Pokoje uczniowskie

W tej galerii pokazujemy dziewięć pomysłowo urządzonych pokoi uczniów, zarówno kilku- jak i kilkunastoletnich. Podpowiadamy też, w co wyposażyć te pomieszczenia, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.
<B>W tej galerii pokazujemy dziewięć pomysłowo urządzonych pokoi uczniów, zarówno kilku- jak i kilkunastoletnich. Podpowiadamy też, w co wyposażyć te pomieszczenia, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.</B>  
<BR />POKÓJ UCZNIA 1: PODNIEBNY APARTAMENT. Dobrze oświetlona 42-metrowa przestrzeń została tak zaprojektowana, aby mimo skosów i ścianki działowej sprawiała wrażenie otwartego studia. Mikołajowi wystarczają proste meble - narożne biurko z dużym blatem, regał i szafka. W tej galerii pokazujemy dziewięć pomysłowo urządzonych pokoi uczniów, zarówno kilku- jak i kilkunastoletnich. Podpowiadamy też, w co wyposażyć te pomieszczenia, by jak najlepiej pełniły swoje funkcje.
POKÓJ UCZNIA 1: PODNIEBNY APARTAMENT. Dobrze oświetlona 42-metrowa przestrzeń została tak zaprojektowana, aby mimo skosów i ścianki działowej sprawiała wrażenie otwartego studia. Mikołajowi wystarczają proste meble - narożne biurko z dużym blatem, regał i szafka. Stylizacja: Agata Wirtek Zdjęcia: Damian Osak
POKÓJ UCZNIA 1: Okna połaciowe - wymarzone dla obserwatora nocnego nieba. Wieczorem pokój oświetlają halogeny zainstalowane w suficie. POKÓJ UCZNIA 1: Okna połaciowe - wymarzone dla obserwatora nocnego nieba. Wieczorem pokój oświetlają halogeny zainstalowane w suficie.
POKÓJ UCZNIA 1: W części muzycznej króluje ukochana perkusja Mikołaja. Może na niej grać, ile zapragnie, nie przeszkadzając sąsiadom. Tylko co na to rodzice? POKÓJ UCZNIA 1: W części muzycznej króluje ukochana perkusja Mikołaja. Może na niej grać, ile zapragnie, nie przeszkadzając sąsiadom. Tylko co na to rodzice?
POKÓJ UCZNIA 1: Poddasze przedziela niewysoka ścianka; z jednej strony ustawiono przy niej tapczan, z drugiej - biurko.  Czerwone dodatki w części sypialnej ożywiają wnętrze utrzymane konsekwentnie w odcieniach kawy z mlekiem. Na podłodze ułożono deski z bielonego jesionu, o odcieniu dopasowanym do barwy ścian. POKÓJ UCZNIA 1: Poddasze przedziela niewysoka ścianka; z jednej strony ustawiono przy niej tapczan, z drugiej - biurko. Czerwone dodatki w części sypialnej ożywiają wnętrze utrzymane konsekwentnie w odcieniach kawy z mlekiem. Na podłodze ułożono deski z bielonego jesionu, o odcieniu dopasowanym do barwy ścian.
POKÓJ UCZNIA 2: TYMCZASOWE KRÓLESTWO. Pokój ośmiolatki został zaaranżowany w klimacie odpowiednim do zabawy w księżniczkę. Kolory i dodatki: zasłony z motywem zamków, tkaniny z portretami księżniczek z dziecięcych rysunków, baldachim tworzą bajkowy klimat wnętrza. Meble mają neutralną formę, posłużą więc dłużej niż dekoracje. POKÓJ UCZNIA 2: TYMCZASOWE KRÓLESTWO. Pokój ośmiolatki został zaaranżowany w klimacie odpowiednim do zabawy w księżniczkę. Kolory i dodatki: zasłony z motywem zamków, tkaniny z portretami księżniczek z dziecięcych rysunków, baldachim tworzą bajkowy klimat wnętrza. Meble mają neutralną formę, posłużą więc dłużej niż dekoracje. Projekt wnętrza: Ann-Christine Andersson Stylizacja: Dorota Karpińska, Paulina Gawęcka Zdjęcia: Jakub Certowicz
POKÓJ UCZNIA 2: W drugiej części pokoju, pod oknem, urządzono kącik do nauki z niedużym biurkiem i regałem na książki. Aby podkreślić poważniejszy charakter tego miejsca, zrezygnowano w nim z różowych ścian - zostały pomalowane na jasnokremowy kolor. POKÓJ UCZNIA 2: W drugiej części pokoju, pod oknem, urządzono kącik do nauki z niedużym biurkiem i regałem na książki. Aby podkreślić poważniejszy charakter tego miejsca, zrezygnowano w nim z różowych ścian - zostały pomalowane na jasnokremowy kolor.
POKÓJ UCZNIA 3: NA DWÓCH POZIOMACH. Sporą część tego 10-metrowego pokoju zajmuje metalowe piętrowe łóżko z przymocowanym pod spodem blatem-biurkiem. Mebel stworzony specjalnie do małych, trudnych do zagospodarowania pokoi dziecięcych i młodzieżowych - w tym wnętrzu sprawdził się znakomicie. Na ścianie - obraz przedstawiający nietoperza, namalowany przez mamę, Joannę Szukiel, na specjalne zamówienie syna. POKÓJ UCZNIA 3: NA DWÓCH POZIOMACH. Sporą część tego 10-metrowego pokoju zajmuje metalowe piętrowe łóżko z przymocowanym pod spodem blatem-biurkiem. Mebel stworzony specjalnie do małych, trudnych do zagospodarowania pokoi dziecięcych i młodzieżowych - w tym wnętrzu sprawdził się znakomicie. Na ścianie - obraz przedstawiający nietoperza, namalowany przez mamę, Joannę Szukiel, na specjalne zamówienie syna. Stylizacja: Dorota Karpińska, Paulina Gawęcka Zdjęcia: Jakub Certowicz
POKÓJ UCZNIA 3: Biurko ma długość łóżka (2 metry). Jego blat dzieli się na dwie strefy: komputerową i do odrabiania lekcji. Na podwieszonej półce stoją i książki, i zabawki. POKÓJ UCZNIA 3: Biurko ma długość łóżka (2 metry). Jego blat dzieli się na dwie strefy: komputerową i do odrabiania lekcji. Na podwieszonej półce stoją i książki, i zabawki.
POKÓJ UCZNIA 3: W witrynie są wyeksponowane m.in. modele czołgów i samolotów wojennych. POKÓJ UCZNIA 3: W witrynie są wyeksponowane m.in. modele czołgów i samolotów wojennych.
POKÓJ UCZNIA 3: Rzucającą się w oczy ozdobą wnętrza jest graffiti, również autorstwa mamy Bartka. POKÓJ UCZNIA 3: Rzucającą się w oczy ozdobą wnętrza jest graffiti, również autorstwa mamy Bartka.
POKÓJ UCZNIA 4: KROK W DOROSŁOŚĆ. Ozdobą kącika wypoczynkowego z kanapą i dwoma zestawionymi stolikami są zdjęcia dawnych gwiazd filmowych. Od razu widać, że 17-letni Filip interesuje się historią kina. POKÓJ UCZNIA 4: KROK W DOROSŁOŚĆ. Ozdobą kącika wypoczynkowego z kanapą i dwoma zestawionymi stolikami są zdjęcia dawnych gwiazd filmowych. Od razu widać, że 17-letni Filip interesuje się historią kina. Projekt wnętrza: Anna Strzałkowska Stylizacja: Dorota Karpińska, Paulina Gawęcka Zdjęcia: Jakub Certowicz
POKÓJ UCZNIA 4: Miejsce do nauki zaaranżowano w płytkiej wnęce przy oknie. Ściana w kąciku została wyklejona nietypową tapetą z motywem gazetowych stron. Uwagę zwraca także oryginalna forma sprzętu grającego stojącego na komodzie. POKÓJ UCZNIA 4: Miejsce do nauki zaaranżowano w płytkiej wnęce przy oknie. Ściana w kąciku została wyklejona nietypową tapetą z motywem gazetowych stron. Uwagę zwraca także oryginalna forma sprzętu grającego stojącego na komodzie.
POKÓJ UCZNIA 4: W pomieszczeniu zastosowano trzy rodzaje oświetlenia: ogólne (lampa sufitowa), punktowe (lampy stojące) i dekoracyjne (reflektorki oświetlające wybrane fragmenty wnętrza). POKÓJ UCZNIA 4: W pomieszczeniu zastosowano trzy rodzaje oświetlenia: ogólne (lampa sufitowa), punktowe (lampy stojące) i dekoracyjne (reflektorki oświetlające wybrane fragmenty wnętrza).
POKÓJ UCZNIA 5: NAUKA O MODZIE. Niezobowiązujący komplet meblowy z jasnego drewna - biurko i komoda z ozdobnymi frontami, na zgrabnych nóżkach - świetnie pasuje do pokoju nastolatki, która interesuje się modą. W pokoju nie mogło zabraknąć portretów ikon mody - Audrey Hepburn i Marilyn Monroe (na zdjęciu z prawej). POKÓJ UCZNIA 5: NAUKA O MODZIE. Niezobowiązujący komplet meblowy z jasnego drewna - biurko i komoda z ozdobnymi frontami, na zgrabnych nóżkach - świetnie pasuje do pokoju nastolatki, która interesuje się modą. W pokoju nie mogło zabraknąć portretów ikon mody - Audrey Hepburn i Marilyn Monroe (na zdjęciu z prawej). Stylizacja: Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Sylwester Rejmer
POKÓJ UCZNIA 5: Jagna lubi stare meble, dużym sentymentem darzy więc tremo (ozdobne duże lustro) swojej prababki. Wysłużone drewno pasuje do podłogi z egzotycznego drewna iroko. POKÓJ UCZNIA 5: Jagna lubi stare meble, dużym sentymentem darzy więc tremo (ozdobne duże lustro) swojej prababki. Wysłużone drewno pasuje do podłogi z egzotycznego drewna iroko.
POKÓJ UCZNIA 5: Stara maszyna do szycia marki Singer i książki o modzie zdradzają pasję Jagny. POKÓJ UCZNIA 5: Stara maszyna do szycia marki Singer i książki o modzie zdradzają pasję Jagny.
POKÓJ UCZNIA 6: JAK KAPITAN NA STATKU. Kolorystykę wnętrza, ozdobne przedmioty i motywy dekoracyjne wybrał siedmioletni Maks. Jego mama natomiast zadbała, by było ono funkcjonalne i wyglądało estetycznie. Jednym z kolorów wybranych przez Maksa jest jasny błękit. Taką barwę ma solidne biurko, które wcześniej służyło mamie, i lamperia na ścianie. Marynistyczne motywy dekoracyjne - latarnie morskie i żaglowce - również są pomysłem chłopca. POKÓJ UCZNIA 6: JAK KAPITAN NA STATKU. Kolorystykę wnętrza, ozdobne przedmioty i motywy dekoracyjne wybrał siedmioletni Maks. Jego mama natomiast zadbała, by było ono funkcjonalne i wyglądało estetycznie. Jednym z kolorów wybranych przez Maksa jest jasny błękit. Taką barwę ma solidne biurko, które wcześniej służyło mamie, i lamperia na ścianie. Marynistyczne motywy dekoracyjne - latarnie morskie i żaglowce - również są pomysłem chłopca. Projekt wnętrza: Anna Strzałkowska Stylizacja: Dorota Karpińska, Paulina Gawęcka Zdjęcia: Jakub Certowicz
POKÓJ UCZNIA 6: Papierowa tapeta naklejona na górną część ściany za łóżkiem i bawełniana tkanina, z której uszyto zasłony, pochodzą z jednej serii wzorniczej. Takie zestawy z idealnie dopasowanymi (czy wręcz identycznymi) wzorami oferują sklepy z artykułami do dekoracji wnętrz. POKÓJ UCZNIA 6: Papierowa tapeta naklejona na górną część ściany za łóżkiem i bawełniana tkanina, z której uszyto zasłony, pochodzą z jednej serii wzorniczej. Takie zestawy z idealnie dopasowanymi (czy wręcz identycznymi) wzorami oferują sklepy z artykułami do dekoracji wnętrz.
POKÓJ UCZNIA 6: Kanapa przywędrowała z pokoju dorosłych w czasach, gdy mama czytała jeszcze Maksowi bajki przed snem. Teraz służy chłopcu do dziennego wypoczynku. Mebel ubrano w nowy pokrowiec dopasowany do kolorystyki wnętrza. Książki i zabawki mają swoje miejsce na regale. POKÓJ UCZNIA 6: Kanapa przywędrowała z pokoju dorosłych w czasach, gdy mama czytała jeszcze Maksowi bajki przed snem. Teraz służy chłopcu do dziennego wypoczynku. Mebel ubrano w nowy pokrowiec dopasowany do kolorystyki wnętrza. Książki i zabawki mają swoje miejsce na regale.
POKÓJ UCZNIA 6: Przy łóżku zamówionym u stolarza (taki sam mebel w sklepie kosztował dużo więcej) stoi lampa podłogowa, która rzuca odpowiednie światło do czytania zarówno w łóżku, jak i na kanapie. Wiklinowy fotelik, już za mały dla Maksa, teraz służy mu jako stolik nocny. POKÓJ UCZNIA 6: Przy łóżku zamówionym u stolarza (taki sam mebel w sklepie kosztował dużo więcej) stoi lampa podłogowa, która rzuca odpowiednie światło do czytania zarówno w łóżku, jak i na kanapie. Wiklinowy fotelik, już za mały dla Maksa, teraz służy mu jako stolik nocny. Projekt wnętrza: Ann-Christine Andersson Stylizacja: Dorota Karpińska, Paulina Gawęcka Zdjęcia: Jakub Certowicz
POKÓJ UCZNIA 7: ŚWIAT STOI OTWOREM. Mapa na ścianie to nadruk fotograficzny na folii, którą można czyścić na mokro (kupiono ją w sklepie internetowym specjalizującym się w sprzedaży map). Oprócz niezbędnych licealiście sprzętów wstawiono foteliki dla gości. POKÓJ UCZNIA 7: ŚWIAT STOI OTWOREM. Mapa na ścianie to nadruk fotograficzny na folii, którą można czyścić na mokro (kupiono ją w sklepie internetowym specjalizującym się w sprzedaży map). Oprócz niezbędnych licealiście sprzętów wstawiono foteliki dla gości.
POKÓJ UCZNIA 7: Biurko stoi przy oknie - w dzień jest dobrze oświetlone najzdrowszym dla oczu naturalnym światłem. Tapicerowane krzesło zapewnia wygodną pozycję podczas długiego siedzenia przy komputerze. POKÓJ UCZNIA 7: Biurko stoi przy oknie - w dzień jest dobrze oświetlone najzdrowszym dla oczu naturalnym światłem. Tapicerowane krzesło zapewnia wygodną pozycję podczas długiego siedzenia przy komputerze.
POKÓJ UCZNIA 8: WYSOKO, POD SUFITEM. Mieszkanie w starej kamienicy jest na tyle wysokie, że w pokoju jedenastoletniego Jędrka można było wybudować antresolę - z łóżkiem i miejscem do zabawy. Funkcję biurka pełni sekretarzyk z podnoszonymi drzwiczkami, stylizowany na sprzęty z lat siedemdziesiątych XX wieku. Wzrok przyciąga czerwona półka-zygzak na książki i płyty. POKÓJ UCZNIA 8: WYSOKO, POD SUFITEM. Mieszkanie w starej kamienicy jest na tyle wysokie, że w pokoju jedenastoletniego Jędrka można było wybudować antresolę - z łóżkiem i miejscem do zabawy. Funkcję biurka pełni sekretarzyk z podnoszonymi drzwiczkami, stylizowany na sprzęty z lat siedemdziesiątych XX wieku. Wzrok przyciąga czerwona półka-zygzak na książki i płyty. Stylizacja: Agata Wirtek Zdjęcia: Damian Osak
POKÓJ UCZNIA 8: Spory pokój (17 m kw.) jest bardzo przytulny. To zasługa ciepłego sosnowego drewna, z którego są zrobione meble, konstrukcja antresoli i podłoga. Przy 'warsztacie' malarskim pod schodami chłopiec maluje trolle i gobliny. POKÓJ UCZNIA 8: Spory pokój (17 m kw.) jest bardzo przytulny. To zasługa ciepłego sosnowego drewna, z którego są zrobione meble, konstrukcja antresoli i podłoga. Przy 'warsztacie' malarskim pod schodami chłopiec maluje trolle i gobliny.
POKÓJ UCZNIA 8: Pod antresolą, nazywaną przez Jędrka drewnianym  latającym dywanem, mieści się kącik do nauki. POKÓJ UCZNIA 8: Pod antresolą, nazywaną przez Jędrka drewnianym latającym dywanem, mieści się kącik do nauki.
POKÓJ UCZNIA 8: Antresola ma powierzchnię 10 m kw. W wiklinowych skrzyniach chłopiec trzyma gry planszowe i książki. POKÓJ UCZNIA 8: Antresola ma powierzchnię 10 m kw. W wiklinowych skrzyniach chłopiec trzyma gry planszowe i książki.
POKÓJ UCZNIA 9: PRZECZUCIE NIE MYLI. Zieleń, fiolet i róż uważa się za dośc odważne zestawienie kolorystyczne. Jednak młodej gospodni nie zawiodła intuicja - wystrój tego wnętrza jest z pewnością niebanalny i świeży. Dodatki można łatwo wymienić, gdy się już znudzą, meble da się bez problemu przestawić. Okno połaciowe zapewnia dużo naturalnego światła, które pada na biurko i jeszcze bardziej ożywia kolory użyte w aranżacji pokoju. POKÓJ UCZNIA 9: PRZECZUCIE NIE MYLI. Zieleń, fiolet i róż uważa się za dośc odważne zestawienie kolorystyczne. Jednak młodej gospodni nie zawiodła intuicja - wystrój tego wnętrza jest z pewnością niebanalny i świeży. Dodatki można łatwo wymienić, gdy się już znudzą, meble da się bez problemu przestawić. Okno połaciowe zapewnia dużo naturalnego światła, które pada na biurko i jeszcze bardziej ożywia kolory użyte w aranżacji pokoju. Stylizacja: Magda Olszewska Zdjęcia: Łukasz Kozyra
POKÓJ UCZNIA 9: Zamiast tradycyjnych regałów i półek - zgrabne i lekkie mebelki na kółkach. Są idealnym miejscem na podręczniki, zeszyty i wszelkie drobiazgi, pozwalają również szybko i łatwo zmienić aranżację  pokoju. Na przykład mobilna szafka może się stać stolikiem kawowym, gdy przyjdzie więcej gości, lub szafką nocną. POKÓJ UCZNIA 9: Zamiast tradycyjnych regałów i półek - zgrabne i lekkie mebelki na kółkach. Są idealnym miejscem na podręczniki, zeszyty i wszelkie drobiazgi, pozwalają również szybko i łatwo zmienić aranżację pokoju. Na przykład mobilna szafka może się stać stolikiem kawowym, gdy przyjdzie więcej gości, lub szafką nocną.
POKÓJ UCZNIA 9: Widać, że młoda właścicielka ma dobry gust. Wystrój wnętrza uzupełniają odpowiednio dobrane drobiazgi. POKÓJ UCZNIA 9: Widać, że młoda właścicielka ma dobry gust. Wystrój wnętrza uzupełniają odpowiednio dobrane drobiazgi.