Jak ożywić białe wnętrza?

Moose - 250 x 250 cm, 717,02 zł, Pixers Fot. Pixers
Naklejki na ścianę
Pomagają ozdobić nie tylko pokój dziecięcy, jak by się mogło z pozoru zdawać, lecz także kuchnię, łazienkę, a nawet salon. Mogą wystąpić w roli drobnego akcentu, mogą także zdominować powierzchnię ściany. Wszystkie łączy jedna wspólna cecha: wywołują mimowolny uśmiech.
Moose - 250 x 250 cm, 717,02 zł, Pixers

Faktura na ścianie
Biała ściana, a do tego gładka sprzyja nudzie. Jeśli nie chcesz wprowadzać dodatkowych kolorów, zaszalej z fakturami. Polecamy białe okładziny ścienne imitujące cegłę. Nie tylko ożywią powierzchnię ściany, ale dodadzą charakteru całemu wnętrzu. Taką ścianę można dodatkowo podświetlić, żeby uwydatnić fakturę.

W części dziennej mieszkanie Pauliny i Johna dominuje biel - tak jak sobie życzyli gospodarze. Wystrój ożywiają kolorowe dodatki oraz meble: sofa z szarym obiciem i stół z drewna egzotycznego, przywieziony z poprzedniego mieszkania. Fot. Radosław Wojnar
Akcenty koloru
Na przełamanie monotonnych, białych wnętrz najprostszą receptą są akcenty koloru czy to w postaci kolorowych mebli, np. krzesła, czy barwnych poduszek na kanapie. We wnętrzu na zdjęciu do białego pomieszczenia wstawiono intensywnie czerwoną lodówkę, która ożywia przestrzeń.
Dekoracyjne panele ścienne
Nie trzeba nimi pokrywać całej powierzchni ścian, a tylko fragment. Dostępne na rynku wzory dają wiele możliwości aranżacyjnych. Większość tego typu paneli jest łatwych w montażu, a w razie potrzeby także w demontażu. Niektóre pozwalają również na wyciszenie pokoju, co stanowi niewątpliwą zaletę.
Rośliny we wnętrzu
To jeden z najprostszy a zarazem najtańszych i najszybszych sposobów, aby z miejsca wnieść do wnętrza życie i świeżość. Rośliny doniczkowe będą zdobiły wnętrze nawet przez lata, z kolei cięte kwiaty na kilka dni wniosą powiew radości. Warto wybrać gatunki o zróżnicowanej wielkości, kształcie i pokroju.
Gipsowe rozety
Gipsowe rozety mogą pojawić się na przykład na ścianie w centralnym miejscu salonu albo nawet w przedpokoju. Ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich na różne pastelowe kolory. Wszystkie elementy dekoracyjne, które zostały wykonane z gipsu bardzo łatwo jest potem przemalować.
Fototapeta
Złudzenia optyczne mogą służyć nie tylko do dekoracji wnętrz, ale też nadaniu im głębi i optycznej korekcie. Nie musimy przy tym rezygnować z bieli. Nowoczesne tapety pozwolą nam zachować wybraną przez nas tonację kolorystyczną, a jednocześnie sprawią, że wnętrze ożyje.

Sztuka
Białe ściany to doskonałe tło dla obrazów i innych obiektów sztuki. Możemy na nich wyeksponować posiadane płótna bądź prace wykonane samodzielnie, a nawet przez nasze pociechy. Do białych, minimalistycznych przestrzeni pasują obrazy abstrakcyjne. Ożywczą moc mają prace utrzymane w intensywnej kolorystyce.

Zoom na sufit i podłogi
Jeśli chcesz ożywić białe wnętrze, ale bez ingerencji w ściany, skoncentruj swoją uwagę na suficie lub podłogach. Niech one grają główną rolę w pomieszczeniu. Możliwości jest wiele, np. sufit z drewnianymi belkami, bądź pomalowany na jakiś kolor. Z kolei na podłodze można rozłożyć kolorowy dywan, który stanie się centralnym punktem aranżacji wnętrza.

Gra świateł
Różnorodne oświetlenie sprawia, że w białych wnętrzach robi się przytulniej, a gra świateł ożywia monotonne powierzchnie. Warto się zastanowić nad oświetleniem dekoracyjnym, którym podświetlimy szafki, gablotki czy obrazy na ścianach.