Czym wyłożyć ściany w łazience? Nie tylko płytki

Nie jesteśmy skazani na płytki ceramiczne w łazience. Ściany można z powodzeniem wykończyć drewnem, szkłem, betonem... Prezentujemy rozwiązania, które sprawdzą się w narażonych na wilgoć pomieszczeniach.
ŁAZIENKA. Wnętrze oświetlają sufitowe halogeny oraz taśmy LED zainstalowane za załomem podwieszonego sufitu, pod półką i w cokole wanny. Te dwa ostatnie punkty świetlne znakomicie kreują relaksujący klimat. Drewniana rama dużego lustra, dopasowana kolorem do ceglanej ściany, idealnie się w nią wtapia. ŁAZIENKA. Wnętrze oświetlają sufitowe halogeny oraz taśmy LED zainstalowane za załomem podwieszonego sufitu, pod półką i w cokole wanny. Te dwa ostatnie punkty świetlne znakomicie kreują relaksujący klimat. Drewniana rama dużego lustra, dopasowana kolorem do ceglanej ściany, idealnie się w nią wtapia. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Cegła w łazience

Ciekawym pomysłem na łazienkowe ściany jest cegła. CEGŁA jest odporna na wilgoć oraz wnikanie kurzu i brudu. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć jej powierzchnię odpowiednim środkiem, dzięki któremu stanie się twarda i śliska. Na rynku jest wiele przeznaczonych do tego preparatów, ale do łazienki wybierzmy przepuszczające parę, bo nie ograniczają zdolności muru do oddawania wilgoci.
Cegłę można pomalować na dowolny kolor. Najlepiej wybierać do tego mineralne farby elewacyjne, które tworzą kryjącą i wodoodporną, ale jednocześnie przepuszczającą parę powłokę.

Łazienka, aranżacje wnętrz, urządzanie wnętrzMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Alternatywą dla ceglanej ściany są specjalne okładziny ścienne imitujące cegłę. Do złudzenia przypominają one naturalną cegłę, a do tego nie trzeba ich już dodatkowo zabezpieczać, gdyż są odporne na działanie wilgoci.

Łazienka w drewnie Łazienka w drewnie Monika Lewandowska/Phototapeta

Drewno do łazienki

DREWNO można z powodzeniem stosować w łazience, tak samo jak w innych pomieszczeniach. Najlepsze będzie drewno lite, dobrej jakości (bez sęków i ubytków) i najlepiej w dużych elementach, aby ograniczyć liczbę łączeń. Do łazienki są polecane gatunki egzotyczne, przede wszystkim tek, iroko, merbau i doussie. Zawierają bowiem dużo olejków naturalnych oraz żywic, dzięki którym drewno jest odporne na wilgoć, zmiany temperatury oraz na grzyby.

łazienka, pralka, wystrój łazienki, schowkiMONIKA FILIPIUK - OBALEK

Z gatunków rodzimych do łazienki wybierzmy dąb, jesion, modrzew, jawor lub wiąz, ale najbezpieczniej jest położyć je w miejscach nienarażonych bezpośrednio na zalanie wodą. Odporniejsze zarówno na wilgoć, jak i na grzyby oraz pleśń jest tzw. termodrewno, czyli drewno poddane obróbce termicznej (działanie wysokiej temperatury i pary wodnej).

łazienka, aranżacja łazienki, ściany w łazienceFot. Monika Filipiuk-Obalek

Łazienka z fototapetą na ścianie. Oryginalna kompozycja ożywia białą łazienkę. W bieli jest także wanna, która jednak dzięki bliskości fototapety przyciąga uwagę. Łazienka z fototapetą na ścianie. Oryginalna kompozycja ożywia białą łazienkę. W bieli jest także wanna, która jednak dzięki bliskości fototapety przyciąga uwagę. Stylizacja: Eva Milczarek Zdjęcia: Radosław Wojnar Projekt Wnętrza: Katarzyna Mikulska-Sękalska/Arrange

Fototapeta - łazienka z widokiem

FOTOTAPETY z wyrazistą grafiką to dobry sposób na ożywienie dużej powierzchni ściany oraz optyczne powiększenie małej łazienki. Jest to także ciekawe rozwiązanie w łazienkach bez okien, gdzie chcemy stworzyć iluzję prawdziwego widoku zza okna. Do łazienek najlepsze będą odporne na wilgoć fototapety lateksowe.

Łazienka z fototapetą na ścianieFot. Rafał Lipski

Można też fototapetę wydrukować na wodoodpornej folii zabezpieczonej laminatem, a następnie nakleić na taflę szkła. Wówczas mamy pewność, że tapeta pozostanie nienaruszona.

łazienka, ściany w łazience, aranżacja łazienkiFot. dekornik.pl

 Jak zaaranżować niewielką toaletę, by stworzyć mikroskopijne dzieło sztuki funkcjonalnej? Warto zobaczyć, jak z tym problemem poradzili sobie inni. Prezentujemy trzy ciekawie urządzone wnętrza. <BR >
Aranżacje wnętrz. Na początku wszyscy byli zgodni: toaleta nie będzie wykończona płytkami ceramicznymi. Potem nastąpił rozłam - gospodarze myśleli o kamieniach otoczakach, projektantka przekonywała ich do przypominającego beton wodoodpornego stiuku weneckiego oraz gresu imitującego kamień. I przekonała, czego właściciele nie żałują. Pomieszczenie zaaranżowane w odcieniach szarości i złamanej bieli mogłoby się jednak wydawać nazbyt monotonne. Zapobiegły temu łazienkowe dodatki - nie ma ich tutaj dużo, ale dzięki soczystej zielonej barwie od razu rzucają się w oczy. W pomieszczeniu udało się wygospodarować sporo miejsca na schowki. Jedna pojemna szafka znajduje się we wnęce nad podwieszonym sedesem, dwie kolejne - na ścianie obok. Zrobiono je na wymiar; fronty są z lakierowanej płyty MDF.
Jak zaaranżować niewielką toaletę, by stworzyć mikroskopijne dzieło sztuki funkcjonalnej? Warto zobaczyć, jak z tym problemem poradzili sobie inni. Prezentujemy trzy ciekawie urządzone wnętrza.
Aranżacje wnętrz. Na początku wszyscy byli zgodni: toaleta nie będzie wykończona płytkami ceramicznymi. Potem nastąpił rozłam - gospodarze myśleli o kamieniach otoczakach, projektantka przekonywała ich do przypominającego beton wodoodpornego stiuku weneckiego oraz gresu imitującego kamień. I przekonała, czego właściciele nie żałują. Pomieszczenie zaaranżowane w odcieniach szarości i złamanej bieli mogłoby się jednak wydawać nazbyt monotonne. Zapobiegły temu łazienkowe dodatki - nie ma ich tutaj dużo, ale dzięki soczystej zielonej barwie od razu rzucają się w oczy. W pomieszczeniu udało się wygospodarować sporo miejsca na schowki. Jedna pojemna szafka znajduje się we wnęce nad podwieszonym sedesem, dwie kolejne - na ścianie obok. Zrobiono je na wymiar; fronty są z lakierowanej płyty MDF. Fot. Łukasz Zandecki

Kamień w łazience

Naturalnie wyglądające kamienny płyty i okładziny bardzo dobrze prezentują się w łazienkach. Co istotne kamień jest materiałem niezwykle trwałym i odpornym na działanie wody. Natomiast ewentualne uszkodzenia są mało widoczne i stosunkowo łatwo je naprawić. W zasadzie każdy kamień można zastosować w łazience, pod warunkiem, że jest on odpowiednio przygotowany - wypolerowany i zaimpregnowany.

Kamień w łaziencefot. Rafał Lipski

Kamieniem można pokryć nie tylko ściany i podłogę, ale również obudowę wanny czy zewnętrzną część brodzika od prysznica. Już fragment ściany pokryty kamienną okładziną, nawet w niewielkiej łazience, wprowadzi elegancki klimat i podkreśli charakter wnętrza.

łazienka, aranżacja łazienki, ściany w łazienceStylizacja i zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek projekt wnętrza: Weronika Steffen-Lotarska, Olga Januszkiewicz/V-Projekt

  Łazienka, toaleta, ściany w łazience Łazienka, toaleta, ściany w łazience Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski Projekt Wnętrza: Aleksandra Prokopiuk/Mini Forma

Szklane ściany

Szkło to idealny materiał wykończeniowy do małych łazienek. Wprowadza do wnętrza świetlistość, która optycznie powiększa przestrzeń. W łazienkach dobrze się sprawdza szkło matowe i tzw. bezpieczne szkło. Szklane tafle np. osadzone w aluminiowych ramach, mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne ścianki bądź można je mocować do murowanych ścian.

Łazienka, ściany w łazience, aranżacja łazienkifot. Rafał Lipski

Zaletą szklanych powierzchni jest łatwość w czyszczeniu i odporność na działanie wody i wilgoci. Szkło można ozdabiać fototapetą, bądź grawerunkami. Istotny jest także kolor - lekko zielony bądź błękitny, który dobrze się prezentuje w łazienkach. Szkło stwarza także wiele możliwości aranżacyjnych - wystarczy je odpowiednio podświetlić, by wykreować wyjątkowy nastrój.

Łazienkafot. Radosław Wojnar

Czerwone, fioletowe, żółte, niebieskie... Takie kolory nie kojarzą się wam z łazienką? Niesłusznie - we wnętrzach, które pokazujemy wyglądają fantastycznie. <BR >
Kolory. Do turkusowych ścian gospodarzom udało się dobrać okrągłą umywalkę w tej samej barwie. Muszą bardzo lubić ten morski kolor. Czerwone, fioletowe, żółte, niebieskie... Takie kolory nie kojarzą się wam z łazienką? Niesłusznie - we wnętrzach, które pokazujemy wyglądają fantastycznie.
Kolory. Do turkusowych ścian gospodarzom udało się dobrać okrągłą umywalkę w tej samej barwie. Muszą bardzo lubić ten morski kolor. Fot. Monika Lewandowska

Mozaika najlepsza na ściany

Mozaika to bardzo efektowny materiał, który świetnie prezentuje się i na ścianach, i na podłogach. Elementy mozaiki (kwadraty, prostokąty, paski, owale, kółka, trójkąty) mają zwykle wielkość od 1 do 5 cm i są wykonane z ceramiki, gresu, szkła, metalu, kamienia lub drewna. Kupujemy je naklejone na siatkę z papieru lub tworzywa, w tzw. plastrach o różnych wymiarach, np. 30 x 30 cm.

Łazienka z mozaiką na ścianieFot. Monika Filipiuk-Obałek

Najlepsze parametry, czyli niską ścieralność i nasiąkliwość, mają mozaiki gresowe i niektóre kamienne (np. granitowe), dlatego można je układać nawet na ścianach i podłodze w kabinie prysznicowej. Bardziej nasiąkliwe są mozaiki ceramiczne, polecane do wykończenia półek, wnęk w ścianach itp. Szklaną mozaikę warto wykorzystać jako materiał urozmaicający aranżację łazienki - wyłożyć nią wnękę lub fragment ściany (także pod natryskiem) albo zrobić z niej ramę lustra.

łazienka, ściany w łazience, mozaika, aranżacja łazienkiMONIKA LEWANDOWSKA/PHOTOTAPETA

Wnętrze 1. Łazienka o powierzchni 5,8 m kw., tak jak całe mieszkanie, została urządzona w nowoczesnym stylu; zastosowano w niej nawet podobne materiały wykończeniowe jak w innych pomieszczeniach. Część ścian pokryto tynkiem strukturalnym imitującym beton (tzw. beton dekoracyjny Estrelia), pozostałe pomalowano białą farbą przeznaczoną do łazienek. Chłód 'industrialnego' betonu i sterylnej bieli przełamują duże powierzchnie tekowego drewna w ciepłym brązowym kolorze.
Wnętrze 1. Łazienka o powierzchni 5,8 m kw., tak jak całe mieszkanie, została urządzona w nowoczesnym stylu; zastosowano w niej nawet podobne materiały wykończeniowe jak w innych pomieszczeniach. Część ścian pokryto tynkiem strukturalnym imitującym beton (tzw. beton dekoracyjny Estrelia), pozostałe pomalowano białą farbą przeznaczoną do łazienek. Chłód 'industrialnego' betonu i sterylnej bieli przełamują duże powierzchnie tekowego drewna w ciepłym brązowym kolorze. Fot. Monika Lewandowska

Beton do łazienki

Do niedawna betonowa ściana była równoznaczna z niewykończoną. Teraz beton traktuje się na równi ze szlachetnymi marmurami, pokrywa się nim podłogi i ściany. Jego specjalne odmiany (np. beton architektoniczny) doskonale sprawdzają się w łazience: wypolerowany nie chłonie wody. Warto jednak pamiętać, że beton zmienia kolor pod wpływem wilgoci, dla wielu osób jest to atut, dla innych jednak może okazać się wadą.

Łazienka ze ścianami pokrytymi betonem.fot. Sylwester Rejmer

Beton musi być starannie położony i oszlifowany, żeby nie sprawiał wrażenia niedoróbki budowlanej. Na przełamanie "industrialnego" chłodu betonu w łazience dobrze zestawić go z ciepłym drewnem bądź dodatkami w intensywnych kolorach.

łazienka, ściany w łazience, aranżacja łazienkiFot. Monika Filipiuk-Obalek Projekt wnętrza: Marcin Polgrabia/R-Custom

MIKS STYLÓW. Podział łazienki na dwie wyraźne strefy funkcjonalne uzyskano, stosując stylistyczny kontrast. Nowoczesna kabina prysznicowa sąsiaduje z romantycznie zaaranżowaną częścią toaletową i sanitarną.
<BR />Kabinę prysznicową zainstalowano w kącie wygospodarowanym kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Nowoczesny zestaw prysznicowy z deszczownicą, gres na ścianach i podłodze świadczą o czysto funkcjonalnym potraktowaniu tej części pomieszczenia. MIKS STYLÓW. Podział łazienki na dwie wyraźne strefy funkcjonalne uzyskano, stosując stylistyczny kontrast. Nowoczesna kabina prysznicowa sąsiaduje z romantycznie zaaranżowaną częścią toaletową i sanitarną.
Kabinę prysznicową zainstalowano w kącie wygospodarowanym kosztem sąsiedniego pomieszczenia. Nowoczesny zestaw prysznicowy z deszczownicą, gres na ścianach i podłodze świadczą o czysto funkcjonalnym potraktowaniu tej części pomieszczenia. Stylizacja: Magdalena Olszewska Zdjęcia: Łukasz Kozyra Projekt wnętrza: Agnieszka Rajewska-Kopeć, Justyna Puchała

Farba do łazienek

Specjalne farby do łazienek charakteryzują się wysoką odpornością, chroniącą ściany przed wilgocią i pleśnią, a także parametrami umożliwiającymi oddychanie powierzchni. Co istotne można bezpiecznie ściany pokryte farbą myć detergentami bez szkody dla powłoki. Odpowiednie do łazienki będą lateksowe farby akrylowe lub farby ceramiczne, z wykończeniem satynowym, które ma lepsze właściwości i większą odporność mechaniczną (choć bardziej widoczne na niej są błędy malarza czy wady podłoża).

łazienkafot. Castorama

Zastosowanie farby w łazience daje szerokie możliwości aranżacyjne. Możemy wprowadzić dowolny kolor i w razie potrzeby łatwo go zmienić. Do tego jest to rozwiązanie najtańsze ze wszystkich wymienionych, mimo że ceny farb do łazienek są znacznie wyższe niż tych przeznaczonych do innych pomieszczeń.

ŁazienkaMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Więcej o: