Różne style pod jednym dachem - aranżacja mieszkania

Własne mieszkanie to poważna sprawa. Dlatego trzeba je urządzić tak, by nie tylko dobrze się w nim czuć, ale również znakomicie bawić. A co to oznacza? Dla każdego zapewne coś innego, ale przede wszystkim chodzi o ty, by nie być niewolnikiem jednego stylu. Wnętrza mieszkania powinny być zaaranżowane w taki sposób, by były odzwierciedleniem duszy właściciela. A co gra w duszy pana Andrzeja?
Aranżacja salonu Aranżacja salonu Fot. Celestyna Król

Aranżacja salonu - mieszanka stylów

W całym mieszkaniu udało się uratować dębową klepkę (choć trzeba było przeprowadzić delikatną operację zespolenia deszczułek żywicą). Z parkietu zrezygnowano tylko w aneksie kuchennym - tu ułożono płytki (firmy Vives).

Pan domu zaskoczył projektantkę dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy poprosił, by każde pomieszczenie urządziła w innym stylu: salon - a la loft, gabinet - trochę art déco, natomiast sypialnię i łazienkę - prosto i oszczędnie. Po raz drugi, kiedy ją poinformował, że wyjeżdża i będzie doglądał prac na odległość.

- Bałam się, że wnętrze będzie niespójne stylistycznie, ale chyba udało mi się tego uniknąć -

ocenia Zuzanna Dziurawiec.

Mieszkanie w bloku z lat pięćdziesiątych XX wieku miało typowy ówczesny układ, czyli składało się z kilku małych i ciasnych klitek, w tym zamkniętej kuchni. Najpierw więc trzeba było wpuścić do niego światło.

- Wyburzyliśmy trochę ścian i wyrzuciliśmy troje drzwi. I zrezygnowaliśmy z wydzielonego przedpokoju -

opowiada projektantka.

Aneks kuchenny - retro i nowoczesność

- Za moją namową Andrzej zgodził się zachować w suficie bruzdę, która pozostała po wyburzeniu ścian, oraz ślad na podłodze. To taka pamiątka z historii mieszkania. Ta bruzda została oczywiście zabezpieczona bezbarwnym lakierem, tak by nic się nie sypało na głowę. Jeśli chodzi o wyposażenie, gospodarz miał jedynie obrazy i grafiki oraz listę życzeń. Na pierwszych miejscach znajdowały się: duży stół, który miał być centrum życia towarzyskiego, łóżko z palet, nietypowa kanapa, neon, hamak i... piłkarzyki. Jak widać, wszystkie punkty zostały zrealizowane. Urządzanie tego mieszkania to była dla mnie znakomita zabawa. Wiem, że Andrzej bawi się tutaj równie dobrze -

- podsumowuje Zuzanna.

Kuchenne fronty i blat stołu zrobiono ze sklejki. Okładzina na ścianach to - wbrew pozorom - nie beton, ale imitujący go tynk. Podobny do betonu jest też laminat, z którego zrobiono blat roboczy.

DOBRY POMYSŁ: ścianę nad blatem chroni przymocowane wkrętami szkło (ozdobione od spodu czarną ramką).

Nowoczesna sofa w salonie

Niestandardowy wypoczynek - hamak i Blow Sofa - zrobiona z papierowych dmuchanych worków (proj. Malafor). Niewielki stolik ustawiono tak, by można było do niego sięgnąć i z sofy, i z hamaka.

DOBRY POMYSŁ: Relaksem w hamaku można się cieszyć nie tylko na balkonie czy w ogrodzie. Taką "huśtawkę" da się zawiesić również w mieszkaniu!

Industrialne akcenty

Loftowy charakter tej części mieszkania podkreślają odkryte rury prowadzące do okapu i płyty gazowej, bruzda w suficie oraz oświetlenie - halogeny umocowane na wyraźnie odcinającym się od sufitu metalowym kątowniku. Krzesła (wyszukane na olx.pl) mają różne kształty, ale łączy je wzór pepitki na obiciach. Duże uchwyty na drzwiach zrobionej na zamówienie szafy służą również jako wieszaki.

Meble z poprzedniej epoki

Kto rządzi w gabinecie? Bez wątpienia przybysze z przeszłości - biurko po babci i stara maszyna do pisania. W ich towarzystwie świetnie odnajduje się współczesny stolik (IKEA) z blatem wykończonym topolową okleiną. Obicia w pepitkę się przyciągają - do krzesła idealnie pasuje kanapa znaleziona w internecie. Z sieci pochodzą też półki przypominające model String Pocket zaprojektowany w 1949 roku przez Nisse Strinninga.

Łóżko z palet w nowoczesnej sypialni

Choć sypialnia jest naprawdę niewielka, na pierwszy rzut oka zupełnie tego nie widać - to zasługa lustrzanego frontu szafy. Łóżko z palet można wykonać samodzielnie - i pomalować je na dowolny kolor. Meble z palet towarzyszą nam już od paru ładnych lat, ale nadal cieszą się dużą popularnością.

Detale z historią

Piękna dama z portretu (przodkini gospodarza) oraz stylowy fornirowany sekretarzyk wyglądają, jakby spędziły razem dziesiątki lat. W rzeczywistości spotkały się niedawno (mebel znaleziono na olx.pl).

Prosta aranżacja łazienki

Łazienka została urządzona niewielkim kosztem, a znalazły się w niej m.in. czarno-białe płytki z Leroy Merlin i stojący sedes.

Meble i dodatki do aranżacji Meble i dodatki do aranżacji fot. producenci

Meble i dodatki do aranżacji - mniejszy budżet

 • Lampa wisząca, metal, Leroy Merlin
 • Dywanik, bawełna, 60x140 cm, bonami.pl
 • Stół, drewno orzechowe i metal, 80x180 cm, naysna.pl
 • Kawiarka, poj. 300 ml, garneczki.pl
 • Pojemnik, stal i tworzywo sztuczne, scandishop.pl
 • Wazon, szkło, wys. 15 cm, ideavintage.pl
 • Krzesło, obicie z tkaniny, mebel-partner.pl
Meble i dodatki do aranżacji Meble i dodatki do aranżacji fot. producenci

Meble i dodatki do aranżacji - większy budżet

 • Lampa wisząca, metal, nshome.pl
 • Dywanik, bawełna, 70x140 cm, dawanda.pl
 • Stół, drewno dębowe i metal, 90x180 cm, takemehome.pl
 • Kawiarka, poj. 300 ml, designforhome.pl
 • Pojemnik, kamionka i tworzywo sztuczne, Fabryka Form
 • Wazon, szkło, wys. 26 cm, galerialimonka.pl
 • Krzesło, obicie z tkaniny, 9design

Rzut mieszkania

To 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 52 m2 znajduje się w Warszawie, zajmuje je Andrzej, przedsiębiorca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.