Wnętrza: Funkcjonalność, futuryzm, fantazja

Właśnie te trzy słowa najlepiej oddają wygląd i atmosferę prezentowanego apartamentu usytuowanego w sercu warszawskiego city. Jego właściciel, choć lubi rozwiązania odważne, a nawet, jak sam je odkreśla - dziwne - kładzie też duży nacisk na wygodę oraz przestronność wnętrza.
Apartament w Warszawie. Apartament w Warszawie. Fot. Radoslaw Wojnar

Warszawa, ścisłe centrum

Z ogromnych okien apartamentu ulokowanego na dziewiątym piętrze roztacza się zachwycający widok na wysokościowce oraz plac Grzybowski i Pałac Kultury i Nauki. Taką efektowną panoramę codziennie podziwia szczęśliwy właściciel tego oryginalnego mieszkania. Poza zapierającą dech w piersiach perspektywą oraz bliskością tętniącego energią serca stolicy głównym atutem apartamentu jest duży taras. - Gdy zrobi się cieplej, staje się on doskonałym miejscem na śniadania oraz wieczorne spotkania przy lampce wina i świecach - opowiada gospodarz.

Typ: apartament jednopoziomowy

Powierzchnia: 150 m kw. + 35 m kw.  tarasu

Położenie: Warszawa

Kto tu mieszka: aktor z 15-letnią córką

W strefie wypoczynku wyróżniają się proste sofy z intensywnie turkusowym obiciem zaprojektowane przez właściciela (wykonała je firma Interkres). Przy nich stolik kawowy 908, proj. Hola Design, Stylhen. Na podłodze położono deski dębowe o ciemnym wybarwieniu. W strefie wypoczynku wyróżniają się proste sofy z intensywnie turkusowym obiciem zaprojektowane przez właściciela (wykonała je firma Interkres). Przy nich stolik kawowy 908, proj. Hola Design, Stylhen. Na podłodze położono deski dębowe o ciemnym wybarwieniu. Fot. Radoslaw Wojnar

Najpierw biura, teraz apartament

Zanim wnętrza zmieniły się w nowoczesny apartament, na jego 150 metrach kwadratowych mieściły się dwa biura. Planem ich przebudowy zajęli się projektanci z krakowskiej pracowni Tecto: Jacek Krauz i Mateusz Zembroń, którzy wspólnie z właścicielem opracowali wstępnie rozkład i określili styl.

 Fot. Radoslaw Wojnar

- Odważne pomysły sprawiły, że na początkowych wizualizacjach mieszkanie przypominało wnętrze statku kosmicznego - wspomina z rozbawieniem inwestor. Ponieważ komunikacja między Krakowem a Warszawą szybko stała się dla właściciela męcząca, postanowił przenieść projekt i zlecić dalsze szczegółowe prace warszawskiej pracowni Hola Design Moniki i Adama Bronikowskich.

SALON
Przyciągającym uwagę elementem jest zrobiony na zamówienie właściciela regał ze skośnymi półkami. Wykonała go firma JBM.
SALON Przyciągającym uwagę elementem jest zrobiony na zamówienie właściciela regał ze skośnymi półkami. Wykonała go firma JBM. Fot. Radoslaw Wojnar

Żegnaj marmurze!

Żeby przystosować lokal do potrzeb mieszkalnych, zdecydowano się na wyburzenie wszystkich ścian działowych. - Wyjechało stąd pięć kontenerów z gruzem. Usunęliśmy też marmur z łazienek i marmurowe parapety, które kompletnie nie pasowały do mojej koncepcji - opowiada gospodarz.

 Fot. Radoslaw Wojnar

Założenie było takie, aby z każdego punktu mieszkania mieć widok na Pałac Kultury i warszawskie city. Dlatego nawet ściana między łazienką a salonem została przeszklona.

Łazienka. 
Surowość form wanny Roca i umywalki Villeroy & Boch przełamuje stylizowany 
dekoracyjny żyrandol. Łazienka. Surowość form wanny Roca i umywalki Villeroy & Boch przełamuje stylizowany dekoracyjny żyrandol. Fot. Radoslaw Wojnar

Przestrzeń za taflą szkła

Właścicielowi zależało na maksymalnym otwarciu przestrzeni, jak to się dzieje w przypadku loftów. Udało się osiągnąć ten efekt przy jednoczesnym wyraźnym rozgraniczeniu funkcji poszczególnych stref: kuchni, salonu z jadalnią, łazienki i sypialni. W ścianę między sypialnią a salonem wstawiono więc drzwi przesuwne, które "znikają" w ciągu dnia. W ten sposób sypialnia staje się częścią strefy salonu połączonego z jadalnią. Za jadalnią umieszczono zaś kuchnię, która mimo że oddzielona od niej taflą szkła, dzięki temu transparentnemu materiałowi nadal utrzymuje z nią łączność.

 Fot. Radoslaw Wojnar

Stojąc więc w sypialni przy schowanych drzwiach, mamy świetną perspektywę na całą główną część mieszkania (w tym na wnętrze przeszklonej łazienki). Dodatkowo optycznie scalającym przestrzeń trikiem jest zastosowanie wszędzie (poza łazienką i toaletą) tego samego materiału na podłodze - czarnego dębu oraz dyskretnych listew przypodłogowych.

TOALETA. To najbardziej ekstrawaganckie pomieszczenie w całym apartamencie. Wszystkie ściany obito fioletowym futrem, a szybę oraz podświetlany panel ozdobiono barokowym ornamentem. Umywalkę Catalano wpuszczono w blat postumentu wykonanego przez firmę JBM.
TOALETA. To najbardziej ekstrawaganckie pomieszczenie w całym apartamencie. Wszystkie ściany obito fioletowym futrem, a szybę oraz podświetlany panel ozdobiono barokowym ornamentem. Umywalkę Catalano wpuszczono w blat postumentu wykonanego przez firmę JBM. Fot. Radoslaw Wojnar

W tym mieszkaniu element różnicujący stanowi kolor

Sypialnię zdominowała czerń i złoto, salon - intensywny turkus sof. W łazience postawiono na mocny kontrast czerni i bieli, kuchnia jest krwiście czerwona, a niewielka toaleta - fioletowa. Apartament zwraca jednak uwagę nie tylko funkcjonalnie zaaranżowaną przestrzenią czy energetyzującymi, niebanalnie zestawionymi kolorami. Znajdziemy tu sporo zaskakujących pomysłów, czasem wręcz ekstrawaganckich. Właściciel lubi ostre, kanciaste formy i bryły, które powtarzają się w wielu miejscach.

 Fot. Radoslaw Wojnar

Wokół ściany z telewizorem wymyślił wraz z Hola Design dekorację z białych sześcianów różnej wielkości, które wykonano ze styroduru (rodzaj twardego styropianu). Architekci z Hola Design zaproponowali, żeby dla ciekawszego efektu zróżnicować ich grubość.  Zamiast prostego, klasycznego regału na książki właściciel chciał mieć mebel z ukośnymi półkami. Także w łazience lustro, szafki, obudowa umywalki, a nawet wanna mają niestandardowy trapezowy kształt. Najbardziej fantazyjna jest jednak toaleta, której ściany i sufit wyłożono futrem w mocno fioletowym kolorze. Futurystyczne wrażenie potęgują połyskliwe powierzchnie mebli w zabudowach, a także zastosowany w sufitach podwieszanych, w sypialni czy na ścianach salonu system oświetleniowy RGB - światło może zmieniać kolor.

- Znajomi, którzy mnie odwiedzają, mówią, że zrobiłem wszystko, żeby było jak najdziwniej - żartuje pan domu. - Ale cóż ja poradzę, że właśnie w takim wnętrzu czuję się najlepiej?

 Fot. Radoslaw Wojnar

Aneks jadalny

Znaleziono na niego miejsce między salonem a kuchnią. Przy stole ustawiono klasyki designu: krzesła Panton Chair Classic projektu Vernera Pantona, Vitra, oraz dwa fotele Egg projektu Arne Jacobsena, Fritz Hansen.

 Fot. Radoslaw Wojnar

kuchnia
Niepodzielnie rządzi
w niej wzmagająca
apetyt czerwień:
nie tylko ściany
i zabudowy są w tym kolorze, ale nawet sufit. Blat kuchenny
wykonano z czarnego granitu.

Kuchnia. Niepodzielnie rządzi w niej wzmagająca apetyt czerwień: nie tylko ściany i zabudowy są w tym kolorze, ale nawet sufit. Blat kuchenny wykonano z czarnego granitu.