Znudziła ci się sypialnia? Podpowiadamy, jak ją odświeżyć tanim kosztem

Jeżeli lubisz wylegiwać się w łóżku, trochę w nim poczytać - bez zagłówka ani rusz. W dodatku może on być kapitalną ozdobą sypialni. Co ważne - wiele z prezentowanych zagłówków możesz łatwo zrobić samodzielnie!
Zagłówek z poduszek Zagłówek z poduszek Fot. Łukasz Zandecki

Aranżacja wnętrz: zagłówek z poduszek

Pomysłowy zagłówek, który bardzo łatwo wykonać samodzielnie. Wystarczy do ściany przymocować dopasowany długością do szerokości łóżka reling (lub karnisz na firanki), uszyć poduszki i zawiesić je na żabkach, których używa się do wieszania zasłon. To rozwiązanie ma jeszcze tę zaletę, że łatwo je modyfikować. Znudziła ci się narzuta w pasy i teraz chcesz w kwiaty? Nowe poszewki na zagłówkowe poduchy zmienisz naprawdę tanim kosztem.

Zagłówek tapicerowany Zagłówek tapicerowany PLUSONE

Aranżacja wnętrz: zagłówek tapicerowany

W minimalistycznie urządzonej sypialni potrzebny był nowoczesny zagłówek. Wybór padł na tapicerowaną białą materią płytę o szerokości materaca. Jej kolor koresponduje z ramą pod materac i szafką nocną. Pełni nie tylko funkcje użytkowe - ze względu na wysokość jest  istotnym elementem dekoracyjnym sypialni.

Aranżacja wnętrz: zagłówek pałacowy

Nie ma nic wspólnego z komfortem i wygodą, ale jakże zdobi wnętrze! U wezgłowia łóżka naklejono tapetę z wzorem architektonicznym rodem z osiemnastowiecznego pałacu. I to wystarczyło, by raczej skromnie urządzona sypialnia nabrała charakteru.

Zagłówek drewniany Zagłówek drewniany Fot. fantasticfrank.se

Aranżacja wnętrz: zagłówek drewniany

Do sypialni, urządzonej w stylu wiejskiego dworku idealnie pasuje drewniany zagłówek. Wystarczy się dokładnie przyjrzeć by zobaczyć, że dzisiejszy zagłówek kiedyś był drzwiami. Odczyszczone, odkurzone dostały drugie życie.
Co prawda świetnie izolują od zimnej ściany, chronią ją przed zabrudzeniami, a że nie są wygodnym, ciepłym podparciem dla pleców? Od tego są duże poduchy, leżące zawsze pod ręką.

Zagłówek metalowy Zagłówek metalowy Fot. Arkadiusz Ścichocki

Aranżacja wnętrz: zagłówek metalowy

Dobrze się stało, że ta metalowa rama z przedwojennego łózka nie trafiła na śmietnik. Pracowicie usunięto z niej kilka warstw starej farby olejnej, pomalowano srebrnym, metalicznym lakierem w sprayu i przymocowano do nowego tapczanu. Tworzą zgrany duet.

Zagłówek modułowy Zagłówek modułowy Fot. producenta

Aranżacja wnętrz: zagłówek modułowy

Modułowe zagłówki marki made for bed  można dopasować do różnej szerokości łóżka. Są w trzech rozmiarach: prostokątu 56 x 36 cm, prostokątu 48 x 32 cm i kwadratu 42 x 42 cm.
Na stronie www.madeforbed.com można dobrać odpowiedni rozmiar zagłówka oraz zestawiać ze sobą różne tkaniny i kolory z ponad ponad 70 tkanin/kolorów podzielonych na 3 kolekcje: Basic - praktyczne i niedrogie tkaniny; Simple - proste i piękne tkaniny minimalistyczne; Chic - designerskie tkaniny.

Zagłówek modułowy Zagłówek modułowy Fot. producenta

Aranżacja wnętrz: zagłówek modułowy

Moduły przeznaczone są do samodzielnego montażu i zawieszenia na ścianie (złączki i zawieszki w komplecie).
Ceny modułów zależą od wybranych tkanin i rozpoczynają się od 100 zł za moduł (kolekcja Basic); za zagłówek skomponowany z 6 modułów, do łóżka o szerokości 160 cm, zapłacimy od 600 zł.

Zagłówek Zagłówek Fot. Radosław Wojnar

Aranżacja wnętrz: zagłówek w kwiaty

Do przyciętej na szerokość łóżka płyty pilśniowej przyklejono gąbkę i przymocowano wcześniej przygotowaną tkaninę. Brzeg zagłówka ozdobiono lamówką, którą przymocowano przy użyciu zszywacza tapicerskiego.  Dodatkowego wdzięku całości przydaje udrapowana u wezgłowia tkanina, która może również pełnić funkcję zasłonki lub moskitiery.

Zagłówek z bambusa Zagłówek z bambusa Fot. archiwum

Aranżacja wnętrz: zagłówek z bambusa

Świetny zagłówek do sypialni w stylu kolonialnym. Do dwóch pionowych listew, w równych odstępach przywiązano kawałki bambusowych pni (są też sprytnie przybite, ale tego nie widać). Łatwo zrobić taki zagłówek samodzielnie - bambus można kupić w sklepach ogrodniczych. Otwory bez problemu wywiercisz wiertarką.

Zagłówek z materiału Zagłówek z materiału Fot. Rafał Lipski

Aranżacja wnętrz: zagłówek tekstylny

Oto pomysł na szybką metamorfozę sypialni. Góra tego drewnianego panelu, który ochrania ścianę za głową nieco od niej odstaje. To sprawia, że łatwo zmienić go w wygodne plecy łóżka. A to narzucić na niego tkaninę, kolorowy koc lub zawiesić obszyty tkaniną kawałek gąbki. I nic nie trzeba przymocowywać na stałe.

Zagłówek Zagłówek Fot. Sylwester Rejmer

Aranżacja wnętrz: zabudowany zagłówek

Zagłówek jest częścią zabudowy całej ściany.  Składa się z tapicerowanych modułów w kształcie prostokątów i kwadratów, które powtarzają się w boazerii.

Więcej o: