Jak przekształcić małą kawalerkę w super mieszkanie? Są na to sposoby! Obejrzyj nasze propozycje!

Kawalerka: 26 m2
Kawalerka o powierzchni niespełna 26 m2, w bloku z lat 70. Aby nie zdominować tak małej powierzchni, postawiono na stonowany, skandynawski minimalizm. Kolorem przewodnim jest zdecydowanie biel i delikatna szarość, które rozjaśniają całe mieszkanie. Charakteru dodaje umiejętnie dawkowana czerń i beton. Całość ociepla naturalny odcień dębowej okładziny na ścianie.
Fot. Studio MAC
Fot. Studio MAC
Fot. Studio MAC

Kawalerka: 28 m2
Tanio (co nie znaczy tandetnie) urządzone wnętrze. W jednym pomieszczeniu wydzielono różne strefy.
Odrobinę prywatności zapanowała nawet w sypialni, urządzonej na podeście i odgrodzonej od części dziennej zasłoną.
Fot. Studio MAC
Fot. Studio MAC

Kawalerka: 38 m2
Mieszkanie o powierzchni ok. 38 m2 znajduje się w starej części Mokotowa, dzielnicy Warszawy.
Dzięki jasnej zabudowie kuchennej wnętrze zyskało sporo światła. Nowoczesną zabudowę meblową kuchni połączono ze starszymi elementami: czerwonym barkiem, białym stolikiem z palety oraz żarówkami wiszącymi na kablach.
Całość stworzy niepowtarzalny, lekko industrialny klimat. W łazience wykorzystano płytki "Modern Punk", ze specyficznym wzorem imitującym rdzę. Mimo małego metrażu znalazł się w niej duży prysznic i zabudowa, mieszcząca pralkę, a nawet miejsce na kuwetę dla kota.
Fot. Inside Story
Fot. Inside Story
Fot. Inside Story

Przestrzeń dzienna po połączeniu kuchni z pokojem jest, jak na tak małe mieszkanie, całkiem spora. Wrażenie przestronności wywołuje też wizualne uporządkowanie wnętrza: wyraźny podział na strefy o różnej funkcji oraz pojemne schowki - wysoka zabudowa kuchenna oraz szafa wnękowa na ubrania. Dzięki nim rzeczy nie leżą bowiem na widoku. Fot. Mariusz Purta
Pokój z antresolą: 32 m2
Mieszkanie w Warszawie, 32 m. kw., pokój z antresolą.
Pokój połączono z kuchnią i zachowano wyraźny podział na strefy o różnej funkcji. Dzięki pojemnym schowkom - wysokiej zabudowie kuchennej oraz szafie wnękowej na ubrania rzeczy nie leżą na widoku. Po zbudowaniu antresoli udało się wygospodarować kąt do pracy z solidnym biurkiem.
Sypialnia na antresoli ma wysokość 110 cm - do chodzenia to za mało, ale do leżenia i siedzenia w zupełności wystarcza. Jedną ścianę obudowano dębowym panelem z półkami, które zastępują szafki nocne. Dobre światło do czytania zapewnia lampka przymocowana klipsem do półki.
Fot. Mariusz Purta

Aneks kuchenny urządzono w pokoju dziennym. Zabudowa w kształcie litery U zapewnia dużo miejsca do przechowywania i do pracy. Wysoki słupek po lewej stronie pomieścił lodówkę z zamrażarką i (u góry) pojemną szafkę na rzadziej używane rzeczy. Wszystkie wiszące schowki sięgają do sufitu. Fot. Dariusz Radej
Kawalerka: 36 m2
Mieszkanie w Krakowie, 36 m kw., domownicy: Julia i Jan z córeczką Elżbietą i kotką Salmą.
Aneks kuchenny urządzono w pokoju dziennym. Zabudowa w kształcie litery U zapewnia dużo miejsca do przechowywania i do pracy. Wysoki słupek po lewej stronie pomieścił lodówkę z zamrażarką i (u góry) pojemną szafkę na rzadziej używane rzeczy. Wszystkie wiszące schowki sięgają do sufitu.Regał z otwartymi półkami i zamykanymi schowkami został tak zaprojektowany, aby oprócz książek, dokumentów i ozdób pomieścił również takie rzeczy jak odkurzacz i skrzynkę na narzędzia.
W sypialni (wcześniej była tu kuchnia) zagospodarowano każdy centymetr przestrzeni. Ściana wokół łóżka została zabudowana pojemnymi szafkami, a pod parapetem jest poręczna półka na książki i inne przydatne rzeczy. Zmieściło się nawet łóżeczko malutkiej Elżbiety (nie widać go na zdjęciu). Dzięki jasnej, błękitno-beżowej kolorystyce zabudowa nie przytłacza małego pomieszczenia. Jego ozdobą są fantazyjne lampy.
Fot. Dariusz Radej

Pokój nie zawsze był tak jasny i przestronny. Dopiero po wyburzeniu ścian oddzielających go od kuchni i przedpokoju uzyskano dobrze oświetloną strefę dzienną z aneksem kuchennym i wygodną częścią wypoczynkową. W oknach zawieszono tylko żaluzje, które świetnie pasują do loftowego wystroju wnętrza. Fot. Radoslaw Wojnar
Kawalerka: 35 m2
Mieszkanie o powierzchni 35 m kw., 1 pokój, domownicy: Iga.
Po wyburzeniu ścian oddzielających go od kuchni i przedpokoju uzyskano dobrze oświetloną strefę dzienną z aneksem kuchennym i wygodną częścią wypoczynkową. W oknach zawieszono tylko żaluzje, które świetnie pasują do loftowego wystroju wnętrza. Pod oknami, po przeniesieniu grzejnika na boczną ścianę, urządzono kącik RTV. Obok stoi stary fotel w stylu lat 60. Już kilka razy zmieniał obicie - teraz okrywa go krowia skóra, która kolorystycznie pasuje do pufa w szachownicę.
Za dostawioną ścianą, oklejoną tapetą imitującą łupek, znajduje się garderoba, do której z braku miejsca w łazience wstawiono również pralkę. Pierwotnie miała się tam znajdować sypialnia, Iga zdecydowała się jednak spać na rozkładanej kanapie, a w zamian zyskać garderobę. Jest ona na tyle pojemna, że w pokoju można było zrezygnować z masywnych szaf.
Fot. Radoslaw Wojnar
Fot. Radoslaw Wojnar

Pokój w kawalerce siłą rzeczy musi pełnić kilka funkcji. Są w nim dwa aneksy - kuchenny i?wypoczynkowy - oraz niezbędne gospodyni miejsce do pracy. Mimo masywnej narożnej kanapy, dwóch foteli, dużego biurka i wielu półek wnętrze nie wygląda na?zagracone. To efekt wyraźnego podziału na strefy i jasnej kolorystyki. Fot. Sylwester Rejmer
Pokój: 29 m2
Pokój z antresolą, 29 m2, domownicy: Ewa.
Są w nim dwa aneksy - kuchenny i wypoczynkowy - oraz niezbędne gospodyni miejsce do pracy. Mimo masywnej narożnej kanapy, dwóch foteli, dużego biurka i wielu półek wnętrze nie wygląda na zagracone. To efekt wyraźnego podziału na strefy i jasnej kolorystyki. Zastosowanie tanich materiałów pozwoliło pani Ewie zmieścić się w niewysokim budżecie. Antresolę, schodki i regał zbudowano z niedrogich, a na dodatek wytrzymałych płyt OSB, które zabezpieczono lakierem.
Aneks kuchenny zagospodarowano co do centymetra; dużo schowków zapewniają dwa rzędy górnych szafek i wysoki słupek. Ich neutralne fronty z lakierowanej na biało płyty MDF nie przytłaczają mikroskopijnego wnętrza. Na dębowym blacie miejsca jest niewiele, ale w razie potrzeby posiłek można przygotować na barku z płyty OSB, który służy przede wszystkim jako stół jadalny. Ściana pokryta farbą tablicową pełni funkcję domowego słupa ogłoszeniowego.
Fot. Sylwester Rejmer

Kawalerka: 30 m2
Mieszkanie o powierzchni 30 m2 przy placu Wilsona w Warszawie, domownicy: młode małżeństwo.
Część wypoczynkową pokoju dziennego umeblowano meblami, wykonanymi ze sklejki bukowej. Całe mieszkanie zdobią rysunki zabawnego kota.
Fot. Inside Story
Fot. Inside Story

Pokój: 30 m2
Kawalerkę urządzono w jednym z pokoi mieszkania rodziców. Na 30 metrach zmieścił się aneks wypoczynkowy i kuchenny, łazienka oraz sypialnia na antresoli.
W części salonowej panuje kobiecy, romantyczny klimat, a w kuchennej industrialny chłód. Część roboczą kuchni ze zlewozmywakiem zasłania podwyższony barek, który służy jako stół. W łazience jest spora kabina prysznicowa (70 x 120 cm), sedes i umywalka. Podłogę oraz ściany wykończono płytkami gresu imitującymi beton. Aby optycznie powiększyć niewielkie wnętrze, nad umywalką zamontowano duże lustro.
Antresola ma wymiary 3 x 2,4 m, jest więc na tyle duża, że do położonego tu materaca jest dostęp z obu stron. Wystarczyło też miejsca na dwie szafki nocne z lampkami.
Fot. Michał Mutor
Kawalerka: 33 m2
Kawalerka 33 metry, domownicy: rodzice z dzieckiem.
Pokój dzienny, kuchnia, jadalnia i sypialnia w jednym - ze względu na niewielki metraż większy pokój musi pełnić kilka funkcji. Liczba mebli z konieczności została ograniczona do niezbędnego minimum.
Szafę wnękową w przedpokoju gospodarze okleili folią samoprzylepną z wzorem chorągiewki używanej w czasie rajdów samochodowych. Na drzwiach wejściowych zamocowano pasy z haczykami służącymi jako wieszaki na odzież motocyklową. Ślady opon na drzwiach potwierdzają przypuszczenia, że jesteśmy w mieszkaniu miłośników motoryzacji. Szeroki parapet bliżej kuchni stanowi przedłużenie blatu roboczego zrobionego z płyty laminowanej. Stół można w każdej chwili wysunąć spod niego - wtedy zasiądzie przy nim więcej osób. Szafki z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF zostały zrobione na zamówienie.
Fot. Damian Osak