Jak urządzić mieszkanie? Ekspert radzi

Podczas urządzania pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą się okazać problematyczne. W tym cyklu staramy się rozwiązywać wszystkie wasze wątpliwości i odpowiadać na każde pytanie.
Barek zamiast wyspy Barek zamiast wyspy MATERIALY PROMOCYJNE

Pytania czytelników: 1.

PYTANIE: Marzy mi się wyspa kuchenna. Ale czy to rozsądne rozwiązanie w ośmiometrowym pomieszczeniu, w którym przy dwóch ścianach staną szafki, a przy trzeciej stolik śniadaniowy?

ODPOWIEDŹ: Rzeczywiście, w zamkniętej kuchni o niewielkim metrażu wyspa się nie zmieści, chyba że będzie to wyspa "dryfująca", czyli mobilny barek. Powinien mieć lekką konstrukcję i kółka - wtedy łatwo przesuniemy go tam, gdzie jest potrzebny dodatkowy blat roboczy. Taki pomocnik przyda się zresztą nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale również podczas ich jedzenia, np. do stawiania naczyń, które nie mieszczą się na stole. Pamiętajmy jednak, że również na ten mebel należy przewidzieć miejsce w projekcie wnętrza. Można go umieścić na przykład w niezagospodarowanym narożniku, pod blatem zamiast jednej z szafek albo na końcu zabudowy, jeśli tylko jej układ na to pozwala.

Zobacz także: Wyspy kuchenne - jak je zaplanować, czego wymagają?

Porządek w domowym biurze Porządek w domowym biurze MATERIALY PROMOCYJNE

Pytania czytelników: 2.

PYTANIE: Często pracuję w domu przy biurku, które z braku innych możliwości wstawiłam do pokoju dziennego. Niestety, leżące na blacie szpargały i kłębiące się na nim kable (laptop, lampka, ładowarki) wywołują wrażenie chaosu. Jak nad nim zapanować?

ODPOWIEDŹ: Ostatnio pojawiły się w IKEA bezprzewodowe ładowarki do smartfonów przeznaczone do wbudowania w blat oraz lampki z już wbudowaną ładowarką - to najprostszy sposób na pozbycie się przynajmniej części kabli. Natomiast notatki czy dokumenty radzę po zakończeniu pracy wkładać do teczek dobranych do kolorystyki wnętrza, a te z kolei - do estetycznych przegródek przymocowanych do ściany nad biurkiem (patrz zdjęcie). Mają mało biurowy wygląd i łatwo do nich sięgnąć w poszukiwaniu potrzebnej rzeczy. Długopisy, małe karteczki i inne drobiazgi najlepiej trzymać w pojemnikach. Ich wybór jest ogromny, bez problemu więc znajdzie Pani takie, które wpasują się w wystrój.

Drabina - pojemny regał do łazienki Drabina - pojemny regał do łazienki MATERIALY PROMOCYJNE

Pytania czytelników: 3.

PYTANIE: Nie zaplanowałam schowków w łazience, bo sądziłam, że się nie zmieszczą. Teraz nie mam gdzie trzymać ręczników, kosmetyków itp. Doradźcie coś!

ODPOWIEDŹ: Najpierw proszę uważnie rozejrzeć się po łazience i znaleźć wolną przestrzeń, na przykład nad pralką, podwieszonym sedesem lub w jakimś zakamarku. Następnie zmierzyć ją i poszukać w sklepach mebla odpowiedniej wielkości (są szafki o wysokości czy szerokości tylko 20 cm!). Warto rozważyć kupienie regału w kształcie drabiny, który wygląda bardzo lekko, a jest całkiem pojemny, na dodatek może służyć i jako półka, i jako wieszak. Sprawdzi się również płytka szafka z lustrzanymi drzwiczkami, powieszona nad umywalką w miejscu lustra.

Zobacz także: 15 pomysłów na schowki w łazience