawdzamy, jak wyspy kuchenne wyglądają w waszych domach. Wybraliśmy 10 kuchni.

Wyspa na granicy z salonem

Otwarta przestrzeń tego mieszkania sprzyjała wprowadzeniu wyspy kuchennej. Nie tylko zapewnia dodatkowy blat i miejsce na spożywanie śniadań, ale także wyznacza granicę między sferą kuchni a salonu. Dyskretnie dzieli przestrzeń i zarazem stylistycznie ją spaja.

kuchnia, meble kuchenne, kuchnia z wyspąFot. Rafał Lipski

Jasna kolorystyka (biel zestawiona z odcieniami szarości i dodatkiem spokojnego fioletu) sprawia, że pomieszczenie wydaje się jeszcze większe. Wyspa ma bardzo prostą i zarazem elegancką formę, która nie wygląda zbyt "kuchennie". Dzięki temu dobrze się prezentuje także od strony salonu.

Kuchnia z wyspą Kuchnia z wyspą fot. Monika Filipiuk-Obałek

Wyspa przy ścianie

Wyspa, a właściwie półwysep, gdyż mebel stoi przy ścianie, jest w tej kuchni prawdziwym centrum dowodzenia. Tutaj bowiem wykonuje się najważniejsze kuchenne czynności: przygotowanie produktów, gotowanie i zmywanie. W szerokim półwyspie zainstalowano zlewozmywak, a naprzeciwko niego - płytę elektryczną. Mimo początkowych obaw pani domu takie usytuowanie tych urządzeń sprawdza się w codziennym życiu. Jest też spory blat roboczy i pojemne schowki. Punkty świetlne w okapie i pod szafkami wiszącymi zapewniają wystarczająco dobre warunki do pracy. W dzień na blat pada naturalne światło z okna. Szeroki półwysep zajmuje centrum strefy kuchennej. Tę część wnętrza optycznie wyznacza podwieszony sufit (z halogenami i listwami LED) oraz podłoga z polerowanego gresu. Ścianę wyłożono okładziną o fakturze imitującej kamień.

kuchnia z wyspą, kuchenna wyspa, meble kuchenneFot. Monika Filipiuk-Obałek

Rzadko spotykane rozwiązanie - w półwyspie ukryto pralkę. Pani domu nie chciała bowiem instalować jej w łazience. Pod drugiej stronie, pod zlewem, jest zmywarka. W głębokiej szufladzie mieszczą się wszystkie garnki. W pozostałych zastosowano różne przegrody, np. na sztućce, dzięki czemu łatwo zachować w środku porządek. Biel i czerń przeważające w kuchni ożywia pomarańczowy odcień laminowanych frontów szafek wiszących. Laminowany jest też blat.

meble kuchenne, kuchnia z wyspą, wyspy kuchenneFot. Monika Filipiuk-Obałek

Biała wyspa kuchenna

Do otwartej kuchni wybrano proste szafki z lakierowanej na matowo płyty MDF. Biała zabudowa skutecznie rozjaśnia aneks usytuowany w najciemniejszym kącie pokoju dziennego. W tej samej stylistyce utrzymana jest biała wyspa kuchenna. Przede wszystkim jest to miejsce spożywania posiłków, ale i dodatkowy blat roboczy.

mieszkanie, aranżacja wnętrz, otawarta kuchnia, pokój dziennyFot. Radosław Wojnar

Wyspa kuchenna wyznacza także strefę graniczną między kuchnią a salonem. Jej proste formy nie przyciągają zbytnio uwagi, gdy gospodarze wypoczywają na kanapie. Dzięki wolnej przestrzeni pod blatem pod wyspę można wsunąć stołki barowe.

W dużej otwartej kuchni(ok. 30 m kw.) można było sobie pozwolić na umieszczenie wyspy na środku pomieszczenia. Ten spory mebel, 140 x 240 cm, przykryto grubym granitowym blatem, w jego rogu zamontowana została płyta grzejna, a po drugiej stronie stanęły wysokie stołki barowe. Przy ścianie z oknem zaaranżowano ciąg roboczy ze zlewozmywakiem oraz dużą szafę zamykaną przesuwanym panelem; ścianę naprzeciwko drzwi tarasowych zajęła wysoka zabudowa (lepiej widoczna na zdjęciu na następnej stronie).
W dużej otwartej kuchni(ok. 30 m kw.) można było sobie pozwolić na umieszczenie wyspy na środku pomieszczenia. Ten spory mebel, 140 x 240 cm, przykryto grubym granitowym blatem, w jego rogu zamontowana została płyta grzejna, a po drugiej stronie stanęły wysokie stołki barowe. Przy ścianie z oknem zaaranżowano ciąg roboczy ze zlewozmywakiem oraz dużą szafę zamykaną przesuwanym panelem; ścianę naprzeciwko drzwi tarasowych zajęła wysoka zabudowa (lepiej widoczna na zdjęciu na następnej stronie). fot. Michał Mutor

Jadalnia na wyspie

W tym mieszkaniu gospodarze zrezygnowali z urządzenia typowej JADALNI, okazało się bowiem, że zarówno domownicy, jak i goście najlepiej lubią siedzieć na wysokich, miękkich stołkach wokół wyspy. Łączy ona funkcję stołu jadalnego, blatu roboczego oraz miejsca na przechowywanie kuchennych akcesoriów. Wyspa wspiera się na cokole, dzięki czemu wygląda mniej masywnie. Co ważne dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba wędrować z talerzami do osobnej jadalni.

wyspa kuchenna, kuchnia z wyspą, jadalnia, meble kuchenneMICHAL MUTOR

Meble kuchenne zrobione są z drewna brzozowego i lakierowanej matowo płyty MDF. Na podłodze ułożono panele imitujące bambus. I okno, i drzwi tarasowe zapewniają wnętrzu dużo naturalnego światła, prócz tego wyspa jest oświetlona halogenami zamocowanymi w podwieszonym nad nią suficie.

KUCHENNA WYSPA. Wyspa z drewnianym blatem jest w tej kuchni przede wszystkim miejscem do pracy. Z jednej strony blat został nieco przedłużony - ta część pełni również rolę stolika, przy którym gospodarze lubią przysiąść na kawę albo zjeść śniadanie; mogą również na siedząco przygotowywać posiłki, co bywa niezwykle wygodne. Wokół wyspy pozostało sporo wolnej przestrzeni, po kuchni można się więc swobodnie poruszać, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Z boku zaplanowano półki na butelki z winem. Niektóre schowki w wyspie, podobnie jak szafki w zabudowie przy ścianach, mają ażurowe fronty - to typowe rozwiązanie w kuchniach prowansalskich, a właśnie w tym stylu urządzono to wnętrze. KUCHENNA WYSPA. Wyspa z drewnianym blatem jest w tej kuchni przede wszystkim miejscem do pracy. Z jednej strony blat został nieco przedłużony - ta część pełni również rolę stolika, przy którym gospodarze lubią przysiąść na kawę albo zjeść śniadanie; mogą również na siedząco przygotowywać posiłki, co bywa niezwykle wygodne. Wokół wyspy pozostało sporo wolnej przestrzeni, po kuchni można się więc swobodnie poruszać, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Z boku zaplanowano półki na butelki z winem. Niektóre schowki w wyspie, podobnie jak szafki w zabudowie przy ścianach, mają ażurowe fronty - to typowe rozwiązanie w kuchniach prowansalskich, a właśnie w tym stylu urządzono to wnętrze. Fot. Sławomir Frąckowiak

Wyspa w tradycyjnej kuchni

Wyspa z drewnianym blatem jest w tej kuchni przede wszystkim miejscem do pracy. Z jednej strony blat został nieco przedłużony - ta część pełni również rolę stolika, przy którym gospodarze lubią przysiąść na kawę albo zjeść śniadanie; mogą również na siedząco przygotowywać posiłki, co bywa niezwykle wygodne. Z boku wyspy zaplanowano półki na butelki z winem. Niektóre schowki w wyspie, podobnie jak szafki w zabudowie przy ścianach, mają ażurowe fronty - to typowe rozwiązanie w KUCHNIACH PROWANSALSKICH, a właśnie w tym stylu urządzono to wnętrze.

kuchnia, meble kuchenne, wyspy kuchenne, kuchnia z wyspąFot. Sławomir Frąckowiak

W wyspie zabudowano kuchenkę mikrofalową. Gospodarze nie są jednak zadowoleni z tego rozwiązania - urządzenie jest umieszczone za nisko i trudno się z niego korzysta. Na szczęście kuchenki używają sporadycznie; posiłki przeważnie są przygotowywane na płycie gazowej, którą wraz z piekarnikiem obudowano na wzór wiejskiego pieca.

Kuchnię zaprojektowano tak, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Utrzymaniu porządku służą liczne szafki dolne i górne oraz w wyspie i wysokiej zabudowie, zajmującej jedną ze ścian. Kuchnię zaprojektowano tak, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Utrzymaniu porządku służą liczne szafki dolne i górne oraz w wyspie i wysokiej zabudowie, zajmującej jedną ze ścian. LEO ZAPPERT

Wyspa z drewnianym baltem

Kuchnię zaprojektowano tak, aby każda rzecz miała swoje miejsce. Utrzymaniu porządku służą liczne szafki dolne i górne oraz w wyspie i wysokiej zabudowie, zajmującej jedną ze ścian. Blat wyspy na co dzień służy jako stół śniadaniowy. Siadają przy nim również dzieci gospodyni, by towarzyszyć zajętej gotowaniem mamie. W razie potrzeby bywa też wygodnym miejscem pracy dobrze oświetlonym przez dwie lampy sufitowe.

jadalnia, kuchnia, meble kuchenne, kuchnia z wyspąLEO ZAPPERT

Na tej samej linii co wyspę ustawiono stół w sąsiadującej jadalni. Jadalnia z przytulną domową atmosferą odbiega od nowoczesnej kuchni. Jednak drewniane blaty, którymi także wyłożono wyspę, ocieplają i tą część wnętrza.

kuchnia, meble kuchenne, kuchnia z wyspą, wyspa kuchennaLEO ZAPPERT

Wyspa zakamuflowana

Szafki kuchenne stoją pod oknem, przy sąsiedniej ścianie mieści się wysoka zabudowa. Naprzeciwko, aby zachować symetrię wystroju, ścianę wyłożono panelami z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF, takiej samej, z jakiej są fronty zabudowy. Blaty robocze w kuchni są przesłonięte wysokim oparciem półokrągłego siedziska, a także osłoną wyspy. Dzięki temu, mimo że kuchnia jest połączona szerokim przejściem z jadalnią, osoby przy stole nie widzą rozgardiaszu, który zazwyczaj towarzyszy gotowaniu.

kuchnia, meble kuchenne, wyspa kuchenna, kuchnia z wyspąFot. Rafał Lipski

Ze względu na okna zajmujące całą ścianę główny ciąg roboczy przykrywa długi blat, w którym zainstalowano tylko zlewozmywak. Pozostałe urządzenia AGD znajdują się w wyspie i w wysokiej zabudowie. Dodatkowy zlew przy kuchence na wyspie to duża wygoda - szybko i bezpiecznie można np. odcedzić makaron. Boki i plecy wyspy są wyższe o 15 cm niż jej blat. Takie rozwiązanie często stosuje się ze względów bezpieczeństwa (na przykład gdy w domu są małe dzieci), a także z powodów estetycznych - zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon.

Kuchnia z wyspąfot. Rafał Lipski

Czarno-biała kuchnia

W zamierzeniu właścicielki kuchnia miała być centrum domu, a wyspa - jej sercem. I tak się stało.  Bezpośrednie wejścia z innych pomieszczeń, a także miły klimat wnętrza sprawiają, że domownicy i goście bardzo chętnie tu przebywają. Właścicielka, starając się zachować spójność stylową wnętrza, ukryła urządzenia AGD, by nie raziły nowoczesną formą. Wyciąg  schowała w stylizowanej obudowie z płyty gipsowo-kartonowej, kuchenkę mikrofalową - we wnęce wykutej w ścianie, a lodówkę typu side-by-side - w szafie wnękowej.

Kuchnia z wyspąfot. Rafał Lipski

W trzech bokach wyspy są szuflady. W tych od strony ciągu roboczego gospodyni trzyma sztućce i inne często używane narzędzia, a w bocznych - naczynia, po które sięga rzadziej. Duży blat przykrywający wyspę i stół zrobiono z marmuru (z niego jest też drugi blat i okładzina ściany nad dolnymi szafkami).

Kuchnia z wyspąfot. Rafał Lipski

KUCHNIA W STYLU ANGIELSKIM. Sielankowe klimaty angielskiej prowincji można przenieść i do polskich kuchni. Trzeba się tylko trzymać kilku zasad. KUCHNIA W STYLU ANGIELSKIM. Sielankowe klimaty angielskiej prowincji można przenieść i do polskich kuchni. Trzeba się tylko trzymać kilku zasad. Fot. Vigo/Max Kuchnie

Kuchnia w stylu angielskim

Sielankowe klimaty angielskiej prowincji można przenieść i do polskich kuchni. Wszystkie meble kuchenne wraz z centralnie usytuowaną wsypą tworzą, spójną całość. Spora wyspa pełni także funkcję jadalni, co jest popularnym rozwiązaniem w angielskich kuchniach.

kuchnia w stylu angielskim, meble kuchenne, kuchnia z wyspąFot. Vigo/Max Kuchnie

W tej sypie uwagę zwracają staranne wykończenia. Uchwyty, fronty szuflad posiadają analogiczne formy co szafki. Szuflady mają ażurowe elementy, które dodają lekkości całej zabudowie kuchennej.

kuchnia, kuchnia z wyspą, meble kuchenneFot. Vigo/Max Kuchnie

Mieszkanie urządzono tak, by domownicy mogli spędzać razem jak najwięcej czasu, nie odrywając się?od swoich zajęć. W otwartej przestrzeni dziennej znalazł się więc?kąt wypoczynkowy, kuchnia oraz kącik do pracy z?komputerem. A wszystko zostało tak rozplanowane, by?rodzina wzajemnie sobie nie przeszkadzała. <BR /> MIESZKANIE. Otwarta część dzienna
zajmuje ponad połowę powierzchni mieszkania. Zaaranżowano ją?w?czterech kolorach: czarnym, szarym, brązowym i?białym. Mieszkanie urządzono tak, by domownicy mogli spędzać razem jak najwięcej czasu, nie odrywając się?od swoich zajęć. W otwartej przestrzeni dziennej znalazł się więc?kąt wypoczynkowy, kuchnia oraz kącik do pracy z?komputerem. A wszystko zostało tak rozplanowane, by?rodzina wzajemnie sobie nie przeszkadzała.
MIESZKANIE. Otwarta część dzienna zajmuje ponad połowę powierzchni mieszkania. Zaaranżowano ją?w?czterech kolorach: czarnym, szarym, brązowym i?białym. Fot. Rafal Lipski

Wyspa w nowoczesnej odsłonie

Mieszkanie urządzono tak, by domownicy mogli spędzać razem jak najwięcej czasu, nie odrywając się od swoich zajęć. W otwartej przestrzeni dziennej znalazł się więc kąt wypoczynkowy, kuchnia oraz kącik do pracy z komputerem. Granicę miedzy kuchnią a salonem wyznacza wyspa kuchenna zaaranżowana wokół filara.

mieszkanie, kuchnia, meble kuchenne, wyspy kuchenne, kuchnia z wyspąFot. Rafał Lipski

Przy wyspie stykają się trzy materiały podłogowe - ciepłe drewno merbau, płytki gresu i kamień labradoryt. Obudowa wyspy jest zrobiona z granitu, którego kolor koresponduje z wystrojem części wypoczynkowej. Całą kuchnię oświetlają reflektorki zainstalowane w suficie, blat roboczy - halogeny pod górnymi szafkami.

kuchnia, kuchnia z wyspą, meble kuchenne, wyspy kuchenneFot. Rafal Lipski

Więcej o: