Mieszkania w nowojorskim stylu. 8 aranżacji wnętrz inspirowanych Manhattanem

Loft z cegłą na ścianie
Nowy York był pierwszym miejscem na świcie, w którym modne stało się mieszkanie w pofabrycznych budynkach. Lofty na Soho początkowo zamieszkiwali artyści i przedstawiciele wolnych zawodów. Dziś mieszkają tak i biznesmeni i rodziny z dziećmi. Aranżacja tego loftu jest mocno inspirowana tymi nowojorskimi. Opiera się na kontrastach starego z nowym, matu i błysku oraz faktur chropowatych z gładkimi. Na jednej ze ścian zawisła czaszka wołu przywieziona z Teksasu, pomieszczenia oświetlają miedziane lampy HK Living. Główną rolę odgrywa jednak cegła na ścianie.
Fot. mat. prasowe Nowej Papierni
W salonie loftu pod potężną ścianą zbudowaną z luksfer stoi niewielki zydel. Pozornie skromny, minimalistyczny, a mimo to od razu rzuca się w oczy. Pasuje do industrialnego wystroju. W mieszkaniu pozostawiono oryginalny sufit, jedynie odświeżony białą farbą. Żeby wnętrze nie wydawało się zbyt zimne wprowadzono drewniane podłogi i kolorowe akcenty, jak niebieska lodówka.
Fot. Nowa Papiernia
Łazienka ma betonowe ściany i kolorową mozaikę na podłodze. Oryginalne płytki przesądzają o niezwykłym wyrazie wnętrza, które zostało zbudowane na zasadzie kontrastów stylistycznych. Także bogaty żyrandol to nietypowy element, jak na łazienkę.

MIESZKANIE. Nowowczesność kontrolowana. Pani Emilii zależało na tym, by mieszkanie było zaaranżowane nowocześnie, a zarazem - przytulnie. Projektanci zaproponowali więc odsłonięcie starych cegieł. Starannie oczyszczone (i zaimpregnowane specjalnym preparatem) na równi z drewnianą podłogą ociepliły klimat wnętrza. Fot. Sylwester Rejmer
Wnętrze nowoczesne i przytulne
Kolejne nawiązanie do nowojorskich loftów. Wnętrze jest nowoczesne, a zarazem przytulne. Stare cegły zostały odsłonięte na jednej ze ścian i starannie oczyszczone (i zaimpregnowane specjalnym preparatem). Ich czerwona, intensywna barwa ociepla wnętrze, podobnie jak drewniane podłogi.
Fot. Sylwester Rejmer
W części dziennej znalazło się miejsce na kącik do pracy - długi stolik na kółkach. W razie potrzeby mebel ten może stanąć bliżej okna lub pełnić funkcję blatu-pomocnika podczas spotkań towarzyskich. Wzrok przyciągają kolorowe obrazy olejne Agnieszki Hrynkiewicz-Sudnik. Nietypowa ozdoba sufitu - wyeksponowany, pomalowany na czarno tzw. ściąg konstrukcyjny, który w starych budynkach chroni ściany przed rozsunięciem. Proste łóżko z płyty meblowej imitującej drewno brzozy pasuje do ceglanej ściany. W oknie wiszą zasłony z lnu. W ceglanej ścianie celowo nie wypełniono ubytków i szczelin po kablach. Dzięki temu wygląda naturalnie, a w zagłębieniach można ustawić dekoracyjne drobiazgi.
Fot. Sylwester Rejmer

Klasyczna elegancja
Nowy York to nie tylko lofty i indywidualizm. Druga twarz Manhattanu to eleganckie i klasycznie urządzone wnętrza mieszkań przy Piątej Alei. Tym stylem inspirowali się właściciele tego domu. W eleganckim salonie jedną ze ścian w całości zajmuje polakierowany na szaro drewniany kredens. Zaprojektowała go specjalnie do tego wnętrza architektka, a wykonał stolarz artysta. W aranżacji dominują odcienie bieli i szarości przełamane akcentami ciepłego brązu. Jasne barwy sprawiają, że wnętrze wydaje się jeszcze większe.
IGOR DZIEDZICKI
W łazience, równie eleganckiej jak reszta domu, na podłodze położono kafelki przypominające wzorzysty dywan. Stylowego charakteru dodają pasy namalowane na ścianach i robione na zamówienie meble. W wystroju nie trzymano się jednej konwencji aranżacyjnej; pomieszano różne style, z każdego wybierając to, co najlepsze. I tak z nowojorskiego wzięto eleganckie meble i dekoracyjne dodatki, które przyciągają uwagę dopracowanym kształtem i ciekawym szczegółem, a ze skandynawskiego - jasną, sprzyjającą relaksowi kolorystykę oraz dbałość o funkcjonalność wnętrz
IGOR DZIEDZICKI

Szare wnętrze z żółtymi akcentami
Szary, biały i żółty - te kolory są elementem przewodnim w aranżacji mieszkania w półwiecznej kamienicy. Designerski wystrój stworzono tu bez wielkich wydatków, korzystając z pomysłowych rozwiązań. Najważniejszą rolę odgrywa kolor, a konkretnie połączenie szarości z żółtym.
Fot. Rafał Lipski
Toaletę wykończono tapetą i płytkami z kolekcji Macieja Zienia dla Tubądzina. Mieszkanie jest bardzo wysokie (3,2 m), aby więc toaleta nie przypominała komina, obniżono w niej sufit. Niewielki przedpokój był zamkniętym, klaustrofobicznym pomieszczeniem. Po wyburzeniu fragmentu ściany i zlikwidowaniu drzwi do kuchni wnętrze stało się przestronniejsze. Stary parkiet został w całym mieszkaniu starannie wycyklinowany, dzięki czemu odzyskał swój dawny blask. Warto zwrócić uwagę na odmienny układ klepek - w jodełkę w pokojach i w równoległe pasy w kuchni.
Fot. Rafal Lipski

MIESZKANIE. Ciekawie ozdobione ściany to dzieło artysty Saszy Cechanowicza, znajomego pani domu. Na jednej, wykończonej imitacją betonu, wiją się miedziane wstawki. Na drugiej można podziwiać mural przedstawiający oryginalną wizję Warszawy. Fot. Rafał Lipski
Wnętrze z charakterem
Indywidualizm i prostota to cechy charakterystyczne nowojorskich mieszkań. Nie inaczej jest tutaj. Ciekawie ozdobione ściany to dzieło artysty Saszy Cechanowicza, znajomego pani domu. Na jednej, wykończonej imitacją betonu, wiją się miedziane wstawki. Na drugiej można podziwiać mural przedstawiający oryginalną wizję Warszawy.
Fot. Rafał Lipski
Surowa szarość na ścianach i podłodze została przełamana barwnymi akcentami. Kolorową ozdobą jest też wieszak w kształcie Pałacu Nauki i Kultury projektu Roberta Szuby. W maleńkim aneksie zmieściło się wszystko, co jest potrzebne gospodarzom (choć lodówkę trzeba było ustawić już w strefie pokoju dziennego). Fronty szafek są zrobione ze stali, ścianę nad blatem chronią duże płyty gresu.Fot. Rafał Lipski

Aby nie ograniczać przestrzeni projektantka nie oddzieliła kuchni od kąta wypoczynkowego żadnymi przegrodami - zaaranżowała jedynie te strefy w odmiennych stylach. W części salonowej panuje bardzo kobiecy, romantyczny klimat, a w kuchennej industrialny chłód. Fot. Michał Mutor
Wysokie mieszkanie
30-metrowa kawalerka jest bardzo wysoka, co pozwoliło na wprowadzenie antresoli. Aby nie ograniczać przestrzeni kuchnia i salon są połączone, ale za to urządzone w odmiennych stylach. W części salonowej panuje bardzo kobiecy, romantyczny klimat, a w kuchennej industrialny chłód.
MICHAL MUTOR
Zabudowę kuchenną tworzą dwa krótkie ciągi robocze usytuowane naprzeciw siebie. Rzeczy, które nie mieszczą się w szafkach, gospodyni trzyma na półkach zamontowanych do ściany. Na gabinet przeznaczono kącik przy części wypoczynkowej. W rolę biurka wcielił się dębowy blat wsparty na podstawie starej maszyny do szycia. Nad nim - zrobione na wymiar półki.
MICHAL MUTOR

Eklektyczne wnętrze
Prostota i eklektyczne połączenia są motywem przewodnim tego mieszkania. We wnętrzu pojawiają się zarówno czerwone cegły, jaki i meble w stylu glamour. Industrialne lampy i regał sąsiadują z połyskującymi obiektami, jak odbijające światło lustra i stoliki. Całości dopełniają miękkie, tapicerowane meble.
fot. Domo+
Po uzupełnieniu całości starannie dobranymi dodatkami wnętrze wydaje się większe i eleganckie. Mieszanie elementów w różnych stylach jest bardzo nowojorskie. Mieszkanie ma styl, ale nie wymuszony, bez zadęcia. Można się tu poczuć swobodnie, a jednocześnie modnie.
fot. Domo+

Wnętrza jasne i przytulne
Wnętrze pełne światła i jasnych kolorów wydaje się większe niż w rzeczywistości. Mimo zawężonej gamy kolorystycznej wydaje się żywe i radosne. W salonie pojawiają się lekkie i stylowe meble. Obudowa grzejnika to zarazem konsolka na dekoracyjne drobiazgi. Na ścianie - jeden z kolekcjonowanych przez właścicieli plakatów. Kącik śniadaniowy urządzono w załomie ściany. Przycięty na wymiar blat przymocowano do ściany na zawiasach. Na ścianach pojawiają się płytki typu metro - tak popularne w Nowym Yorku.
fot. Rafał Lipski
Płytki metro są też w łazience. Na jednej ze ścian i obudowie wanny zdecydowano się natomiast na wzorzyste kafelki, dla ożywienia wnętrza. Podłogę pokryto szarymi płytkami a na nich ułożono chodnik z biała gwiazdą. Oprawiony w ramę plakat postawiono na półce nad toaletą.
fot. Rafał Lipski