Urządzanie mieszkania: porady eksperta

Podczas urządzania pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą się okazać problematyczne. W tym cyklu staramy się rozwiązywać wszystkie wasze wątpliwości i odpowiadać na każde pytanie.
Przykładowe zagospodarowanie ściany w kuchni pod skosem dachu. Przykładowe zagospodarowanie ściany w kuchni pod skosem dachu. fot. IKEA

Pytania czytelników: 1.

PYTANIE: Urządzam mieszkanie na poddaszu. Ze względu na skośny dach mam problem z zagospodarowaniem kuchni. Znajomi radzą zrezygnować z wiszących szafek, mnie jednak na nich zależy. Co robić?

ODPOWIEDŹ: Rzeczywiście, w takim kłopotliwym miejscu często nie wiesza się górnych szafek, ale to nie jedyne rozwiązanie. Proponuję zabudowę o nieregularnym kształcie - system Metod. Jego elementy mają zarówno prostokątny, jak i kwadratowy kształt oraz różny wymiary, idealnie nadają się więc do zagospodarowania ściany pod skosem. W wyższej części pomieszczenia można zawiesić wyższe schowki (zmieści się ich nawet kilka, jeden nad drugim), a w niższej tylko jeden, o wysokości na przykład 40 cm. Warto dodać, że szafki z IKEA są głębsze niż modele oferowane przez inne firmy, a w efekcie pojemniejsze. Dzięki temu można ograniczyć ich liczbę, dzięki czemu zabudowa będzie się wydawała mniej masywna.

Krzesła, które można nałożyć jedno na drugie, nie zajmują dużo miejsca. Krzesła, które można nałożyć jedno na drugie, nie zajmują dużo miejsca. fot. IKEA

Pytania czytelników: 2.

PYTANIE: Uwielbiam przyjęcia. Kupiłam więc stół, przy którym po rozłożeniu zmieści się nawet dwanaście osób. W komplecie z nim było sześć krzeseł. Gdy przyjdzie więcej gości, nie będą mieli na czym usiąść. Doradźcie coś!

ODPOWIEDŹ: W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się krzesła składane albo ustawiane jedno na drugim, jak na zdjęciu obok - nie zajmują wtedy dużo miejsca, łatwiej jest więc znaleźć jakiś wolny kącik na ich przechowywanie. Alternatywą mogą być estetyczne stołki, które na co dzień przydadzą się w kuchni, przedpokoju (można na nich przysiąść, by zmienić obuwie) albo nawet w pokoju dziennym - jako stoliki pomocnicze przy kanapie.

Stolik kawowy, który może służyć jako szafka nocna i jako schowek. Stolik kawowy, który może służyć jako szafka nocna i jako schowek. fot. IKEA

Pytania czytelników: 3.

PYTANIE: Kanapa służy mi do odpoczynku w dzień i do spania w nocy. Zrezygnowałam ze stolika kawowego, bo nie chciałam go dźwigać rano i wieczorem. No i teraz mam problem - gdzie kłaść piloty i gazety?

ODPOWIEDŹ: No właśnie, stolik jednak się przyda. Najlepiej wybrać model dwufunkcyjny (z półkami lub szufladami), a jednocześnie łatwy do przestawiania - na kółkach albo o lekkiej konstrukcji z metalowych rurek. W dzień może służyć jako stolik kawowy, a wieczorem zmieni się w szafkę nocną, na której można położyć książkę, postawić szklankę z wodą, budzik itp. A schowki pod blatem będą dobrym miejscem na drobiazgi, często rozrzucone po całym mieszkaniu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.