Kalendarz ścienny. Jak samemu zrobić ścienny planer?

Kolorowy kalendarz ścienny z 54 polami na każdy tydzień roku ożywi wnętrze. Planer w formie szachownicy może wykonać każdy majsterkowicz mający do dyspozycji odpowiednie narzędzie pomiarowe, farbę i choćby podstawowe umiejętności malarskie.
Ścienny planer Ścienny planer fot. Bosch

Ścienny planer: materiały i narzędzia

Potrzebne będą:

- Taśma maskująca (24 mm),
- Ołówek,
- Farba magnetyczna (np. w kolorze jasnoszarym, 1 litr),
- Farba tablicowa cztery różne kolory do wyboru,
- Zestaw malarski (składający się z kuwety, wałka z gąbki 5 cm i uchwytu do wałków),
- Laser krzyżowy Quigo Plus firmy Bosch ze statywem i tablicą celowniczą.

Kalendarz ścienny Kalendarz ścienny fot. Bosch

Ścienny planer: krok 1.

Aby wszystkie pola kalendarza były tej samej wielkości, należy najpierw zamocować laser na statywie. Środek przecięcia obu linii lasera należy ustawić na wysokości ok. 90 cm i odsunąć laser od ściany na tyle, aby odległości pomiędzy znacznikami na liniach lasera wynosiły 12 cm. Aby sprawdzić, czy wszystkie odległości mają rzeczywiście taką samą długość, należy przyłożyć do ściany tarczę celowniczą: jeśli pionowa linia laserowa przebiega przez czerwone kreski na tarczy, laser jest ustawiony prostopadle do ściany.

Wzdłuż linii wyświetlanych przez laser należy nakleić: pasek poziomy o długości 90 cm 
i pionowy o długości co najmniej 130 cm. Ich przecięcie stanowi punkt wyjścia i środek naszej szachownicy. Wzdłuż linii wyświetlanych przez laser należy nakleić: pasek poziomy o długości 90 cm i pionowy o długości co najmniej 130 cm. Ich przecięcie stanowi punkt wyjścia i środek naszej szachownicy. fot. Bosch

Ścienny planer: krok 2.

Wzdłuż linii wyświetlanych przez laser należy nakleić: pasek poziomy o długości 90 cm
i pionowy o długości co najmniej 130 cm. Ich przecięcie stanowi punkt wyjścia i środek naszej szachownicy.

Zaznaczamy pola poszczególnych tygodni: za pomocą ołówka przenosimy na obydwa przyklejone paski taśmy oznaczenia pionowej i poziomej linii lasera Quigo Plus, zaczynając od środka - trzy kreski w prawo i dwie kreski w lewo. Czynność tę należy powtórzyć także w przypadku pionowej linii laserowej. Tutaj będą to cztery kreski do góry i pięć w dół. Zaznaczamy pola poszczególnych tygodni: za pomocą ołówka przenosimy na obydwa przyklejone paski taśmy oznaczenia pionowej i poziomej linii lasera Quigo Plus, zaczynając od środka - trzy kreski w prawo i dwie kreski w lewo. Czynność tę należy powtórzyć także w przypadku pionowej linii laserowej. Tutaj będą to cztery kreski do góry i pięć w dół. fot. Bosch

Ścienny planer: krok 3.

Zaznaczamy pola poszczególnych tygodni: za pomocą ołówka przenosimy na obydwa przyklejone paski taśmy oznaczenia pionowej i poziomej linii lasera Quigo Plus, zaczynając od środka ? trzy kreski w prawo i dwie kreski w lewo. Czynność tę należy powtórzyć także w przypadku pionowej linii laserowej. Tutaj będą to cztery kreski do góry i pięć w dół.

Planer ścienny Planer ścienny fot. Bosch

Ścienny planer: krok 4.

Oklejamy taśmą maskującą cały wzór: aby uzyskać idealnie pionowe paski, należy zmienić ustawienie lasera, przesuwając jego pionową linię na kolejne znaczniki wykonane ołówkiem na poziomym pasku taśmy. Wzdłuż tej linii należy na ścianie wykleić taśmą sześć pionowych pasków. Czynności te trzeba powtórzyć także dla dziewięciu poziomych pasków ? tutaj wystarczy skorygować ustawienie wysokości lasera, operując statywem i korbką.

Ścienny planer Ścienny planer fot. Bosch

Ścienny planer: krok 5.

Przed przystąpieniem do pomalowania pól na różne kolory, dzień wcześniej należy pomalować ścianę magnetyczną farbą podkładową (czas schnięcia 24 godziny). Następnie poszczególne pola malujemy na różne kolory.

Ścienny planer Ścienny planer fot. Bosch

Ścienny planer: krok 6.

Taśmę maskującą zdejmujemy, gdy farba jest jeszcze lekko wilgotna. Kolorowa szachownica jest już gotowa. Teraz możemy uzupełnić kredą liczby oznaczające kolejne tygodnie kalendarzowe, wpisać wydarzenia, które odbędą się w najbliższym czasie, zamocować karteczki z notatkami za pomocą magnesów i mamy atrakcyjną wizualnie i praktyczną dekorację ściany: wykonanie tego kalendarza to bardzo sprytny ruch.

Ścienny planer Ścienny planer fot. Bosch

Ścienny planer gotpwy!

Dzięki magnetycznej farbie podkładowej na planerze za pomocą magnesów będzie można umieszczać drobne przedmioty, np. notatki, zdjęcia, zaproszenia czy widokówki. Ważne daty można zapisać kredą w każdym z 54 kwadratów. Dzięki temu wszystko pozostaje widoczne i łatwe do zapamiętania.

Więcej o: