Cechy nowoczesnych okien dachowych. Dlaczego warto stare modele wymienić na nowe?

Okna dachowe zawitały do Polski w latach 90-tych, wiele z nich wymaga już wymiany. Często stare okna dachowe nie wyglądają, tak jak chcielibyśmy. Zimą wieje od nich chłodem, a uszczelki nie mają już dawnej szczelności. Również szyby zespolone z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne. Oczywiście, drewniane okna można poddać renowacji, ale może warto pomyśleć o ich wymianie. Odremontowane poddasze z nowymi oknami dachowymi zachwyci domowników. W ciągu 30 lat na rynku, okna przeszły diametralną zmianę. Jakie były kiedyś, a jakie są teraz cechy nowoczesnych okien dachowych?
Okna dachowe Okna dachowe Fot. VELUX

Nowoczesne okna dachowe

Okna dachowe, inaczej okna połaciowe, to przeszklenia wbudowane w dachową połać. Okno dachowe wynalezione zostało w latach 40. XX wieku przez duńskiego inżyniera Villuma Kanna Rasmussena. To właśnie on postanowił odmienić ciemne i zagracone strychy domów w jasne pomieszczenia, wypełnione świeżym powietrzem i naturalnym, dziennym światłem. Z biegiem lat technologia poszła na przód, a wygląd okien dachowych diametralnie się zmienił. Wszystko za sprawą zmieniających się potrzeb ludzi, podniesienia komfortu oraz adaptacji domowych poddaszy na pomieszczenia mieszkalne. Po roku 2000 zmieniła się produkcja i montaż okien dachowych. W jaki sposób? Są one głębiej montowane w konstrukcji dachu, co wpłynęło na poprawę estetyki okien i energooszczędność budynku. Nowoczesne okna dachowe wprowadzą do domu więcej światła, optycznie powiększą pomieszczenie, co będzie miało pozytywny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie.

Okna dachowe nowoczesne Okna dachowe nowoczesne Fot. VELUX

Okna dachowe - jakie modele są teraz dostępne?

Kiedy pojawiły się okna dachowe, początkowo dostępne były jedynie modele w drewnianych ramach, które nadal cieszą się popularnością na polskim rynku budowlanym, ze względu na fakt, że pasują do wielu styli. Odpowiednia powłoka lakiernicza, którą pokryta jest rama i ościeżnica chroni drewniane okno przed zabrudzeniami i wilgocią.

Na obecnym rynku klienci mają możliwość zakupu zarówno klasycznych okien drewnianych, jak również nowoczesnych drewniano-poliuretanowych, które nie wymagają żadnej konserwacji. Wykonywane są w technologii rdzenia drewnianego, a następnie poddawane kryciu poliuretanem i malowane na biało. Gładka powierzchnia ramy okna gwarantuje łatwość utrzymania w czystości oraz odporność na działanie wody.

Nowoczesne okna dachowe Nowoczesne okna dachowe Fot. VELUX

Cechy nowoczesnych okien dachowych

Nie ulega wątpliwości, że wymiana okien starej generacji na nowoczesne okna dachowe niesie za sobą ogromne korzyści. Często nie są one widoczne na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim nowoczesne modele charakteryzują się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Okna dachowe dostępne na rynku 30 lat temu miały zdecydowanie niższe wymagania dotyczące parametrów cieplnych. To przekłada się to na zmniejszenie kosztów ogrzewania.

Dodatkowo gwarantują poprawę estetyki poddasza - to istotne, ponieważ okna dachowe są bardzo widoczne, nie da się w nich zawiesić firan czy zasłon, dlatego warto zadbać o ich estetyczny i nowoczesny wygląd.

Na uwagę zasługują nowoczesne okna dachowe marki VELUX, wyposażone są w konstrukcję ThermoTechnology™, która pozwoli na zabezpieczenie okna przed stratami ciepła. Z kolei fabrycznie zamontowany system zaczepów umożliwi samodzielny montaż rolet wewnętrznych.

Okna dachowe Okna dachowe Fot. VELUX

Okna dachowe a dom inteligentny

Dawniej możliwe było głównie otwieranie manualne okien dachowych, obecnie nowoczesne okna dachowe umożliwiają zastosowanie automatycznych rozwiązań i sterowanie otwieraniem oraz zamykaniem za pomocą pilota, aplikacji na smarfonie czy tablecie. Okna możemy otwierać zarówno do góry, jak i do dołu, nie wpływa to na ich ceny.

Nowoczesne okna dachowe na poddaszu Nowoczesne okna dachowe na poddaszu Fot. VELUX

Pakiety 3-szybowe

Kilkadziesiąt lat temu normą były okna dachowe z szybami zespolonymi. Nowoczesne okna dachowe są bardziej energooszczędne, dzięki zastosowanym pakietom 3-szybowym. Jakie zalety mają takie modele? Przede wszystkim lepiej chronią dom przed wychłodzeniem. Warto podkreślić, że współczynnik przenikania ciepła takich okien jest o około 60% niższy w modelach sprzed 30 lat.

Planując montaż lub wymianę okien dachowych, warto wybrać model wysokiej jakości, który zapewni energooszczędność. Wymiana okien dachowych nie wymaga równocześnie remontu całego poddasza. Choć oczywiście wiele osób decyduje się na nią właśnie przy tej okazji lub też gdy remontuje dach. Okna dachowe różnych producentów mają zbliżone standaryzowane rozmiary, dlatego bez trudu można wymienić inną markę okna dachowego na okno dachowe VELUX.

Przed zakupem warto zasięgnąć porady eksperta - warto więc skorzystać z bezpłatnych konsultacji oferowanych przez markę VELUX w zakresie oferowanych rozwiązań, wycen oraz porad architekta i cieszyć się doświetlonym poddaszem. Chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj http://www.velux.pl/wymiany

Więcej o:
Copyright © Agora SA