Stolik na balkon - DIY na lato

Dzięki praktycznemu stolikowi nawet na małym balkonie lub w loggii zyskasz dodatkową powierzchnię, na której postawisz filiżankę, położysz okulary czy ulubioną powieść. Kształt i wymiary stolika zostały tak przemyślane, aby zmieścił się w każdym narożniku!
Potrzebne materiały i narzędzia Potrzebne materiały i narzędzia Fot. Bosch

Stolik na balkon - potrzebne materiały i narzędzia

 • 2 deski o długości 3 m (22 x 74 mm)
 • 1 łata o długości 3 m (22 x 44 mm)
 • 44 stalowe wkręty do drewna (3,5 x 40 mm)
 • 1 rurka aluminiowa, długość 1 m, średnica 7 mm
 • 1 linka, np. z włókna sztucznego, długość 3 m, średnica maks. 5 mm
 • 250 ml transparentnej lazury do drewna
 • akumulatorowa piła uniwersalna PST 10,8 LI firmy Bosch
 • wkrętarka akumulatorowa IXO firmy Bosch z adapterem do wiercenia
 • szlifierka uniwersalna PSM Primo firmy Bosch
 • brzeszczot do wyrzynarek T 308 BF firmy Bosch
 • linijka kątowa i ołówek
Stolik na balkon - KROK 1 Stolik na balkon - KROK 1 Fot. Bosch

Stolik na balkon - KROK 1

Wymiary naszego stolika to 90 x 66 x 66 cm i wysokość ok. 30 cm. Jedną z desek potnij na 6 coraz mniejszych kawałków (90 cm, 80 cm, 60 cm, 40 cm, 20 cm i 10 cm) i ułóż je tak, aby przypominały trójkąt. Następnie, przy pomocy linijki kątowej, zaznacz ołówkiem dokładne wymiary narożnika balkonu tak, aby powstał trójkąt prostokątny o dwóch ramionach takiej samej długości.

Stolik na balkon - KROK 2 Stolik na balkon - KROK 2 Fot. Bosch

Stolik na balkon - KROK 2

Przytnij deski wzdłuż zaznaczonej wcześniej linii, np. akumulatorową piłą uniwersalną PST 10,8 LI firmy Bosch. Następnie utnij dwie listwy na blat, które zostaną zamocowane od spodu i ustabilizują konstrukcję. Przyłóż łatę do jednego z ramion trójkąta w pewnej odległości od krawędzi, zaznacz wymiar i utnij pod kątem, aby łata pasowała do narożnika trójkąta. Uwaga: podczas pracy piłą uniwersalną zalecamy nosić rękawice robocze.

Stolik na balkon - KROK 3 Stolik na balkon - KROK 3 Fot. Bosch

Stolik na balkon - KROK 3

Zanim przystąpisz do skręcania elementów, starannie oszlifuj wszystkie krawędzie ciętych elementów. Optymalnym narzędziem do tego celu jest poręczna szlifierka uniwersalna PSM Primo firmy Bosch.

Stolik na balkon - KROK 4 Stolik na balkon - KROK 4 Fot. Bosch

Stolik na balkon - KROK 4

Zamocuj przycięte deski blatu do wsporników stabilizujących. W tym celu należy ułożyć deski w kształt trójkąta i przykręcić dwie łaty za pomocą 11 wkrętów wzdłuż obydwu ramion trójkąta (w sumie 22 wkręty na każdy blat). Aby nie uszkodzić drewna podczas wkręcania, wcześniej wywierć otwory pod wkręty, korzystając np. z wkrętarki akumulatorowej IXO  firmy Bosch z adapterem do wiercenia. Następnie, tą samą wkrętarką IXO wkręć wkręty. Aby stolik nie był podatny na działanie czynników atmosferycznych, na zakończenie można go  zaimpregnować lazurą do drewna.

Jeśli chcesz, by Twój stolik miał 2 lub więcej poziomów, kolejne blaty przygotujesz dokładnie tak samo jak ten pierwszy, opisany powyżej.

Stolik na balkon - KROK 5 Stolik na balkon - KROK 5 Fot. Bosch

Stolik na balkon - KROK 5

W czasie schnięcia lazury, możesz zająć się mocowaniem podwieszenia. Przy pomocy piły uniwersalnej i brzeszczotu do metalu potnij rurkę aluminiową tak, aby otrzymać 3 elementy o długości 30 cm. Posłużą one jako elementy dystansowe pomiędzy obydwoma blatami.

Stolik na balkon - KROK 6 Stolik na balkon - KROK 6 Fot. Bosch

Stolik na balkon - KROK 6

W ostatnim kroku przymocuj stolik do balustrady balkonowej. W tym celu wywierć wkrętarką IXO z adapterem do wiercenia po 3 otwory w narożniku obu blatów. Otwory powinny pasować do grubości nylonowej linki (maks. średnica 5 mm). Następnie utnij 3 równe kawałki linki. Przeprowadź linkę przez otwory, załóż elementy dystansowe pomiędzy obydwoma blatami i zawiąż supełki, zarówno pod dolnym, jak i nad górnym blatem. Zamocuj 3 górne końce linki za pomocą kółek ustalających do balustrady.

Stolik na balkon Stolik na balkon Fot. Bosch

Stolik na balkon - gotowy!

Twój stolik jest już gotowy. Pora na relaks: załóż okulary przeciwsłoneczne i weź do ręki ulubioną powieść.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.