Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?

Trudno odmówić uroku rustykalnym aranżacjom. Mieszkania w tym stylu są niezwykle ciepłe i przytulne. Zobaczcie jak urządzić wnętrze, aby miało ono rustykalny klimat.
Meble mają prostą, surową formę, jakby z grubsza ociosano je niewprawną ręką. Na zasadzie kontrastu warto zestawić je z bardziej finezyjnie wykonanymi sprzętami w dawnych stylach. Wzmocni to wrażenie zasiedzenia, pożądane w rustykalnych wnętrzach. Meble mają prostą, surową formę, jakby z grubsza ociosano je niewprawną ręką. Na zasadzie kontrastu warto zestawić je z bardziej finezyjnie wykonanymi sprzętami w dawnych stylach. Wzmocni to wrażenie zasiedzenia, pożądane w rustykalnych wnętrzach. Fot. Gutek-Zegier

Drewniane meble

Styl rustykalny ma swoje źródło w folklorze. W związku z tym meble powinny być naturalne, surowe i pozbawione ozdobników, aby wyglądały tak, jakby wykonał je prosty stolarz.

Lite drewno, z którego robi się meble, powinno być zabezpieczone woskiem albo olejem, co podkreśli rysunek słojów. Stosuje się też rozbielanie lub malowanie kryjącą farbą.Fot. Gutek-Zegier

Stolik Stolik Fot.serwis prasowy firmy

Belki na suficie

Drewniane belki są niezwykle efektowne. Dzięki nim wnętrze staje się przytulniejsze. Naturalne drewno przywodzi nam na myśl przyrodę i czujemy się w takich przestrzeniach bardziej komfortowo.

salon, aranżacja salonu, belki na suficie

fot. Piotr Mastalerz

MIESZKANIE. W kącie jadalnym,  zaaranżowanym przy kuchni, usunięto ze ścian tynk, odsłaniając piękne, dobrze zachowane cegły. MIESZKANIE. W kącie jadalnym, zaaranżowanym przy kuchni, usunięto ze ścian tynk, odsłaniając piękne, dobrze zachowane cegły. Fot. Rafał Lipski

Naturalna cegła

Zaletą cegły jest to, że idealnie komponuje się z każdym stylem. Jednak jeśli chcesz mieć rustykalne wnętrze, to postaw na naturalną cegłę. Styl rustykalny lubi wszystko to, co jest nieoprawione i ma w sobie ducha czasu.

małe mieszkanie, dwupokojowe mieszkanie, Fot. thenewdesignproject.com

Kamień na ścianie Kamień na ścianie FOTO: Andrzej Nowak

Kamień na ścianie

Surowość kamienia doskonale wpisuje się w styl rustykalny, tak hołdujący naturze. Kamień na ścianie wielu osobom może się jednak wydawać zbyt zimny, lecz, wbrew pozorom, nie musi tak być. Jest mnóstwo rodzajów kamienia ściennego, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Kamień ściennyFot. Stegu

Panele ścienne

Drewno na ścianach przywodzi na myśl sielskie, wiejskie wnętrza. Jest to jeden z elementów, dzięki którym nadasz swojemu mieszkaniu rustykalny klimat. Możesz sięgnąć po panele lub boazerie stylizowane na rustykalne.

salon, aranżacja salonu, belki na suficieFot. Rafał Lipski

PODŁOGI. Dąb Almond Grande, deska trójwarstwowa, olejowana, grubość 1,4 cm, Barlinek, od 252 zł/m2 PODŁOGI. Dąb Almond Grande, deska trójwarstwowa, olejowana, grubość 1,4 cm, Barlinek, od 252 zł/m2 Fot. Materialy promocyjne

Naturalna podłoga

Tak jak pozostałe materiały, tak i podłoga musi być naturalna i drewniana. Bardzo dobrym sposobem na uzyskanie rustykalnego efektu jest skontrastowanie ciepłego, wyróżniającego się parkietu, z jasnymi ścianami.

05.08.2009 WARSZAWA Jadalnia z półkami pod sam sufit

Salon z kolorowym dywanem Salon z kolorowym dywanem Fot. Better Homes and Gardens

Przytulne dodatki

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że styl rustykalny charakteryzuje się nawiązaniami do natury. Nie inaczej jest w kwestii dodatków. Wybierz grube poduszki i surowe materiały. Postaw też na folklorystyczne wzory. Motywy inspirowane kulturą ludową idealnie dopełnią twoje rustykalne wnętrze.

nordycki, skandynawski, aranżacje, wnętrzaYvonne Wilhelmsen

Więcej o: