Firany do salonu. Jakie firany są modne, jak dopasować firany do salonu?

Firany do salonu zasłonią brzydkie kaloryfery i nieciekawy widok za oknem, zamaskują nieforemne okna. To również dekoracja, która zawsze ociepli aranżację. Jakie firany do salonu są obecnie modne, które wybrać oraz jak je upinać?
Firany do salonu Firany do salonu Fot. Cellbes

Firany do salonu: wybierz kolor

Firany do salonu muszą być dopasowane do stylu aranżacji wnętrza - koloru ścian, mebli, obić na meblach wypoczynkowych, podłogi. Firany nie będą się rzucały w oczy, jeśli będą się kolorystycznie pokrywały ze ścianą, na której jest okno. Takie rozwiązanie stosujemy we wnętrzach ogólnie utrzymanych w jasnych barwach. Jeśli aranżacja ma być bogata w kontrasty lub wręcz zależy nam na wyeksponowaniu okna, wybierzmy firany do salonu w bardziej intensywnych barwach - najlepiej, jeśli będzie to powtórzenie jednego z kolorów, który już pojawił się przy urządzaniu wnętrza - np. na tapicerce sofy lub poduszkach.

Jak uprać firany ażurowe, z tiulu, koronki? >>

firany do salonu
Fot. Dekoria

Krótka firana do salonu Krótka firana do salonu Fot. Dekoria

Firany do salonu: jak długie?

Firany do salonu mogą mieć różne długości, ale najczęściej wybieramy te do samej podłogi. Wyglądają elegancko i dostojnie, pięknie dekorują wnętrze, a także delikatnie zasłaniają to, co niekoniecznie chcielibyśmy mieć na widoku, czyli brzydki parapet czy stary kaloryfer pod oknem. Krótkie firany sprawdzą się w przypadku drewnianych okien i parapetów oraz w sytuacjach, kiedy chcemy tuż przy oknie postawić komodę lub stół z krzesłami - lub kiedy widok za oknem jest tak atrakcyjny, że szkoda byłoby go w ciągu dnia dnia zasłaniać.

Ozdoby: zazdrostki - firany w wersji mini >>

firany do salonu, tekstylia, zasłony, dekoracja okien, aranżacja salonu
Fot. Dekoria

Firany do salonu Firany do salonu Fot. AQForm/Cellbes

Firany do salonu: wzory

Firany do salonu powinny mieć jednolity kolor, jeśli ściany we wnętrzu zostały ozdobione wzorzystą tapetą - zbyt duża ilość wzorów sprawi, że przebywanie w tym pomieszczeniu stanie się męczące. Na feerię wzorów i kolorów na firanach możemy sobie śmiało pozwolić wtedy, gdy ściany są jednobarwne. Należy jednak pamiętać, że w niewielkim i słabo doświetlonym wnętrzu lepiej postawić na delikatniejsze printy i lekkie tkaniny, które optycznie nie przytłoczą aranżacji. Podobnie jak w przypadku kolorów, wzorem na firanach również można nawiązać do poduszek lub innych dekoracji, jakie znajdują się we wnętrzu.

Firany: świecące koty, błyszczące sowy >>

Firany do salonu Firany do salonu Fot. Anwis

Firany do salonu: zadanie - maskowanie

Firany do salonu możemy wykorzystać również do zmiany proporcji pomieszczenia, jeśli miałoby to poprawić jego wygląd. Na przykład: niewielkie okno nigdy nie będzie działało na korzyść aranżacji, dlatego warto spróbować je "powiększyć" za pomocą umiejętnego zawieszenia firan. Jak tego dokonać? Wystarczy umieścić karnisz na suficie zamiast tuż nad otworem okiennym, powinien on też mieć szerokość trzykrotnie większą od samego okna (bądź rozciągać się na całą szerokość pomieszczenia, jeśli nie jest zbyt duże). Firany, którymi zasłonimy okno, muszą mieć co najmniej dwukrotnie większą szerokość od szerokości karnisza - wtedy uda się je naprawdę ładnie zmarszczyć. Światło wpadające przez okno będzie się częściowo "rozlewało" na tkaninie, przez co granice okna zostaną nieco zatarte, będzie się ono wydawało większe.

Firany do salonu
Fot. Dekoria

Firana Klaudia Firana Klaudia Fot. Eurofirany

Firany do salonu nowoczesne

Firany do salonu nowoczesne - czym się charakteryzują? Mogłoby się wydawać, że przede wszystkim kolorem, ponieważ kiedyś na rynku dostępne były jedynie białe lub w kremowym kolorze - a i my nie bardzo wyobrażaliśmy sobie, by dekorować okna przy pomocy kolorowych półprzezroczystych tkanin. Kolorowe zasłony akceptowaliśmy, ale firany lubiliśmy mieć białe. Dzisiaj mamy do dyspozycji całą paletę barw oraz tkanin, ale nie tylko - firany do salonu bywają zdobione kryształkami, nadrukami, naszywa się też na nie kwiaty i inne ozdoby wykonane z tkaniny oraz wycina różne wzory przy użyciu lasera.

Co zamiast firan i zasłon? Pomysły na nowoczesną aranżację okna >>

firany do salonu, dekoracje, tekstylia, aranżacja sypialni
Fot. Eurofirany

Firany do salonu: draperie

Firany do salonu dają wiele możliwości aranżacyjnych, postarajmy się wykorzystać je w jak najszerszym zakresie. Poza wyborem tkaniny, koloru oraz wzoru możemy firany upiąć - po bokach, na środku, asymetrycznie - aby dodatkowo nadać dekoracji okna charakteru. Do upinania firan przydadzą się spinki, klamry, chwosty, podwiązki itp.

Sposoby szycia i upinania zasłon >>

firany do salonu
Fot. Dekoria

Firany do salonu Firany do salonu Fot. syndyk.by

Firany do salonu gotowe

Firany do salonu możemy uszyć samodzielnie z wybranej tkaniny - jeśli nie posiadamy w domu maszyny do szycia ani umiejętności do szycia, istnieje możliwość zamówienia usługi szycia na konkretny wymiar w sklepie z tkaninami lub markecie budowlanym, który posiada dział tekstyliów. W obydwu przypadkach poza doborem tkaniny możemy zdecydować o sposobie uszycia firan: na taśmie, na przelotkach, na szelkach lub na specjalnych plastikowych haczykach zwanych flexami, które zostają wszyte na stałe. To dobra opcja również wtedy, gdy nasze mieszkanie ma nietypową wysokość (powyżej 280 cm) lub dwie sztuki po 140 cm szerokości każda (takie zwykle są sprzedawane w gotowych kompletach) nie wystarczą, by udekorować okna w naszym domu.

Jeśli jednak zależy nam na czasie (na uszycie firan na zamówienie trzeba zaczekać co najmniej kilka dni), a wysokość naszego mieszkania mieści się w standardowym przedziale, warto kupić firany do salonu gotowe do zawieszenia.

firany do salonu, tekstylia, salon, aranżacja salonu
Fot. Agata

Firany do salonu: Jak dobrać zasłony i firany do wnętrza?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.