Zrób to sam: pieczemy dekoracyjne literki

To ozdoby i efektowne, i łatwe do wykonania. Możemy dzięki nim, na przykład, zrobić komuś bardzo osobisty prezent...

Pieczemy dekoracyjne literki - materiały i narzędzia:

Materiały i narzędzia: mąka, taka sama ilość soli i trochę wody, misa, wałek do ciasta oraz foremki do ciastek w kształcie literek (możemy również wycinać kształty liter za pomocą noża, jednak jest to o wiele bardziej pracochłonne, choć krój będzie oryginalniejszy).

Pieczemy dekoracyjne literki - krok 1

Masę solną wykonujemy wg następującego przepisu: taką samą porcję mąki i soli mieszamy w misie, dodając stopniowo wodę w takiej ilości, aby mąka i sól połączyły się, a ciasto nie było zbyt lepkie (w internecie można znaleźć wiele przepisów na masę solną, m.in. z użyciem maki ziemniaczanej lub z dodatkiem kleju do tapet).

Pieczemy dekoracyjne literki - krok 2

Gotowe ciasto rozwałkowujemy. W przypadku liter o wysokości ca. 4 cm polecam grubość około 0,3-0,4 cm (im większe litery, tym ciasto powinno być grubsze)

Pieczemy dekoracyjne literki - krok 3

Tak przygotowane litery możemy wysuszyć na powietrzu, najlepiej w ciepłym pomieszczeniu. Sama wolę je suszyć w piekarniku. W zależności od temperatury uzyskamy rożny kolor masy oraz rożną jej grubość.

Pieczemy dekoracyjne literki - krok 4

Jeśli chcemy, żeby literki były cienkie i jasne, polecam suszenie przez około godzinę w temperaturze 50 stopni. Literki ciemniejsze i wyrośnięte powstają bardzo szybko w wysokiej temperaturze i krótkim czasie pieczenia.

Pieczemy dekoracyjne literki - krok 5

Po wysuszeniu i wystygnięciu możemy ułożyć z liter zamierzony wyraz czy zdanie.

Pieczemy dekoracyjne literki - krok 6

Litery przykleiłam klejem uniwersalnym do tła z papieru (a papier dodatkowo wzmocniłam, przyklejając go do podstawy ramki taśmą dwustronną).

Pieczemy dekoracyjne literki

Więcej o: