Pokoje dziecięce: od maluchów po nastolatki

Dawno minęły czasy, kiedy to pokoje dziecięce traktowane były po macoszemu. Dziś, jeśli chodzi o wystrój, są to wnętrza równie ważne jak salon, sypialnia czy łazienka. A Dzień Dziecka to dobra okazja do tego, by rzucić okiem na rodzime sposoby urządzania tych pomieszczeń...

Pokój dwulatka: królestwo malucha

Półki z lakierowanej na biało płyty zastąpiły sosnowy regał stojący przedtem we wnęce. Mieści się na nich mniej niż na regale, ale na tle intensywnie niebieskiej ściany wyglądają bardzo ładnie . Reszta zabawek jest przechowywana w plastikowych pojemnikach. Wiszące pojemniki to dodatkowe praktyczne schowki na dziecięce skarby. Chłopiec bez trudu do nich sięga, może więc sam wkładać i wyjmować zabawki, ucząc się przy okazji utrzymywania porządku.

11.01.2008 WARSZAWA

Komoda z pojemnymi szufladami na ubranka stanęła w kącie zwolnionym przez łóżeczko. Chociaż jest masywna, nie przytłacza pomieszczenia. To przede wszystkim zasługa białej barwy, dzięki której mebel wtapia się w tło. Dwie lampki w kształcie gwiazdek zainstalowane nad łóżkiem dają delikatne światło, mogą więc się palić przez całą noc, rozpraszając ciemność. Takie źródła światła są w pokoju dziecięcym niezbędnym uzupełnieniem lampy sufitowej, która równomiernie oświetla całe pomieszczenie, ale nie tworzy nastroju.

11.01.2008 WARSZAWA

Malowidła przedstawiające kurczaka i żyrafę ozdobiły pustą ścianę nad komodą. Źródłem inspiracji były kolorowe zwierzaki zdobiące okienne zasłonki. Skutecznie rozweselają nie tylko pomieszczenie, ale i samego Antosia.

Pokój trzylatki: z zielonym smokiem

Tata Zosi chciał, żeby pokój jego pociechy był wesoły i kolorowy. O pomoc w aranżacji poprosił pracownię architektoniczną XY Studio. Wnętrze z pewnością pobudza dziecko do myślenia, rozwija wyobraźnię.

Małe dziewczynki lubią duże zabawki. Zosia pokochała zielonego smoka.

W takim łóżku Zosia czuje się jak mała księżniczka.

Ulubione misie mają swój zielony kącik.

Pokój trzylatka: istny kosmos!

Trzyletniego Jeremiego pasjonuje kosmos i wszelkie maszyny latające. Aranżując jego pokój, stylistki pamiętały o pasji. Nadając wnętrzu kosmiczny klimat, nie zaniedbały jednak spraw przyziemnych , jak oświetlenie czy przechowywanie.

09.03.2012 WARSZAWA  SESJA METAMORFOZA STYLIZACJA AGNIESZKA ZABRODZKA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA   SLOWA KLUCZOWE: METAMORFOZA

Nowe zasłonki rozweseliły wnętrze. Przy okazji przesłoniły wyglądające nieestetycznie rury centralnego ogrzewania. Na haczykach zamontowanych w półce nad komodą zawieszono wygodne pojemniki na pisaki i kredki.

09.03.2012 WARSZAWA  SESJA METAMORFOZA STYLIZACJA AGNIESZKA ZABRODZKA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA   SLOWA KLUCZOWE: METAMORFOZA

Do oświetlenia pokoju małego Jeremiego stylistki wybrały lampy wyglądające jak zabawki: nocną z kloszem w formie głowy małpki oraz żyrandol, który przypomina helikopter.

Dla rodzeństwa w różnym wieku: mali żeglarze

Regał o nowoczesnej kubicznej formie zastąpił zniszczoną starą meblościankę. Na półkach jest dużo miejsca na książki i gry, a na górze można wyeksponować żaglowce. Meble w białym kolorze rozjaśniły wnętrze i dodały mu lekkości. Stojące tu przedtem małe biurko zostało zmienione na duże - dwuosobowe. Zrobiono je z gotowego blatu i dwóch komódek. Teraz również młodszy z chłopców będzie miał własny kąt do nauki (niebawem idzie do szkoły). Takie biurko, choć spore, zajmuje mimo wszystko mniej miejsca niż dwa osobne.

22.04.2006 WARSZAWA

Ściany pomalowane na dwa odcienie koloru niebieskiego, przedzielone pasami bieli, nieodparcie kojarzą się z wodą i niebem. Użyto farb antyalergicznych, bo chłopcy mają skłonność do uczuleń. Wykładzina dywanowa o ciemnobłękitnej barwie zastąpiła niepasującą do nowego pokoju wykładzinę w samochodziki - pamiątkę z czasów, gdy chłopcy interesowali się motoryzacją.

22.04.2006 WARSZAWA

Pojemniki na zabawki przypominające kształtem bulaje mieszczą dużo zabawek. Są też bardzo ważnym elementem wystroju marynistycznego wnętrza. Pod nimi stoi dwukolorowa plastikowa skrzynia.

Dla rodzeństwa w różnym wieku: ścianka z łóżkami

Dwoje dzieci w różnym wieku i tylko jeden pokój, w którym każdemu z nich trzeba urządzić wygodny kącik do wypoczynku, nauki i zabawy. Co można zrobić? Najprostszym wyjściem jest podzielić pomieszczenie! To się da zrobić, byle pociechy żyły ze sobą w zgodzie.

Pokój dzielimy solidną konstrukcją z dwiema wnękami, usytuowanymi po jej przeciwnych stronach i na różnej wysokości. Wnęki - miejsca do spania dla dzieci - powinny mieć głębokość równą szerokości jednoosobowego łóżka (80-90 cm). Odrębność stref można również zaznaczyć zróżnicowaną kolorystyką.

Łóżko malucha znajduje się w dolnej wnęce, którą zdobią od góry zabawne dekoracje. W tej części pokoju dominują wesołe barwy.

Na górne łóżko, przeznaczone dla starszego dziecka, wchodzi się po metalowej drabince. Na wolnej części ściany można zawiesić tablicę na notatki albo dekoracje, np. pamiątkowe zdjęcia.

Dla rodzeństwa w różnym wieku: z szafami na granicy

A oto inny pomysł na podział pomieszczenia - naszym zdaniem równie ciekawy.

Dwie szafy, najlepiej jednakowe, ustawiamy tak, by przylegały do siebie bokiem i podzieliły pokój na dwie części; ich fronty powinny być zwrócone w przeciwne strony (każda z dziewczynek musi mieć łatwy dostęp do swoich półek). Plecy mebli można wykorzystać, na przykład mocując na nich dodatkowe wieszaczki.

Takie same tapety i podłoga, podobne meble, dekoracje i kolory - na pierwszy rzut oka trudno się domyślić, że ten pokój ma dwie gospodynie...

W przejściu między powstałymi pokoikami ustawiono mebel, który będzie służył obu mieszkankom - może to być np. komoda.

Pokój dziesięciolatka: dwie wyraźne strefy

Wiktor ma dziesięć lat i pasjonuje się piłką nożną. Zobacz jak pokój dziecięcy zaaranżowali architekci ze studia projektowego XYstudio.

Jednym z najważniejszych mebli w pokoju ucznia jest wygodne biurko, ustawione w dobrze oświetlonym miejscu.

Pokój został umownie podzielony na dwie strefy. Z jednej strony jest część przeznaczona do spania i pracy z drugiej do zabawy.

Pokoik romantycznej nastolatki

Do malowideł na ścianie idealnie dobrano bawełniane zasłonki. Róże, które na nich dominują, wyraźnie przypominają deseń zdobiący ściany.

WNETRZA POKOJ DZIECINNY MEBLE SCIANA DEKORACJE MALOWANE MOTYWY ROSLINNE

Nad podłogą namalowano boazerię w angielskim stylu, Wieńczy ją roślinny szlaczek, który nawiązuje do motywów kwiatowych pojawiających się na ścianach.

WNETRZA POKOJ DZIECINNY MEBLE SCIANA DEKORACJE MALOWANE MOTYWY ROSLINNE

Realistyczne kwiaty namalowane na ścianach i słodka pastelowa kolorystyka tworzą romantyczny klimat dziewczęcego pokoju. Motyw kwiatów powtarza się na pościeli, pudłach i innych dekoracyjnych drobiazgach.

<B>Czternastoletniego Marcela nie trzeba pytać o zainteresowania - od razu widać, że fascynuje go świat bohaterów Matriksa. Za pomocą odpowiedniej grafiki i farby wykreowano w jego pokoju klimat nawiązujący do tego kultowego filmu.</B>
<BR />Meble (biurko z przedłużonym blatem, łóżko, szafki) zrobiono na zamówienie z płyty laminowanej imitującej drewno. Wyłożono nią też ścianę przy łóżku. Czternastoletniego Marcela nie trzeba pytać o zainteresowania - od razu widać, że fascynuje go świat bohaterów Matriksa. Za pomocą odpowiedniej grafiki i farby wykreowano w jego pokoju klimat nawiązujący do tego kultowego filmu.
Meble (biurko z przedłużonym blatem, łóżko, szafki) zrobiono na zamówienie z płyty laminowanej imitującej drewno. Wyłożono nią też ścianę przy łóżku. Tekst Elżbieta Błasikiewicz Projekt: Joanna Matwiejuk/ Stylizacja i fot.: Monika Filipiuk-ObałekFarat Studio

Pokój czternastolatka: świat Matriksa

Czternastoletniego Marcela nie trzeba pytać o zainteresowania - od razu widać, że fascynuje go świat bohaterów Matriksa. Za pomocą odpowiedniej grafiki i farby wykreowano w jego pokoju klimat nawiązujący do tego kultowego filmu.
Meble (biurko z przedłużonym blatem, łóżko, szafki) zrobiono na zamówienie z płyty laminowanej imitującej drewno. Wyłożono nią też ścianę przy łóżku.

Ubrania, książki i płyty Marcela mieszczą się w szafie i pawlaczu. Fronty szafy są ze szkła laminowanego - między dwie tafle wklejono folię z nadrukowaną grafiką będącą znakiem rozpoznawczym filmu Matrix.

Zielone pasy na ścianie zostały namalowane farbą magnetyczną. Można więc po niej pisać kredą i przyklejać karteczki z ważnymi notatkami.

Pokój nastolatka: betonowy minimal;izm

Nastoletni Filip zażyczył sobie, żeby jego nowy pokój na poddaszu był betonowy i minimalistyczny. I tak właśnie zaaranżowali pomieszczenie architekci z XYstudio.

Ściany i sufit wyłożone są betonem a na posadzce jest biała błyszcząca żywica epoksydowa.

W drugiej części poddasza znajduje się siłownia połączona z salą tv.

Więcej o: