Ściany w kuchni. Czym wykończyć ściany w kuchni?

Ściany w kuchni są narażone na zabrudzenia, pryskający tłuszcz oraz wilgoć. Powinny być zatem odporne i łatwe do utrzymania w czystości. Zobacz, jakie materiały sprawdzą się najlepiej jako wykończenie ścian w kuchni.
Płytki ceramiczne z kolekcji Carat Płytki ceramiczne z kolekcji Carat fot. Dunin

Ozdobne ściany w kuchni - nietypowe płytki kuchenne

Płytki ceramiczne to najpopularniejszy materiał na kuchenne ściany. Nic dziwnego, glazura jest trwała i łatwo zmywalna. To nią najczęściej pokrywamy ścianę nad blatem, kuchenką i zlewozmywakiem. Jeśli nie podobają ci się typowe kafelki, poszukaj płytek do kuchni o oryginalnych wzorach i kształtach. Dostępne na rynku propozycje producentów zaskakują pomysłowością i ciekawymi kreacjami. Za sprawą płytek twoja kuchenna ściana może wyglądać, np. jak pikowana sofa.

Ile faktycznie kosztuje umeblowanie kuchni? Sprawdzamy

Aranżacja ściany w kuchni - szkło na kuchennej ścianie

Szkło pod względem popularności jest drugim materiał zaraz po płytkach. Stwarza ogromne możliwości wykończenia i czyści się je jeszcze łatwiej niż glazurę. Neutralne wykończenie w kuchni zapewni mleczne szkło, lakierowane lub barwne da błyszczącą płaszczyznę, z nadrukiem sitodrukowym - spełni funkcję obrazu, lustro zaś optycznie powiększy przestrzeń. Za szkłem można też umieścić dowolną grafikę lub zdjęcie, wówczas trzeba wybrać szkło przezroczyste. Do kuchni polecane jest szkło klejone lub hartowane. Możne je montować na kilka sposobów.

Szara kuchnia. 22 modne aranżacje

Aneks kuchenny jest bardzo dobrze oświetlony. Aneks kuchenny jest bardzo dobrze oświetlony. EG Projekt - Ewelina Golinowska

Modne ściany w kuchni - cegła w kuchni

Ceglane okładziny ścienne nadadzą kuchni ciepły i przytulny wyraz. Ich niewątpliwym atutem jest to, że ewentualne zabrudzenia nie są na nich widoczne. Fakturę takiej ściany można podkreślić odpowiednim oświetleniem. W miejscach szczególnie narażonych na zachlapania, warto ceglaną ścianę dodatkowo zaimpregnować.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym. 17 pomysłów na aranżację salonu z kuchnią

Fototapeta winylowa Premium, 300 x 222 cm, Pixels, 895 zł Fototapeta winylowa Premium, 300 x 222 cm, Pixels, 895 zł mat. promocyjne

Dekoracja ściany w kuchni - tapety do kuchni

Tapety wcześniej zarezerwowane do salonów i przedpokoi, teraz coraz częściej pojawiają się także w kuchniach. Są to nowoczesne zmywalne tapety, odporne na wilgoć - winylowe albo z włókna szklanego. Można też wybrać laminowaną fototapetę. Te jednak w partiach najbardziej narażonych na zabrudzenie, jak za kuchenką, warto dodatkowo zabezpieczyć szkłem.

Ściana wykończona stalą znakomicie komponuje się ze zlewozmywakiem i urządzeniami AGD wykonanymi z tego samego materiału. Ściana wykończona stalą znakomicie komponuje się ze zlewozmywakiem i urządzeniami AGD wykonanymi z tego samego materiału. Peter Sobolev/adpePhoto/Jag_cz/Shutterstock.com

Osłona ściany w kuchni - blacha nad kuchenny blat

Blacha najpierw pojawiła się w profesjonalnych kuchniach restauracyjnych, a dopiero później została przeniesiona do domowych. Szczególnie pasuje do nowoczesnych aranżacji. Najczęściej na kuchenne ściany stosuje się blachę ze stali nierdzewnej albo z aluminium. Blacha może być gładka, szczotkowana lub ryflowana. Blacha nierdzewna jest odporna na działanie wilgoci i wszelkich płynów, jednak utrzymanie jej w czystości może nastręczyć trudności.

Drewniane płyty na ścianie Drewniane płyty na ścianie fot. Pfleiderer

Ściany w kuchni - kuchnia w drewnie

Ściany wyłożone drewnem pasują do wszystkich pomieszczeń, także kuchni. Muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Drewno na kuchennych ścianach powinno być zaimpregnowane i zabezpieczone lakierem. W kuchniach z płytą elektryczną można użyć także paneli drewnianych lub laminowanych. Do wyłożenia ścian w kuchni można użyć tej samej płyty meblowej, z której wykonane są szafki kuchenne.

Kuchnia Kuchnia fot. Kam

Czym wyłożyć ściany w kuchni - kamień na kuchennej ścianie

Najlepszym do kamiennego wykończenia ściany w kuchni jest granit, bo to materiał wyjątkowo odporny na zabrudzenia i działanie związków chemicznych używanych w kuchni. Dzięki gładkiej (polerowanej lub szlifowanej) powierzchni łatwo się go czyści. Marmur na okładzinę kuchenną można stosować dopiero po jego odpowiednim zaimpregnowaniu. Z kolei trawertyn nadaje się po wypełnieniu masą kamienną najgłębszych i największych otworów i również zaimpregnowaniu jego powierzchni.

Beton architektoniczny Beton architektoniczny fot. Morgan & Möller

Szare ściany w kuchni - beton architektoniczny w kuchni

Surowy w wyrazie beton pasuje do kuchni w nowoczesnej, industrialnej stylistyce. Może jednak także pomóc w przełamaniu klasycznej aranżacji kuchni. Betonowe płyty są barwione w masie. Standardowe kolory to biały, jasnoszary, szary i antracytowy. Do montażu płyt z betonu architektonicznego zazwyczaj stosuje się elastyczne zaprawy klejące. Aby beton dobrze sprawdzał się w kuchni, trzeba go pokryć specjalnym impregnatem albo żywicą epoksydową.

Kolory w kuchni: ceglany odcień ścian Kolory w kuchni: ceglany odcień ścian fot. Benjamin Moore

Jak pomalować ściany w kuchni - farby do kuchennych ścian

Nie musimy pokrywać kuchennych ścian żadnymi specjalnymi materiałami. Możemy je pomalować, tak jak w pozostałych pomieszczeniach, farbą. Powinna to być jednak farba dedykowana do kuchni, która jest odporna na wilgoć i zmywanie. Odpowiednie będą farby lateksowe, które można myć, bez obawy o uszkodzenia. Sprawdzą się tu też farby z dodatkiem teflonu oraz emulsyjne z cząsteczkami kwarcu i z dodatkiem cząsteczek krzemianowych.

Więcej o: