Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony

Dziś - ekologicznie i ekonomicznie. Nie wydając praktycznie ani grosza, możemy wyczarować uroczy wazon, lampion czy pojemnik. I nie wymaga to jakichkolwiek zdolności manualnych - rzecz dla każdego!

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - materiały i narzędzia

Materiały i narzędzia: niepotrzebne słoiki obojętnie jakiego kształtu, kolorowe tasiemki materiałowe (najlepsze byłyby podklejane, do kupienia w dobrych papierniczych sklepach, ale mogą być zwykłe - przymocujemy je klejem), sznurek sizalowy, kolorowy, rafia, sznurowadło bądź mulina - cokolwiek tego rodzaju, wg własnego gustu, klej i rękawiczka lateksowa, żeby się nie ubrudzić klejem, guziki, resztki broszek, perełki - cokolwiek, czego nie chcemy wyrzucić, bo nam się podoba, ale od lat nie znaleźliśmy dla tego zastosowania, serwetki wydziergane przez babcię albo zakupione w lumpeksie za bezcen!

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - wzór ażurowy - krok 1

Dzierganą serwetkę mocujemy w kilku miejscach klejem "Kropelka" do słoika i przytrzymujemy chwilę, aż klej wyschnie.

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - wzór ażurowy - krok 2

Przewiązujemy słoik dobraną odpowiednio tasiemką oraz - żeby przełamać cukierkowy nastrój - surowym sznurkiem.

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - wzór ażurowy - krok 3

Wrzucamy do słoika perełki albo wsypujemy jasny piasek (aby osadzić tealight). Lampion gotowy! Światło świecy rozprasza się przez ażurową serwetkę i cieszy oko pięknymi refleksami.

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - wzór paseczkowy - krok 1

Do słoika przyklejamy taśmy - różnokolorowe dają ciekawszy efekt. Ja użyłam zwykłej tasiemki bawełnianej (70 gr. za metr), aksamitki (ok. 4 zł za metr) oraz podklejanej tasiemki materiałowej (ok. 10 zł za 5 metrów). Bawełnianą "łapałam" w jednym miejscu klejem błyskawicznym (kropelka).

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - wzór paseczkowy - krok 2

Pamiętajmy, aby łączenia kolejnych pasków znalazły się w tym samym miejscu.

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - wzór paseczkowy - krok 3

Gdy przykleimy wszystkie taśmy, znów przewiązujemy słoik wstążeczką i sznurkiem, tym razem kolorowym - do końców sznurków możemy doczepić guziki. Miałam tylko jeden z odpowiednio dużymi dziurkami, muszę dokupić drugi, bo bardzo podoba mi się ten efekt.

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony - wzór paseczkowy - inna wersja

Analogicznie oklejamy inny słoik, tu - kanciasty. Ozdobą stał się kawałek starej broszki, zawieszony na sizalowym sznurku

Zrób to sam: pojemniczki, wazony, lampiony

Zastosowanie mają te naczynia przeróżne. Mogą posłużyć za wazon, szczególnie do sztucznych kwiatów - unikamy zamoczenia i zniszczenia układu tasiemek na słoikach. Mogą być używane jako lampiony do świeczek w domu - dodadzą miłej, intymnej atmosfery. Wreszcie - jako pojemniczki - ożywią każdą kuchnię, łazienkę, pokój do pracy, pokój dziecięcy... I pomyśleć, że powstały z samych "śmieci". Recykling w najlepszym wydaniu!

boginieprzymaszynie.blogspot.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.