Jak prawidłowo dbać o materac?

Prawidłowo dbając o materac, nie tylko przedłużamy jego żywotność, ale także zwiększamy własny komfort i higienę snu. A materac powinien być czyszczony minimum raz do roku, aby służył przez długi czas. Co jeszcze warto wiedzieć?
Sypialnia Sypialnia fot. Hilding

Jak dbać o nowy materac?

Przez pierwsze pół roku materac powinien być raz na miesiąc obracany. Zapobiega to punktowemu odkształceniu się materaca. Jeśli jest dwustronny, zaleca się także obracanie góra - dół (letnia strona materaca znajduje się na wierzchu przez cieplejszą część roku, zimowa w chłodniejsze miesiące). Później materac należy odwracać raz na pół roku.

Jak dbać o materac Jak dbać o materac fot. Janpol

Jak dbać o materac na co dzień?

Ze względu na to, że ciało nagrzewa się w czasie snu, po wstaniu z łóżka warto zostawić materac odkryty na około 20 minut. Pozwoli to na odparowanie nagromadzonej w nim wilgoci. W celu przedłużenia żywotności materaca warto także wyposażyć się w specjalny pokrowiec lub nakładkę higieniczną. Chronią one materac przed zabrudzeniami, a w razie zalania zmniejszają ryzyko przeniknięcia płynu do jego środka.

Jak dbać o materac Jak dbać o materac fot. Janpol

Zawsze świeży materac

Materac pochłania wszystkie zapachy ze swojego otoczenia. Raz na pół roku warto mu zapewnić swoistą formę odświeżenia przy użyciu sprawdzone sody oczyszczonej! To właśnie ona neutralizuje zapachy i bakterie. Jak wykonać ten zabieg? Wystarczy posypać materac na całej rozciągłości sodą, a następnie równomiernie rozprowadzić szczotką (lub dłonią) i zostawić na 15-30 minut. Po tym czasie odkurzyć całą powierzchnię. Podstawową zasadą, o której należy pamiętać przy usuwaniu plam z materaca jest fakt, że to produkty, które łatwo chłoną wodę. Potraktowany przesadną ilością cieczy materac będzie długo schnął, a co za tym idzie może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.

Odkurzanie materaca Odkurzanie materaca fot. idealnyodkuracz.pl

Odkurzanie materaca

Materac należy odkurzać regularnie. Kurz jest siedliskiem różnego rodzaju mikroorganizmów, a regularne odkurzanie znacznie ograniczy jego ilość. Gdy materac zostanie poplamiony ? mniejsza zawartość kurzu nie dopuści do powstania dużej plamy.

Jak dbać o materac Jak dbać o materac fot. Hilding

Usuwanie plam z materaca

Należy pamiętać, że materac to najbliższe otoczenie człowieka, z którym skóra codziennie ma kontakt. Silne środki chemiczne można w łatwy sposób zamienić na domowe metody. Doskonałym przykładem enzymatycznego odplamiacza jest woda zmieszana z sokiem z cytryny. Przed zastosowaniem takiego specyfiku warto wykonać próbę na małym kawałku posłania. Kiedy na materacu pojawią się plamy np. z krwi można spróbować usunąć je na kilka sposobów. Pierwszy z nich to użycie wody utlenionej, która nie usunie zabrudzeń całkowicie, ale zdecydowanie je zredukuje. Drugim sposobem jest użycie zimnej wody. Często popełnianym błędem jest czyszczenie posłania ciepłą wodą. Czasami substancja, którą chcemy usunąć będzie wchodziła w reakcję z ciepłym roztworem, stając się trudniejszą do usunięcia. Sprawdzonym rozwiązaniem na pozostałe plamy jest roztwór wody z sodą. Mieszając jedną część sody oraz dwie części wody, a następnie nakładając na plamę uporamy się z problemem.

Pokrowiec na materac Pokrowiec na materac fot. IKEA

Pokrowiec na materac

Sprawdzonymi i skutecznymi sposobami na ochronę materaca przez zanieczyszczeniami oraz na szybkie jego wyczyszczenie są specjalne pokrowce. Główną zaletą takich pokrowców jest możliwość ich zdjęcia i wyprania w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Jest to prosty sposób na odświeżenie łóżka. Pokrowiec to także dodatkowa bariera w razie rozlania płynu. Wystarczy tylko dynamicznie postawić materac do pozycji pionowej, aby uniknąć zamoczenia jego głębszych warstw. Dostępne są m.in. pokrowce przyjazne dla alergików, pokrowce o właściwościach zdrowotnych i odżywczych, a także pokrowce reagujące na zmiany temperatury ciała.

Więcej o: