Zrób to sam: dekoracyjna sówka

Własnoręcznie wykonana sówka może stać się świetnym prezentem na Dzień Matki, choć także - na Dzień Dziecka. Jeśli zrobimy dużą - będzie dekoracją na ścianę. Jeśli miniaturową - wisiorkiem na szyję. Kreuje się ją bardzo szybko.

Materiały i narzędzia: dekoracyjna sówka

Materiały i narzędzia: masa solna, klej do tapet, woda, cztery kolory farb (biały, czarny plus dwa dowolne - ja wybrałam cappucino i malinowy), folia aluminiowa, pędzelek do formowania sówki, dwa pędzelki do malowania (jeden z nich musi być cienki), nożyk, wałek, deska lub stolnica.

Zrób to sam: dekoracyjna sówka - krok 1

Przygotujcie masę solną (szklanka soli, szklanka mąki plus ciepła woda). Do wody można dodać łyżeczkę kleju do tapet - trzeba poczekać, aż się rozpuści. Klej utrwali ozdobę.

Przygotowując sówkę o wysokości - dajmy na to - 15 cm, rozwałkujcie masę na placek o takiej właśnie średnicy i grubości około jednego centymetra.

Zrób to sam: dekoracyjna sówka - krok 2

Wytnijcie z placka elipsę zakończoną z jednej strony dwoma wypustkami, które będą uszami sówki (możecie wykroić jeszcze jeden taki owal, mniejszy, i nakleić go na środku większego - powstanie wówczas wersja "Sówka ze swoim dzieckiem"). Do dłuższych brzegów elipsy doklejcie ponacinane skrzydełka, a w miejscu gdzie będą oczy - dwa placki (blisko siebie).
Wytnijcie z masy mały romb i naklejcie go tuż pod oczami - zobaczycie ten dziób na następnym zdjęciu. Wytnijcie też dwa plasterki w kształcie łez i natnijcie je w dwóch miejscach, a potem doklejcie do dolnej części sowiego brzucha jako szpony.
Na skrzydełkach można wyrzeźbić dziurki, kwiatuszki, serduszko - co tylko wpadnie wam do głowy.
Wbijcie w sówkę od spodu spinacz, który posłuży za haczyk.

Zrób to sam: dekoracyjna sówka - krok 3

Przed pomalowaniem suszymy sówkę w piekarniku na folii aluminiowej - najpierw godzinę w temperaturze 50 st. C, a później (1-2 godz.) - maximum 80 st C. Figurkę warto przewracać, żeby się porządnie wysuszyła z obu stron.

Zrób to sam: dekoracyjna sówka - krok 4

Pokryjcie całą sówkę farbą, omijając szpony i skrzydełka oraz owal wokół oczu. Rozwodnioną farbą zaznaczcie brzegi miejsc na których naturalnie kładzie się cień, a potem rozprowadźcie na tych fragmentach ciemniejszy kolor - jeśli zrobicie to nierównomiernie, nie przejmujcie się: tak jest dobrze. Używając cieniutkiego pędzelka pomalujcie na biało obszar wokół oczu. Delikatnie przetrzyjcie też farbą skrzydełka.

Zrób to sam: dekoracyjna sówka - krok 5

Cienkim pędzlem zaznaczcie kontur obszaru wokół oczu, a następnie - namalujcie same oczy. Liczba kółeczek, kolor źrenic, rzęs, brwi - to wszystko zależy od waszej inwencji. Delikatnie przetrzyjcie sówkę miękkim pędzelkiem.

Zrób to sam: dekoracyjna sówka - krok 6

Pokryjcie sówkę kropeczkami w dowolnym kolorze. Gdy farba dobrze wyschnie, możecie ozdobę polakierować.

Zrób to sam: dekoracyjna sówka

Więcej o: