Kawalerka dla singla

Michał, nasz czytelnik poprosił o radę, jak urządzić funkcjonalną kawalerkę dla singla. Na pytanie odpowie nasz architekt.
Rzut mieszkania Rzut mieszkania Michał Mazur

35,6 m kw., 1 pokój dla 1 osoby

Gdzie w moim jednopokojowym mieszkaniu wydzielić choćby małą sypialnię? Jak urządzić pozostałą część dzienną z aneksem kuchennym i strefą wypoczynku? Dużo pracuję w domu przy komputerze, potrzebuję więc również miejsca na wygodne biurko. Chcę zrezygnować z jednych drzwi prowadzących z przedpokoju do pokoju. Michał

Rozwiązanie 1: razem albo osobno

Magdalena Żmihorska-Tomasik

PUNKT WYJŚCIA: Sypialnię zaprojektowałam w miejscu przewidzianym na aneks kuchenny. W tym niewielkim pokoju zamykanym dwuskrzydłowymi przesuwanymi drzwiami mieści się rozkładana kanapa oraz duże biurko - widne i wygodne miejsce do pracy.
.wejście do sypialni jest bardzo szerokie - po złożeniu kanapy i rozsunięciu drzwi sypialnia staje się integralną częścią strefy dziennej, co dodaje przestronności całemu wnętrzu. Zlikwidowałam jedno z wejść z przedpokoju, dzięki czemu mogły powstać dwie wnęki na małe szafy. Duża szafa znajduje się przy ścianie z drzwiami wejściowymi.
.jednociągową zabudowę kuchenną umieściłam przy ścianie łazienki, urządzenia AGD będzie więc można podłączyć do znajdującego się tam pionu wodno-kanalizacyjnego. Obok kuchni stoi okrągły stół, a tuż przy zabudowie - szafka RTV (ze ściętym bokiem, tak by wejście do salonu było wygodne i bezkolizyjne). Ustawiony na niej telewizor będzie dobrze widoczny z kanapy.
.w sporej łazience proponuję zainstalować m.in. asymetryczną wannę narożną (14 x 90 cm) i dużą umywalkę nablatową (szer. 8 cm). Pod długim blatem ukryłam płytką pralkę.

Rozwiązanie 2: panoramiczne spojrzenie

Michał Grzelak

PUNKT WYJŚCIA: W moim wariancie mała sypialnia również powstała w miejscu kuchni - to najlepsze rozwiązanie. Kąt do pracy umieściłem natomiast w strefie dziennej.
.Kuchnia z pojedynczym ciągiem szafek i wysoką zabudową sąsiaduje z łazienką. Od strony strefy wypoczynkowej osłania ją ścianka, przy której umieściłem szafkę RTV; naprzeciwko niej stoi wygodna kanapa. Aby tak zaprojektowana strefa dzienna nie sprawiała klaustrofobicznego wrażenia, w ściankach wydzielających sypialnię proponuję zamontować panoramiczne okna wewnętrzne. Jeśli chce Pan całkowicie zasłonić sypialnię, proponuję zastosowanie lustra weneckiego lub mlecznego.
.łazienka została nieco zmniejszona, dzięki czemu przy ścianie z drzwiami wejściowymi do mieszkania mogła powstać zabudowa z wygodnym miejscem do pracy. Pralkę proponuję przenieść do kuchni i ukryć ją wśród szafek. Takie rozwiązanie da większą swobodę w aranżacji łazienki, w której - mimo mniejszego metrażu - zmieści się wszystko, co potrzebne: komfortowa kabina prysznicowa (10 x 90 cm), umywalka (szer. 60 cm) oraz podwieszony sedes.

Więcej o: