Design dla seniora - przedmioty, które ułatwią życie starszym

Jak sprawić by codzienne życie seniora było łatwiejsze? Zebraliśmy dla Was najlepsze przedmioty, stworzone z myślą o starszych ludziach.

Meble dla seniorów

Firma L&W, czyli  Francesca Lanzavecchia i Hunn Wai stworzyli kolekcję mebli pod znaczącą nazwą "No Country for Old Man" (pol. "To nie jest kraj dla starych ludzi"). Przedmioty te mają pomów w codziennym funkcjonowaniu ludziom w starszym wieku.  Together to zestaw niedużych mobilnych stolików: T-Cane to stolik herbaciany; U-Cane to rodzaj pojemnika na kółkach, w którym można przechowywać i przewozić czasopisma, książki czy robótki ręczne; I-Cane to niewielki stoliczek na I-Pada. Stoliki wyposażono w wygodne rączki i kółka.

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Waifot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

Krzesło z ruchomym siedziskiem

Ruchy wykonywane podczas siadania i wstawania, czyli w pozycji w półprzysiadzie mogą obciążać wiele istotnych części ciała. Osoby starsze, które w charakterystyczny sposób siadają bokiem (tzw. siadanie kontrolowane) często borykają się z trudnością utrzymania stabilności i ciężko spadają na siedzenie. Krzesło 4 You by Vox, poddane zostało próbie złagodzenia a nawet wyeliminowania niektórych skutków tej czynności.

Posiada ruchome siedzisko, które obraca się wokół własnej osi, co pozwala na wygodne manewry i zmianę pozycji osoby siedzącej. Jego oparcie zostało ukształtowane tak by dawać komfort plecom. Podczas wstawania i siadania można oprzeć się o oparcie przedramieniem i przenieść część ciężaru ciała na oparcie.

closer, krzesło, krzesło obrotowe, krzesło dla osób starszych, voxFot. mat. prasowe

Drobny druk to nie problem!

Z wiekiem coraz większą trudność sprawia nam czytanie. Tutaj pomocne mogą okazać się dwa przedmioty. Pierwszy z nich - GP Pen, zaprojektowała grupa młodych twórców - Gao Chao, Li Dong Peng, Xin Yong Xian, Yu Fan i Liu Jian Ming. To nic innego jak długopis połączony ze szkłem powiększającym. Rozwiązywanie krzyżówek będzie znacznie łatwiejsze!

Drugi projekt to laska stworzona przez duet projektantów - Shin Dong Juna i Kim Min Suna. W rączce laski "ukryto" szkło powiększające. Przedmiot ten przyda się zwłaszcza na zakupach. Odczytanie ceny towaru, czy przeczytanie etykiety nie powinno być już problemem.

OpticaneFot. red-dot.org

Laska, która nie upada

Wiele starszych osób, mających problemy z poruszaniem się, chodzi o lasce. Ciekawy projekt stworzył kilka lat temu duet Cheng-Tsung Feng i Yu-Ting Cheng. "Balancing Act" działa podobnie jak dziecięca zabawka wańka-wstańka. Poruszona kolebie się na boki, ale nigdy nie przewraca.  Po wychyleniu powraca do pionowej pozycji wyjściowej.

Balansująca laskaFot. chengtsung.com

Senior na plaży

Eol to w mitologii greckiej władca wiatrów. Jacek Ryń, absolwent Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, nazwał imieniem greckiego boga swój projekt, który z całą pewnością ułatwiłby plażowanie nie tylko seniorom. Stworzył on stanowisko do czyszczenia stóp po wyjściu z plaży. Urządzenie działa podobnie jak suszarki do rąk. Dzięki umiejscowionej na odpowiedniej wysokości dyszy, strumień powietrza (o prędkości niemal 300 km/h) zdmuchuje piasek przylegający do stóp. Eol 300 ma wygodne siedzisko, rączkę i miejsce, na którym można postawić stopy.

Plaża dla seniora, senior na plaży, polski projekt, polski design, Gdynia Design Days 2014fot. red

Koniec ze schylaniem

Zamiatanie i odkurzanie wiąże się z częstym schylaniem. W podeszłym wieku schylenie się i posprzątanie np. rozsypanych płatków śniadaniowych może być sporym problemem. Poh Liang Hock zaprojektował prostą szczotkę, która ma rozwiązać ten problem. Można ją postawić dosłownie wszędzie, a ruchomą część zablokować w wybranej pozycji.

Standing Broom, proj. Poh Liang HockFot. red-dot.org

Krzesło ułatwiające wstawanie

Kolejna odsłona projektu ""No Country for Old Man"". Z upływem lat pogarsza się też nasza mobilność, mięśnie osłabiają się, gęstość kości się zmniejsza. Pewnego dnia okazuje się, że wstanie z krzesła - rzecz dotąd prosta i banalna - już taką nie jest. Dlatego projektanci stworzyli Assuntę - krzesło (fotel), który dzięki swojej konstrukcji polepszy naszą stabilność, siłę i wstawanie z niego nie będzie nastręczało dodatkowych problemów.

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Waifot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

Gadżet ułatwiający szycie i czytanie

Z wiekiem osłabia się wzrok. Czytanie czy szydełkowanie może być nie lada problemem. Wówczas przydatne będzie nam Monolight. To połączenie lampy i szkła powiększającego. Łatwo można je dostosować do potrzeb użytkownika, zmieniając kąt nachylenia ekranu. Monolight to aluminiowa rama plus marmurowa podstawa i komponenty LED-owe.

kolekcja mebli No Country for Old Men; projekt: L&W - Francesca Lanzavecchia i Hunn Waifot. lanzavecchia-wai.com (Davide Farabegoli)

Łatwiejsze podnoszenie

Wszyscy wiemy, jak ciężki jest czajnik pełen wody. Co zrobić aby zalanie wrzątkiem kawy czy herbaty było znacznie łatwiejsze? Czajnik "Fixed angle" z kulką umieszczoną w podstawie to projekt z 2008 roku, nagrodzony najbardziej prestiżową nagrodą z dziedziny wzornictwa, czyli Red Dot Design Award.

Bettina Piqueras zaprojektowała ciekawą konstrukcję, na której umieszcza się czajniczek z herbatą. Aby napełnić filiżankę, wystarczy delikatnie przechylić porcelanowe naczynie.

Czajnik dla starszych ludzi, proj. Betina PiquerasFot. maindustrialdesign.com

Centrum gier (nie tylko dla seniorów)

Ludzie starsi często "nie nadążają" za pędzącym światem nowych technologii. Z myślą o nich powstał interaktywny system rozrywki TEPOS (Tangible Entertainment Projection System). Stworzyła go amerykańska projektantka Siqi Liu. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Na dowolnej powierzchni, korzystając z wieży-projektora, można wyświetlić planszę do gry (do wyboru jest ich kilkadziesiąt). Małe kontrolery imitują rzeczywiste pionki do gry.

TEPOS - konsola dla seniorówFot. tuvie.com

Elegancka laska

Kto powiedział, że laska nie może być stylowa? Laski firmy OMHU robią spore wrażenie! Wykonano je z lekkiej, pięknie starzejącej się brzeziny. Są stabilne, dzięki opatentowanym pneumatycznym gumowym końcówkom. Można również wybrać dowolny kolor laski. Niestety, laska OMHU jest bardzo droga - kosztuje 99 dolarów.

Kolorowa laskaFot. omhu.com

Więcej o: