Aranżacje wnętrz: w stylu art deco

100 lat po swych narodzinach art deco wciąż jest inspiracją dla wszystkich poszukujących własnej, wyjątkowej estetyki. Charakterystyczne elementy, wplecione w przenikającą się nieustannie klasykę i nowoczesność, pozwalają na niezwykle kreatywne aranżacje każdego wnętrza.
Aranżacje wnętrz: art deco Aranżacje wnętrz: art deco Fot. Homebook.pl

Art deco zawsze modny

Na pierwszy rzut oka można uznać art deco za konglomerat różnych form estetyki, spotykanych w sztuce na przestrzeni wszystkich epok. - Jest w tym faktycznie sporo prawdy. Styl ten obficie czerpie z wielu wzorów, począwszy od antycznych, na modernistycznych kończąc. Ale wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi elementami, które stanowią o jego urodzie i atrakcyjności ? zauważa Anna Poprawska, ekspert z Homebook.pl.

Niecodziennie w codziennych miejscach

- Koncepcja wnętrza urządzonego w stylu art deco w szczególny sposób zakłada, że jego wystrój ma na celu nie tylko praktyczne spełnianie funkcji użytkowych, ale jest źródłem intensywnych doznań estetycznych.
- Nie chodzi tu bynajmniej o tanie efekciarstwo i proste szokowanie, ale o wrażenie bycia otoczonym przez przedmioty codziennego użytku tworzone na pograniczu sztuk - dodaje.
Nieprzypadkowo zresztą rozkwit art deco wiązał się z początkami "sztuki użytkowej", z której wyrosło funkcjonujące obecnie pojęcie designu. Współczesne interpretacje tego stylu obficie nawiązują więc do oryginalnych projektów z początku XX wieku.
- Typowe dla art deco są stosunkowo proste formy o ponadczasowej elegancji i upodobaniu dla symetrii. Nie oznacza to jednak braku finezji i polotu projektantów. Wręcz przeciwnie - klasyczne inspiracje to twórcze przenikanie elementów zróżnicowanych stylów. Wspólną cechą jest jednak wysoka jakość użytych surowców, szczególnie tych naturalnych, jak drewna, metali i materiałów szlachetnych gatunków - zwraca uwagę Anna Poprawska.

Aranżacje wnętrz: art deco Aranżacje wnętrz: art deco Fot. Homebook.pl

Art deco - styl uniwersalny

Art deco okazuje się być stylem uniwersalnym, którego elementy doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. - Charakterystyczna, kontrastowa kolorystyka pomoże ożywić wnętrze i nadać mu niepowtarzalny klimat. Warto zwrócić uwagę na inne niż jednobarwne zdobienia ścian. Doskonałym dodatkiem będą tapety z motywami geometrycznymi i roślinnymi. Stosować je można zarówno w pokojach dziennych i sypialniach, jak i w kuchniach, gdzie z płytkami ceramicznymi mogą stworzą ciekawy kontrast nie tylko pod względem koloru, ale także materiału.

Aranżacje wnętrz: art deco Aranżacje wnętrz: art deco Fot. Homebook.pl

Art deco w łazience

Stylizowana armatura, nogi od maszyny "z odzysku", rama lustra, pozyskana ze starego obrazu i łazienka w stylu art deco gotowa.

Aranżacje wnętrz: art deco Aranżacje wnętrz: art deco Fot. Homebook.pl

Aranżacje wnętrz: przedpokój

Typowym detalem dla stylu art. deco są oryginalne elementy oświetlenia, szczególnie żyrandole i lampy stojące. Tworząc tego typu przedmioty projektanci mogą puścić wodze fantazji i na niewielkiej przestrzeni pokazać swój kunszt.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.