10 aranżacji kuchni w różnych stylach. Każda inna, wszystkie piękne

Kuchnia w stylu skandynawskim
Właściciele tego mieszkania są pod wrażeniem skandynawskiego wzornictwa. Cenią jego proste i jasne formy oraz przywiązanie do naturalnych materiałów. Oczywistym wyborem w urządzaniu kuchni był dla nich styl skandynawski. Dominującym kolorem aranżacji jest biel, pojawia się też dużo czarnych akcentów, odcienie jasnego drewna i czerwonej cegły.
Kuchnia jest otwarta na salon dlatego zrezygnowano z ciągu górnych szafek, żeby ta część nie zdominowała całego wnętrza. Nad blatem osłonięto czerwoną cegłę. Ten zabieg dodaje aranżacji wyrazu i przytulności. Prosty wystrój kuchni jest ciepły i funkcjonalny. Wystarczyło tak niewiele elementów, żeby stworzyć interesująca przestrzeń.
fot. Konrad Lechański

Kuchnia: drewno i biel
Ta kuchnia wygląda niezwykle sielsko. Powstała z inspiracji kuchniami wiejskimi, stad m.in. duży zlewozmywak ze stylizowanymi bateriami, drewniane belki stropowe, haftowane firanki i lampy z abażurami z gałązek.
Kuchnia jest spora dlatego zdecydowano się na wprowadzenie wyspy kuchennej. W całym pomieszczeniu jest tylko jeden kolor - biel, przełamana przez drewniane elementy. W dużą starannością dobrano dodatki, które wpisują się w sielski klimat pomieszczenia.
fot. www.dziurdziaprojekt.com

Jasna kuchnia z akcentem koloru
Kuchnie w nowoczesnych aranżacjach rzadko odbierane są jako ciepłe i przytulne. Z tą jest inaczej. Jest to w dużej mierze zasługa starannie dobranych odcieni ścian i mebli. Szafki mają jasny szary kolor wpadający w błękit, z kolei jedna ze ścian zyskała głęboką morską barwę. Pozostałe ściany i podłogi mają neutralne, piaskowe kolory.
Kuchnia jest częściowo otwarta. Dzięki temu całe wnętrze wydaje się większe i bardziej przestronne. Z tego też względu zrezygnowano z górnych szafek. To pozwoliło uzyskać czystą i stonowana aranżację.
fot. JT Grupa

Kuchnia w szarościach
Kuchnia jest bez okna, dlatego jej urządzenie było wyzwaniem. Na szczęście poproszone o radę projektantki znalazły zadowalające rozwiązanie. I tak kuchnia została powiększona kosztem sąsiadującej z nią sypialni, dzięki czemu udało się wygospodarować miejsce i na zabudowę z długim blatem, wystarczającym do przygotowywania nawet trzydaniowych posiłków, i na okrągły stół z krzesłami. Z kolei ściana z przezroczystego szkła pozwoliła doświetlić naturalnym światłem to ciemne pomieszczenie.
Mozaika na podłodze, sprawiająca wrażenie trójwymiarowej, nawiązuje do motywów opartowskich z lat sześćdziesiątych. Mocne działanie tych wzorów łagodzą jednobarwne gładkie powierzchnie. Zabudowa w kształcie litery L zapewnia dużo miejsca potrzebnego podczas przygotowywania posiłków. Aby nie przytłaczać pomieszczenia, górne szafki zawieszono tylko na jednej ścianie.
MELLEMRUM

Kuchnia na poddaszu
Ta kuchni znajduje się w mieszkaniu urządzonym na zaadaptowanym poddaszu. Przestrzeń od aranżacji nie była łatwa - skosy determinowały wiele decyzji, ale dodały także kuchni charakteru. Belki i słupy konstrukcyjne stały się ciekawym elementem wystroju. Podobnie jak odsłonięta cegła na jednej ze ścian, która niejako narzuciła się sama. Otóż w trakcie remontu tynk zaczął odpadać. Należało go do końca zerwać i wtedy odsłoniła się piękna, ceglana ściana. Gospodarzom tak się spodobała, że postanowili ją pozostawić.
Kuchenne szafki i stół zaprojektowali właściciele, a zrobił je zaprzyjaźniony stolarz. Za ścianą z lustrem znajduje się spiżarnia. Całość ma w sobie zarazem nowoczesny i rustykalny charakter. W efekcie kuchnia jest jasna i przytulna.

Granat w kuchni
Granat jest raczej rzadko spotykanym kolorem w kuchni. Uchodzi za trudną barwę. Właściciele mieszkania nie mieli jednak wątpliwości. Kuchenna zabudowa została zrobiona na wymiar z lakierowanej płyty meblowej. Ścianę nad dębowym blatem chronią wzorzyste płytki ceramiczne. Czarna lodówka to doskonałe miejsce na kolorowe magnesy przywożone z podróży.
Na podłodze w prawie całym mieszkaniu położono jednolitą podłogę z zabezpieczonego olejem termojesionu - drewna poddanego obróbce w wysokiej temperaturze. Dzięki temu jest twarde, odporne na uderzenia i nie wchłania wilgoci.
fot. Michał Mutor

Z industrialnymi dodatkami
Kuchnia pod skosami z wysokim sufitem dawała dużo możliwości aranżacyjnych. Gospodarze postanowili nadać jej nieco industrialny klimat. Żeby zapewnić odpowiednią ilość światła, wprowadzono okna kolankowe. Meble są utrzymane w stonowanych szarościach. Jedną ścianę pokryto farbą tablicową, na której można zapisywać przepisy. Z koli na prostopadłej ścianie pozostawiono odkrytą cegłę, którą pomalowano na biało. Industrialny klimat podkreślają stalowa lodówka oraz wiszące lampy w metalowych obudowach.
egprojekt.pl

Nowoczesność przełamana
Kuchnia jest niewielka i pozbawiona. Na szczęście od pokoju dziennego oddziela ją tylko fragment ściany. Dzięki temu jest dobrze doświetlona, a jednocześnie wyraźnie wyodrębniona z reszty pomieszczenia.
Kuchnię zaaranżowaną w różnych odcieniach szarości rozjaśnia biel szafek i urządzeń AGD - takie kontrastowe zestawienie zawsze wygląda atrakcyjnie, mimo bardzo prostych, gładkich frontów mebli.
fot. Marek Szymański

Z drewnianą zabudową
Ta kuchnia to suma sprzeczności, z jednej strony beton, z drugiej drewniana zabudowa, a na końcu hiszpańskie płytki. Te pozornie sprzeczne elementy płynnie łączą się ze sobą i tworzą eklektyczną mieszankę.
Szafki stojące zostały obudowane barkiem. W zbrojonej betonowej konstrukcji - zamiast na ścianie - zamontowano włączniki. Z zimnym materiałem ciekawie kontrastuje zabudowa pokryta dębowym fornirem i dębowy blat. Fragment ściany pomalowany czarną farbą tablicową to miejsce na domowe zapiski.
fot. Michał Skorupski

Urok prostoty
Tu tylko pozornie niewiele się dzieje. Mimo prostej aranżacji kuchnia jest bardzo przytulna i stylowa. Taki efekt udało się osiągnąć przy pomocy wysokiej jakości materiałów i odpowiednio skomponowanej kolorystyki. Fronty szafek górnych i dolnych różnią się od siebie, co powoduje, że nie ma nudy. Do tego niektóre sprzęty AGD - lodówkę i zmywarkę - ukryto w ciągu szafek.
Ścianę nad blatem pokryto delikatnie mieniąca się mozaiką. Z kolei blat wygląda na wykonany z betonu. Umiejętna kompozycja szarości z piaskowymi beżami zaowocowała kojącą i stylową aranżacją. Wielkim atutem tej kuchni jest duża liczba szafek i co za tym idzie dużo miejsca na przechowywanie.
fot. Front Side Studio