Nowoczesne mieszkanie dla rodziny

Nowoczesna aranżacja - mieszkanie w ramach
Charakterystyczną cechą tego mieszkania są drewniane ramy otaczające ściany, sufity, podłogi i meble w każdym z pomieszczeń. Z jednej strony podkreślają one nowoczesny charakter aranżacji i podziały między pomieszczeniami, z drugiej - pozwalają na ukrycie oświetlenia liniowego.

Podłoga wyznacza strefy
Właścicielom mieszkania zależało na zachowaniu otwartej przestrzeni, dlatego funkcjonalny podział na poszczególne strefy zaznaczono przy pomocy wykończenia podłogi. Naprzemienne położenie płyt gresowych i dębowych desek podkreśla granicę pomiędzy salonem, jadalnią i aneksem kuchennym.

Minimalistyczna zabudowa w kuchni
Aneks kuchenny widoczny od strony strefy wypoczynkowej w salonie powinien być zaaranżowany w taki sposób, by - mimo, że jest strefą roboczą - nie kojarzył się z bałaganem, a najlepiej, gdyby w ogóle nie przyciągał wzroku. W jaki sposób możemy o to zadbać? Zaprojektować minimalistyczną zabudowę meblową w stonowanych kolorach, która nie będzie się wyróżniała na tle ścian.
Okap kuchenny został dobrany w taki sposób, by wielkością i kształtem przypominał szafki. Ściana za okapem została przykryta płytą ze spieków kwarcowych.

Jadalnia w kuchni
Strefę jadalnianą zlokalizowano miedzy salonem a aneksem kuchennym. Sposób zamontowania lampy nad stołem pozwala na kontrolowanie strumienia światła i przesuwania go w zależności od potrzeb.

W kuchni wszystko pod ręką
Czy dodatkowe miejsce do siedzenia jest potrzebne, gdy tuż obok stoi stół z krzesłami? Wydawać by się mogło, że nie, ale ten niewielki kawałek blatu przydaje się również do odstawiania gorących naczyń po wyjęciu z piekarnika lub mikrofalówki.

Światło nadaje kierunek
W całym mieszkaniu zastosowano taki sam rodzaj oświetlenia, ale w przedpokoju pełni ono dodatkową funkcje - wskazuje gościom kierunek, w którym mają podążać, aby znaleźć się w salonie. Poza tym taki sposób podświetlenia lustra sprawia, że przyjemniej jest się w nim przeglądać.

Przechowywanie w sypialni
Sypialnia gospodarzy domu zwykle nie jest pomieszczeniem dużym, dlatego powinniśmy maksymalnie wykorzystać każdy metr. Konieczność ustawienia dwuosobowego łóżka dodatkowo ogranicza przestrzeń, którą potem możemy przeznaczyć na szafy. A same szafy będą musiały pomieścić ubrania dwóch osób. Jak zatem zaplanować zabudowę meblową w sypialni, by była funkcjonalna, ale nie przytłoczyła pomieszczenia? Meble powinny być do samego sufitu (bez nóżek), o prostych formach i w jasnych kolorach.

Szafki nocne w sypialni
Jeśli wielkość pomieszczenia narzuca konieczność ustawienia szaf ubraniowych po obu stronach łóżka, dobrym pomysłem będzie zrobienie spójnej zabudowy meblowej, w obrębie której wyznaczymy coś na kształt szafek nocnych. Takie rozwiązanie będzie szczególnie pożądane przy aranżacji w stylu minimalistycznym.

Aranżacja pokoju chłopca
W pokoju syna przedłużono zabudowę, na której znajduje się miejsce do spania - w ten sposób uzyskano siedzisko, z którego korzysta on podczas grania na konsoli.
Rzymska roleta na oknie idealnie wpisuje się w nieco surowy charakter aranżacji. Dekoracyjny motyw ze ściany znalazł swoje odzwierciedlenie na pościeli.

Tablica korkowa w pokojach dzieci
Pokoje dzieci zostały urządzone w podobnym stylu i przy zastosowaniu podobnych rozwiązań. Szczególny nacisk położono na wykończenie ścian korkiem w naturalnym kolorze. Z jednej strony nawiązuje on do drewna, z drugiej pozwala na przypinanie dużej ilości notatek w kilku miejscach.

Szafy ubraniowe w pokojach dzieci
Jednakowy kolor frontów meblowych i ściany obok oraz brak uchwytów - dzięki tym zabiegom szafy ubraniowe w ogóle nie rzucają się w oczy. Wydają się wręcz stanowić część ściany.
Czy pokrycie korkiem tak dużej części ściany to nie przesada? Nie! Nastolatek z pewnością będzie w stanie wypełnić notatkami, zdjęciami i ozdobnymi drobiazgami niemal każdą przestrzeń, bez względu na wielkość.

Toaletka w pokoju nastolatki
Każda kobieta chce ją mieć i każda mieć ją powinna. Nawet ta dorastająca, która kobietą stanie się dopiero za chwilę. Tutaj funkcję toaletki spełnia przedłużony blat, będący częścią zabudowy z biurkiem. Lustro na całą wysokość pomieszczenia przy okazji daje wrażenie głębi.

Lustro w łazience powiększa przestrzeń
Mieszkanie nie jest małe, ale jego mieszkańcy lubią przestrzeń, żadna ilość zabiegów ją powiększających nie będzie zatem zbyt duża. W łazience zastosowano lustrzane tafle na dwóch ścianach, co pozwoliło na uzyskanie ciekawego efektu - pomieszczenie wydaje się dwa razy większe.

Zabudowa w łazience
Podwieszana miska sedesowa nie rzuca się w oczy również dzięki temu, że zabudowa stelaża za nim została ukryta, a całość (w tym szafka z lewej i obudowa wanny z prawej strony) jest utrzymana w tym samym kolorze.

Nowoczesna łazienka
Modne szarości, płytki na ścianie ułożone poziomo i prysznic bez brodzika - to w ostatnim czasie rozwiązania najchętniej wykorzystywane w urządzaniu łazienek. Brak brodzika to brak podziałów na podłodze - a tym samym optyczne powiększenie niedużego pomieszczenia.