Trendy w urządzaniu wnętrz. To będzie modne w 2016 roku

Co będzie modne w urządzaniu wnętrz w rozpoczynającym się roku? Dominującym trendem będzie zwrot ku naturalności i przytulności. Będziemy stawiać na wyrafinowanie i wygodę. Wybraliśmy 11 najciekawszych trendów na 2016 rok.
Dwukolorowa kuchnia Dwukolorowa kuchnia fot. www.stagecoachdesigns.com

Dwukolorowe fronty kuchennych szafek

Dolne szafki kuchenne w jednym, górne w innym kolorze. Kolory mogą być dobrane kontrastowo np. czarny i żółty, bądź uzupełniająco - beż z brązem. Dwukolorowe szafki kuchenne przełamują monotonię, ożywiają przestrzeń i pozwalają na optyczną korektę proporcji i wymiarów pomieszczenia. Ponadto różne kolory frontów szafek górnych i dolnych wyglądają nowocześnie. Dla odważnych proponujemy dodatkowo fronty z różnych materiałów.

PRZY WOLNO STOJĄCEJ WANNIE na lwich łapach (model Retro firmy Besco) zamontowano stylizowaną baterię (również o nazwie Retro, firmy Piramida). Akcesoria kąpielowe kładzie się na mosiężnym stoliku. Nad wanną zwiesza się 'salonowy' żyrandol. Po kąpieli można przysiąść na tapicerowanym krześle w stylu Ludwika XVI. PRZY WOLNO STOJĄCEJ WANNIE na lwich łapach (model Retro firmy Besco) zamontowano stylizowaną baterię (również o nazwie Retro, firmy Piramida). Akcesoria kąpielowe kładzie się na mosiężnym stoliku. Nad wanną zwiesza się 'salonowy' żyrandol. Po kąpieli można przysiąść na tapicerowanym krześle w stylu Ludwika XVI. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Łazienka jak salon

Odchodzimy od zimnych i bezdusznych łazienek. Teraz w czasie codziennej toalety chcemy się czuć jak w wygodnym i przytulnym salonie. Taki efekt można osiągnąć, wprowadzając do łazienki meble tradycyjnie zarezerwowane dla innych pokoi np. komodę lub tapicerowany fotel. Można powiesić na ścianie oprawione zdjęcia lub obrazy, a nawet położyć na podłodze dywan. Takie zabiegi spowodują, że nasza łazienka nabierze elegancji i stylu.

BALKON znajduje się na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego. Z dwóch stron jest osłonięty bambusowymi matami, z jednej - dużą drewnianą skrzynią zrobioną na wymiar. Posadzono w niej m.in. sosnę, dwie kosodrzewiny w formie drzewek, miniaturowe azalie oraz irgę. BALKON znajduje się na trzecim piętrze budynku wielorodzinnego. Z dwóch stron jest osłonięty bambusowymi matami, z jednej - dużą drewnianą skrzynią zrobioną na wymiar. Posadzono w niej m.in. sosnę, dwie kosodrzewiny w formie drzewek, miniaturowe azalie oraz irgę. ARKADIUSZ SCICHOCKI

Salon na zewnątrz

Coraz większą uwagę będziemy zwracać na nasze balkony i tarasy. Będziemy je traktować jako dodatkowy pokój przeznaczony na wypoczynek, dlatego ma być wygodnie i stylowo. Nie powinno zabraknąć wyściełanych siedzisk obitych ładnymi tkaninami, drewnianych elementów, roślin i podręcznych mebli. Zadbajmy także o podłogę i barierki.

Zobacz inne projekty balkonów i tarasów

Projekty balkonów i tarasówFot. Red montaż

Drewniana okładzina ścienna, Stegu Drewniana okładzina ścienna, Stegu fot. Stegu

Naturalne materiały

Pragniemy powrotu do natury, także we wnętrzach. Dlatego będziemy rezygnować z plastiku i sztucznych materiałów na rzecz naturalnych, przede wszystkim drewna. Drewno powinno się pojawiać nie tylko na podłogach, w meblach i dekoracjach, ale także na ścianach. Oryginalną propozycją jest ścienna okładzina z drewnianych krążków.

Wyraziste faktury Wyraziste faktury fot. Stegu

Wyraziste i kontrastowe faktury

Zestawienie wyrazistych faktur pozwala na wykreowanie ciekawej i zróżnicowanej aranżacji. Widoczną teksturę ma na przykład cegła na ścianie, albo kamień. Chropowate powierzchnie można zestawić z gładkimi, lśniącymi tkaninami. Interesujące faktury sprawią, że we wnętrzu nie będą już potrzebne dodatkowe ozdoby.

Geometryczne wzory Geometryczne wzory fot. Cole & Son

Geometryczne wzory

Geometryczne wzory zyskują na popularności od kilku sezonów. Wszystko zaczęło się od kariery wzoru chevron, czyli zygzaka. Wzory pojawiają się na tkaninach, dywanach, tapetach, płytkach podłogowych i elementach dekoracyjnych. Geometryczne wzory są bardziej eleganckie i nowoczesne niż organiczne czy kwiatowe. Pasują do wnętrz w różnych stylach.

Skandynawski minimalizm

Styl skandynawski będzie umacniał swoją pozycję i nie straci na popularności. W tym roku styl skandynawski będziemy stosować we wnętrzach w jego czystej, minimalistycznej postaci, to znaczy bez zbędnych ozdób i detali. Ważna będzie jasna, stonowana kolorystyka i starannie wyselekcjonowane meble.

Czarna lodówka Czarna lodówka fot. Mastercook

Czarne AGD

Dotychczas popularne było AGD w kolorze stali. Jej chłodny odcień wnosił powiew nowoczesności i pasował do różnych stylów. Teraz modne staje się AGD w kolorze czarnym. Jest eleganckie, bardziej dyskretne i wygląda szlachetniej niż np. białe AGD.

BLAT STOŁU w kącie jadalnym Gaba zrobiła z desek pomalowanych na szaro. Kolor farby dobrała do ram kupionych na targach staroci w Marsylii i na Kaszubach. Oprawiła w nie lustro oraz pracę znanej włoskiej ilustratorki Nicoletty Ceccoli. Przy stole - krzesła Supernatural z ażurowymi oparciami. Donicę wykonał z drewna brat właścicielki. BLAT STOŁU w kącie jadalnym Gaba zrobiła z desek pomalowanych na szaro. Kolor farby dobrała do ram kupionych na targach staroci w Marsylii i na Kaszubach. Oprawiła w nie lustro oraz pracę znanej włoskiej ilustratorki Nicoletty Ceccoli. Przy stole - krzesła Supernatural z ażurowymi oparciami. Donicę wykonał z drewna brat właścicielki. RITA LORENC

Powrót stołu

W ostatnich latach w ramach oszczędności miejsca w naszych mieszkaniach rezygnowaliśmy ze stołów jadalnych. Teraz ponownie do nich wracamy. W końcu to ważne miejsce spotkań, posiłków i rodzinnej integracji. Duże stoły najczęściej stawiamy w otwartych salonach bądź aneksach jadalnych. Powinien być dobrej jakości, najlepiej drewniany, a jeśli nie mamy za dużo miejsca warto wybrać stół składany.

AGD w zabudowie AGD w zabudowie fot. Bosch

AGD w zabudowie

Coraz rzadziej wybieramy wolno stojące AGD na rzecz tego do zabudowy. Takie sprzęty nie rzucają się w oczy, zajmują mniej miejsca i wyglądają nowocześnie i stylowo. Im mniej kuchenka czy piekarnik rzucają się w oczy, tym lepiej.

Przytulny salon Przytulny salon fot. Pottery Barn

Przytulne salony

Znów chcemy, żeby nasze salony były przytulne i rodzinne. Wyrzucamy z nich technologiczne nowinki, a telewizor przestaje być jego punktem centralnym. Ważniejsze jest miejsce do wygodnego wypoczynku i spotkań z bliskimi. Ma być ciepło i przyjaźnie. Mile widziane są tapicerowane sofy i fotele, drewniany stolik kawowy, miękki dywan, kominek i rodzinne zdjęcia.

Więcej o: